Kasandra się myli

Jan Lechoń
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kasandra się myli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jan Lechoń należał do założycieli grupy Skamander oraz kabaretu „Pikador”. Już po swoim debiucie poetyckim uważany był za poetę wybitnego. Tragiczna śmierć w 1942 roku w Nowym Jorku podbudowała jego legendę. Przez wiele lat krzywdę jego twórczości wyrządziła komunistyczna cenzura – część jego wierszy objęta była całkowitym zakazem druku. Do dziś wiele utworów powszechnie znanych jest wyłącznie w okrojonych wersjach. Kasandra się myli, wybór wierszy Lechonia dokonany przez poetę i eseistę Wojciecha Wencla, jest przypomnieniem legendarnego twórcy, który cierpiał żyjąc w oderwaniu od polskiej kultury oraz świadectwem tego, jak bardzo twórczość Lechonia przepełniona jest miłością do Polski.
Data wydania: 2018-09-05
ISBN: 978-83-06-03488-2, 9788306034882
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Poeci do kwadratu
Stron: 159

Autor

Jan Lechoń Jan Lechoń
Urodzony 13 marca 1899 roku w Polsce (Warszawa)
Jan Lechoń, właściwie Leszek Józef Serafinowicz herbu Pobóg – polski poeta, prozaik, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor dziennika.

Pozostałe książki:

Poezje Złota księga wierszy polskich Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Poezja naszego wieku Anioł polskiej doli
Wszystkie książki Jan Lechoń

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poezja anachroniczna i poezja żywa

7.10.2020

Autor tego wyboru wierszy Lechonia, Wojciech Wencel, od razu we wstępie uderza w tony wysokie. Oto według niego samobójstwo Lechonia w 1956r., było ostatnim aktem dramatu II Rzeczypospolitej. Porównuje Wencel czyn Lechonia z postawą Cata-Mackiewicza, który właśnie w tym czasie zdecydował się wrócić z emigracji do kraju i pisze „Autor 'Rejtana' wy... Recenzja książki Kasandra się myli

@almos@almos × 13

Moja opinia o książce

Opinie

@almos
2020-10-07
7 /10
Przeczytane ebook poezja

Cytaty z książki

O nie! Książka Kasandra się myli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl