Dwurnik recenzja

Dwurnik. Robotnik sztuki - wywiad rzeka z artyst膮.

WYB脫R REDAKCJI
Autor: @nowika1 ·3 minuty
2023-12-14
5 Polubie艅
馃帹"Dwurnik - robotnik sztuki" autorstwa Ma艂gorzaty Czy艅skiej to rewelacyjny zapis wywiadu-rzeki, kt贸ry autorka przeprowadzi艂a z artyst膮 mi臋dzy kwietniem a wrze艣niem 2015 roku, czyli trzy lata przed 艣mierci膮 artysty.
W tym roku ukaza艂o si臋 wznowienie tej pozycji nak艂adem wydawnictwa Marginesy, wzbogacone o fotografie i ilustracje, czyli tak jak powinno by膰, w przypadku ksi膮偶ek po艣wi臋conych artystom馃憤.

馃帹Edward Dwurnik to zdecydowanie ciekawa osobowo艣膰 artystyczna. By艂 indywidualist膮, prowokatorem, huncwotem馃檭, ale przede wszystkim "rzemie艣lnikiem sztuki" - tak sam o sobie m贸wi艂 i ma to swoje mocne uzasadnienie. Stworzy艂 ponad 6 tysi臋cy obraz贸w i 25 tysi臋cy rysunk贸w, akwarel i kola偶y.
Dwurnik skrupulatnie katalogowa艂 swoje prace, a w艂a艣ciwie zatrudni艂 do tego swoj膮 偶on臋, Teres臋 Gierzy艅sk膮, znakomit膮 fotografk臋. Sama Gierzy艅ska pewnie w pe艂ni rozwin臋艂a swoje skrzyd艂a dopiero po rozstaniu z Dwurnikiem, bo wcze艣niej zapewne by艂a w cieniu swojego m臋偶a - Wielkiego Artysty馃槈. Pisz臋 to troch臋 z ironi膮, bo mam wra偶enie, 偶e w tych artystycznych zwi膮zkach to "oni" bardziej b艂yszcz膮. M臋偶czyznom w sztuce mo偶na wi臋cej, wi臋cej im si臋 wybacza, nie stawia si臋 im granic.

馃帹A Edward Dwurnik b艂yszcza艂, bo odni贸s艂 spory sukces, jako artysta. Jego prace znakomicie si臋 sprzedawa艂y, sam 偶y艂 z rozmachem i cz臋sto prowokowa艂 media.
"Oni (dziennikarze) mnie pytaj膮 o koleg贸w, kobiety i samochody. Sex, drugs and rock and roll. O ubrania, buty, bielizn臋 i tak dalej. Potem pisz膮, 偶e Dwurnik je藕dzi porsche albo mercedesem AMG. Informacje o posiadaniu d贸br materialnych s膮 dla nich najwa偶niejsze. Oczywi艣cie to jest fajne, bo przecie偶 kocham swoje samochody. Uwa偶am, 偶e dobry malarz powinien by膰 zadowolony z 偶ycia, zdrowy i bogaty. Praca ma przynosi膰 apana偶e. Niekt贸rzy cytuj膮 moj膮 opini臋 o tym, 偶e dobry tiszert powinien kosztowa膰 tysi膮c z艂otych".

馃帹Wspomnienia Dwurnika z czas贸w jego m艂odo艣ci s膮 niesamowite a by艂y to czasy pod艂e, kt贸re jednak ukszta艂towa艂y go jako artyst臋.
Malowa艂 t臋 peerelowsk膮 rzeczywisto艣膰 drobiazgowo, tworz膮c obrazy przepe艂nione histori膮 ludzi i czas贸w, w kt贸rych przysz艂o im 偶y膰.
Uznanie i popularno艣膰 zdoby艂 jako autor rozbudowanych cykl贸w malarskich, takich jak "Podr贸偶e autostopem", "Robotnicy", czy "Sportowcy". Ten ostatni przekornie nie odnosi si臋 do sportu jako dyscypliny, ale do marki popularnych papieros贸w palonych z nami臋tno艣ci膮 w tamtych czasach.
Polska bohema artystyczna lat 60, 70 ubieg艂ego wieku to w opowie艣ci artysty barwne awanturnicze anegdoty wpisane w szar膮, brzydk膮, wr臋cz czasami okropn膮 rzeczywisto艣膰.

馃帹Edward Dwurnik fascynowa艂 si臋 tw贸rczo艣ci膮 Nikifora, s艂ynnego prymitywisty i malarza samouka. Inspirowa艂 si臋 jego pracami i nosi艂 si臋 脿 la Nikifor.

馃帹Kompozycje Dwurnika s膮 jak opowiedziana historia; historia wydarze艅, historia ludzi i relacji mi臋dzy nimi. Poprzez sztuk臋 wyra偶a艂 si臋 najpe艂niej.
"艁atwiej mi malowa膰, ni偶 m贸wi膰. U mnie obraz jest form膮 wypowiedzi, malarstwo to m贸j spos贸b na 偶ycie i nie chodzi tylko o to, 偶e to m贸j spos贸b zarabiania, nie - maluj膮c, komentuj膮c rzeczywisto艣膰 i wyra偶am siebie. Tyle."

Dwurnik umia艂 zarabia膰 na 偶ycie, by艂 cholernie pracowity, praktycznie malowa艂 codziennie. Nie stroni艂 od komercji. Ona sprzedawa艂a si臋 najlepiej. By艂 portrecist膮 polskich miast i tulipan贸w, kt贸re maj膮 swoj膮 "brudn膮" genez臋馃槈.
"Pami臋taj, 偶e mam dwa kana艂y tw贸rczo艣ci- komercj臋 i program. Pierwszy pomaga mi zajmowa膰 si臋 drugim"
Mia艂 to szcz臋艣cie, 偶e zawsze zarabia艂 na obrazach.

馃帹Zadziorny Dwurnik lubi艂 prowokowa膰. Cho膰by te historie z podmal贸wkami (pierwsza warstwa na p艂贸tnie).
Odwa偶y艂 si臋 przemalowa膰 Wilhelma Sasnala, Andrzej Wr贸blewskiego, czy 艁ukasza Korolkiewicza.
Edward Dwurnik w swych opowie艣ciach jest niezmiernie szczery, czasem do b贸lu.

馃帹Malarz lubi艂 rozdawa膰 swoje prace.
艢miem twierdzi膰, 偶e kto ma w domu "Dwurnika", mo偶e nazywa膰 si臋 szcz臋艣ciarzem. Obecnie prace artysty osi膮gaj膮 wysokie ceny na aukcjach dzie艂 sztuki.

馃帹To niesamowicie pasjonuj膮cy i 偶ywy wywiad z nietuzinkowym cz艂owiekiem. Porusza wiele temat贸w, wiele w膮tk贸w i anegdotek z 偶ycia artysty, nie tylko 艣ci艣le zwi膮zanych ze sztuk膮. Jest niesamowicie ciekawie. Dwurnik mia艂 fascynuj膮ce 偶ycie i umia艂 z tego korzysta膰.
Ma艂gorzata Czy艅ska wykona艂a 艣wietn膮 prac臋, szkoda tylko, 偶e nie da艂a si臋 sportretowa膰 Dwurnikowi, oj wielka szkoda馃槈.

Data przeczytania: 2023-11-27
× 5 Polub, je偶eli recenzja Ci si臋 spodoba艂a!

Gdzie kupi膰

Ksi臋garnie internetowe
Sprawdzam dost臋pno艣膰...
Og艂oszenia
Dodaj og艂oszenie
2 osoby szukaj膮 tej ksi膮偶ki
Ma艂gorzata Czy艅ska

Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible 艣wiata sztuki. Ulubieniec medi贸w, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polak贸w. Zas艂yn膮艂 cyklami Podr贸偶e autostopem, Warszawa, ...

@jatymyoni · 5 miesi臋cy temu
Interesuj膮ca recenzja i ksi膮偶ka po kt贸r膮 warto si臋gn膮膰. Mnie jego prace czasami przypominaj膮 mnie tylko Nikifora, ale te偶 Hieronima Boscha ze wzgl臋du na mas臋 szczeg贸艂贸w. W tych obrazach mo偶na si臋 zagubi膰.
@nowika1
@nowika1 · 5 miesi臋cy temu
馃憤Ale jak im si臋 dok艂adnie przyjrze膰 to opowiadaj膮 ciekawe historie 馃槈
@jatymyoni · 5 miesi臋cy temu
Zgadza si臋, dlatego Bosch. Ja lubi臋 ksi膮偶ki o artystach, szczeg贸lnie malarzach.
Ma艂gorzata Czy艅ska

Dodaj og艂oszenie
2 osoby szukaj膮 tej ksi膮偶ki

Pozosta艂e recenzje @nowika1

Kolekcjoner strza艂
Kolekcjoner strza艂 - thrillery z Patagonii.

"Kolekcjoner strza艂" nigdy nie trafi艂by w moje r臋ce, gdyby nie Pan Piotr Jarco i jego Autornia. Pan Piotr z pasj膮 i zaanga偶owaniem t艂umaczy i publikuje powie艣ci niezale偶...

Recenzja ksi膮偶ki Kolekcjoner strza艂
呕贸艂膰
Kolory z艂a - 偶贸艂膰.

呕贸艂膰. Kolor 偶贸艂ty kojarzy si臋 z ciep艂em i s艂o艅cem, przez co naturalnie wywo艂uje pozytywne emocje. Ale 偶贸艂膰 ma r贸wnie偶 znaczenie opozycyjne - zdrad臋, wrogo艣膰 i bezwstyd. ...

Recenzja ksi膮偶ki 呕贸艂膰

Nie jeste艣 sama, Meredith
Nie jeste艣 sama
@recenzja_na...:

Nie ka偶dy z nas do艣wiadczy艂 pe艂nego ciep艂a i mi艂o艣ci rodzinnego domu, nie dla ka偶dego rodzina jest synonimem wsparcia i...

Recenzja ksi膮偶ki Nie jeste艣 sama, Meredith
呕AGIEW
S艂owa, kt贸re dotykaj膮 serca
@jagodabuch:

W tomiku "呕agiew" Anna Nazar zaprasza czytelnika do intymnej podr贸偶y przez 艣wiat swoich emocji, marze艅 i t臋sknot. Poprz...

Recenzja ksi膮偶ki 呕AGIEW
Pi臋kno i chaos. Westwell
Ksi膮偶ka rewelacja <3
@czarno.czer...:

"To nie bogactwo by艂o problemem - bycie maj臋tnym nie przyczynia si臋 do zepsucia charakteru. Ale pragnienie wci艣ni臋cia k...

Recenzja ksi膮偶ki Pi臋kno i chaos. Westwell