Recenzja książki Dziennik

Dziennik

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-10

Chuck Palahniuk jest obecnie najpopularniejszym i sztandarowym przedstawicielem tzw. transgressional fiction – charakterystycznego stylu pisarskiego, w którym bohaterowie zawsze noszą znamiona moralnej dwuznaczności i rzadko kiedy udaje im się wygrać z piętrzącymi się przeciwnościami losu. Sławę przyniosła mu niezwykle popularna i z całą pewnością kultowa powieść Fight club. Kilka lat temu, Palahniuk postanowił bardziej zbliżyć się do estetyki horroru, wydając trylogię horrorów, w skład której wchodzą książki „Lullaby”, „Haunted” i opisywany „Dziennik”.
Bohaterką niniejszej opowieści jest Misty Kleinman – kobieta, która poprzez małżeństwo z bogatym architektem znacznie awansowała w statusie społecznym. Z brudnej, ciasnej przyczepy gdzieś na prowincji USA przeprowadziła się na cichą wyspę, na której zamieszkała z małżonkiem, córeczką oraz teściową. Misty całkiem porzuca dobrze zapowiadającą się karierę artystki na rzecz dostatniego życia pełnego zachodów słońca i romantycznych wieczorów, jednakże ta sielanka zrywa się w momencie, gdy mąż naszej bohaterki w wyniku nieudanej próby samobójczej trafia do szpitala w stanie śpiączki. Kobieta zmuszona jest pracować w najpodlejszych dziurach aby utrzymać swoją rodzinę i jakby to było niewystarczającym kopniakiem od losu, do Misty zaczynają wydzwaniać klienci jej męża – kupcy domów, które zaprojektował i wybudował. Zgłaszają oni uzasadnione pretensje z powodu pomieszczeń w ich domach, które… zniknęły, zamurowane podczas zamówionej renowacji. Ponadto, mąż Misty wymalował na ścianach owych zagubionych pokoi enigmatyczne i przepełnione nienawiścią ostrzeżenia, które niebawem mają przyczynić się do karkołomnych zmian w życiu nie tylko samej kobiety ale również całej społeczności wyspy.
Każdy, kto przeczytał choć jedną książkę Palahniuka doskonale wie czego się spodziewać. Styl opowieści oparty jest o krótkie, celnie spuentowane zdania, czasem wręcz porażające swoją bezpośredniością i brutalną trafnością. Bohaterowie są tu brzydcy, zmęczeni życiem i skrajnie pesymistycznie nastawieni do świata, co w połączeniu z duszną atmosferą odizolowanej od świata wysepki tworzy niesamowity klimat. Ponadto, struktura fabuły poprzetykana jest wieloma refleksjami na temat nierozerwalności bólu i artyzmu, popieranymi krótkimi przykładami zaczerpniętymi z życiorysów sławnych twórców. Motyw procesu twórczego jest w tej opowieści motywem przewodnim i całą historię można odczytać jako alegorie cierpień artysty.
Fabularnie, Palahniuk dosyć mocno zainspirował się twórczością Iry Levina, w szczególnością jego „Dzieckiem Rosemary” oraz „Żonami ze Stepford”. To, co przeraża najbardziej w historii nieszczęsnej Misty to osaczenie i zmowa milczenia społeczności wyspy, która z fanatyczną bezwzględnością chroni swych sekretów i dąży do sobie tylko znanego celu. W tym aspekcie fanów horroru może jednak zniechęcić nieco zbyt mało elementów budujących grozę. Nastrój beznadziejności i upadku owszem jest, lecz klasycznie pojmowany horror jest tu reprezentowany przez znacznie okrojoną gamę „straszaków” i to będzie główny zarzut wystosowany wobec tej powieści przez czytelnika spodziewającego się solidnej dawki dreszczy.
Innym minusem opisywanej tu książki jest ość powolne tempo rozkręcania się akcji. W pierwszej połowie opowieści czytelnik może nieco się znudzić nieśpiesznym rozwojem fabuły, jednakże jest to rekompensowane przez znakomicie skonstruowane i wymyślone zakończenie – typowy dla książek Palahniuka „kopniak między oczy leżącego”.
Podsumowując, momentami brutalny i momentami obrzydliwy „Dziennik” jest książką nie pozbawioną wad, jednakże zawarty w niej przekaz solidnie daje do myślenia i wart jest poznania.
Książka Dziennik
Dziennik
Chuck Palahniuk
{}9.5/10
Misty Kleinman, niespełniona artystka (obecnie kelnerka i sprzątaczka, niestroniąca od alkoholu i aspiryny), żona Petera,przedsiębiorcy remontowego (obecnie w śpiączce) odbiera telefony od rozżalonych...
Komentarze

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Pan Widmowej Wyspy

Książkę „Smocza Straż Pan Widmowej Wyspy” Brandona Mull'a otrzymałam z serwisu nakanapie.pl . Jest to trzecia część Sm...

Książka Cmentarzysko bezimiennych statków

Zawsze czytanie prozy tego autora sprawia mi wielką przyjemność. Tym razem przeniósł mnie na hiszpańskie wybrzeże Morza...

Książka Pełnia wilka

„Pełnia Wilka” Karoliny Kaczyńskiej-Piwko to mroczna powieść, nasycona słowiańskimi wierzeniami, krwawą historią pod sz...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}