Recenzja książki Fińskie dzieci uczą się najlepiej. Co możemy zrobić, by nasze dzieci były szczęśliwe, wierzyły w siebie i lubiły szkołę?

Fiński sukces

{} WYBÓR REDAKCJI
@Edyta_09@Edyta_09 · 2020-06-30
Kilka lat temu hasło ‘fińska szkoła’ stało się synonimem sukcesu, a osoby choć trochę zainteresowane sprawami edukacji z pewnością słyszały o fenomenie tego skandynawskiego kraju na polu nauczania. Autor tej niewielkiej książki pracował krótko w amerykańskiej szkole i był tak wyczerpany wypełnianiem swoich obowiązków, że kiedy nadarzyła się okazja przeprowadził się z rodziną do Finlandii i podjął tam pracę w jednej ze szkół podstawowych. Będąc nauczycielem w innym kraju musiał nauczyć się wielu rzeczy, ale przede wszystkim zmienić swój sposób myślenia.

T.Walker opisuje swoje ‘odkrycia’ i próbuje analizować ich wpływ na funkcjonowanie fińskiej szkoły. Nie zgadzam się z opiniami osób, które twierdzą, że książka jest bardzo ogólnikowa i jedynie zarysowuje pewne kwestie - to nie jest opracowanie naukowe na temat systemu edukacji, ale opis doświadczeń jednego nauczyciela, których nabył pracując w jednej szkole. Osoby bardziej zainteresowane nauczaniem młodzieży ze szkół średnich mogą się poczuć nieusatysfakcjonowane po lekturze, bo dla nich ta książka będzie raczej zachętą do przemyślenia swoich działań, a nie zbiorem gotowych do wykorzystania wskazówek.

Ale co z tym przepisem na sukces? Skracając do maksimum przemyślenia i spostrzeżenia autora, można powiedzieć, że szkoła odniesie sukces jeśli jest prowadzona w taki sposób, że uczenie (się) w niej jest przyjemnością. Łatwizna. A może jednak nie. Aby stworzyć warunki, w których uczniowie mają ochotę nabywać wiedzę, a nauczyciele przekazywać ją trzeba rozsądnie wszystko zaplanować i nie przeholować w żadną stronę. Autor dochodzi do wniosku, że wcale nie trzeba pracować do upadłego, żeby osiągnąć dobre efekty, ale trzeba pracować mądrze i czasem mniej (naprawdę) oznacza więcej. Myślę, że w wielu z nas jest takie przeświadczenie, że trzeba się urobić po pachy, żeby móc powiedzieć, że porządnie wykonaliśmy swoje zadanie. I do tego najlepiej nie mieć żadnego wolnego czasu, bo czas na odpoczynek oznacza, że nie wywiązaliśmy się solidnie z naszych obowiązków. Doświadczenia T.Walkera pokazują, że jest dokładnie odwrotnie.

Pocieszający jest fakt, że fińska szkoła nie opiera się na super tajnych i mega nowoczesnych metodach nauczania – korzysta ze starych i sprawdzonych metod, które wszyscy doskonale znają. Podręcznik nie jest tam uważany za coś przestarzałego, a komputery i najnowocześniejsze sprzęty elektroniczne nie są traktowane jak coś absolutnie koniecznego - one nie sprawią, że uczniowie w cudowny sposób będą chłonąć wiedzę każdą komórką swojego ciała.

Skoro inne kraje nie odstają od Finów pod względem metodologii nauczania i wyposażenia szkół to dlaczego oni osiągają większe sukcesy? Próbując odpowiedzieć na to pytanie T.Walker zahacza o takie kwestie jak: samodzielność uczniów, radość uczenia się, oddzielenie czasu wolnego i czasu na pracę, czas na wypoczynek, poczucie przydatności zdobywanej wiedzy i umiejętności.

Brakuje mi tutaj informacji o ilości ‘papierkowej roboty’, którą muszą wykonać fińscy nauczyciele, bo to jest moim zdaniem choroba, która zżera dzisiejszą szkołę. Brakuje mi również informacji o tym jak wygląda nauczanie w szkołach średnich – czy jest kontynuacja działań podjętych na wcześniejszym etapie nauczania czy zmienia się podejście do starszych uczniów? Minusem dla mnie jest również zawarcie bardzo istotnych informacji dopiero w posłowiu. Jest tam wzmianka o pewnych czynnikach istniejących równolegle do fińskiego systemu edukacji, które jednocześnie umożliwiają istnienie tego systemu. Na kilku ostatnich stronach książki wciśnięto informacje, które wyjaśniają przyczynę sukcesu fińskiej szkoły w stopniu równym lub większym niż cała reszta opracowania. Uważam, że te czynniki wymagają dalszego rozwinięcia.
Ocena @Edyta_09:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2020-06-24
Książka Fińskie dzieci uczą się najlepiej. Co możemy zrobić, by nasze dzieci były szczęśliwe, wierzyły w siebie i lubiły szkołę?
Timothy D. Walker
{}7/10
Stylu uczymy się od Francuzów, ideę hygge pokazują nam Duńczycy, a co by było, gdybyśmy zaczęli myśleć o szkole tak, jak robią to Finowie? Fińskie szkoły od lat zajmują czołowe pozycje w międzynarodow...
@LetMeRead
@LetMeRead · 13 dni temu
Planowałam przeczytać tę książkę, bo jestem nauczycielką, a przy okazji fascynuje mnie Finlandia (pod wieloma względami). Ale po Twojej recenzji, w której wyliczasz braki książki, zastanawiam się... Zastanawiam się też, jakie znaczenie dla całości miał fakt, że autorem jest co prawda nauczyciel w fińskiej szkole - ale jednak nie Fin.
A z trzeciej strony... Może jednak przeczytam. Może jednak, mimo niedociągnięć, znajdę w niej jakąś inspirację.
{}
@Edyta_09
@Edyta_09 · 12 dni temu
Nie zamierzałam nikogo zniechęcać, ale jedynie pokazać czego się po książce spodziewać, a czego w niej nie znajdziemy.
Mnie nie bardzo interesuje szkoła podstawowa i żałowałam, że nie ma nic na temat szkół średnich, ale z drugiej strony szkoła średnia jest kontynuacją podstawowej i w jakiś sposób na niej bazuje, więc spodziewam się, że podejście do nauczania nie zmienia się na późniejszych etapach.
Fakt, że autor nie jest Finem to dla mnie plus, bo osoba z zewnątrz zauważy rzeczy, które dla fińskiego nauczyciela są oczywistością.
Ja się cieszę, że przeczytałam książkę, bo utwierdziła mnie w przekonaniu, że nowoczesny sprzęt komputerowy nie jest wyznacznikiem skutecznego nauczania i nie muszę, że wstydzić, że korzystam 'tylko' z laptopa i rzutnika, a nie ustawiam się w kolejce by móc korzystać z tablicy interaktywnej. Autor utwierdził mnie też w przekonaniu, że moja potrzeba odpoczynku nie jest żadną fanaberią i słusznie robię nie otwierając poczty służbowej w weekend i wstrzymując się z czytaniem wszystkiego co spływa w sobotę i niedzielę do poniedziałku :)
Nie żałuję, że przeczytałam książkę, bo dzięki niej popatrzyłam na nauczanie z innej perspektywy.

{}× 1

Pozostałe recenzje @Edyta_09

Książka Niewidzialny człowiek

Wszyscy zainteresowani książka doskonale już wiedzą, że jest to powieść o pewnym naukowcu, który w wyniku prowadzonych ...

Książka Obrzydliwa anatomia

‘Obrzydliwa anatomia’ to książka jednocześnie poważna i niepoważna. Autorka przygląda się z bliska ludzkiemu ciału bior...

Książka Zdradziecka królowa

Zdradziecka królowa Danielle L. Jensen Jest to drugi i zarazem ostatni tom serii KRÓLESTWO MOSTU Akcja powieści rozpocz...

Książka Kwiaty nad piekłem

Para nietuzinkowych śledczych zabiera nas w świat alpejskich miasteczek ,która skrzętnie skrywają swo...

Książka Niepewność. Rozmowy o strachu i o nadziei

„Jeśli ludzie, którzy znaleźli się w wielkich tarapatach, nadal marzą, to świadczy o tym, że jeszcze nie utracili wi...

{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin