Enigma recenzja

Genialne umysły na wojnie

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @almos ·1 minuta
2021-03-05
1 komentarz
12 Polubień
Mój ulubiony mistrz thrillera napisał książkę o chyba największym sukcesie brytyjskim w czasie II wojny światowej, chodzi o złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Gra toczyła się o olbrzymią stawkę, bo wszyscy w armii niemieckiej posługiwali się Enigmą. Dość powiedzieć, że wyprodukowano 100 tysięcy sztuk tej maszyny szyfrującej, prawdziwie genialnego wynalazku, którego kod, według Niemców, był nie do złamania. A rozpracowanie Enigmy miało chyba największe znaczenie dla sytuacji na morzach, bo niemieckie U-booty były prawdziwym utrapieniem floty alianckiej.

Książka zajmująco opisuje żmudne próby pokonania Enigmy przez elitę brytyjskich matematyków na czele z Alanem Turingiem. Niestety, bardzo mało pisze Harris o Polakach, którzy też wnieśli znaczący wkład do tego dzieła. Tak to jest z Brytyjczykami, chwalą się sami, a o innych zapominają. A my nie powinniśmy płakać tylko sami pisać książki, robić filmy, propagować polskie osiągnięcia.

Najciekawsza jest tu postać głównego bohatera i człowieka, który najbardziej przyczynił się do złamania kodu Enigmy: Toma Jericho. To dla mnie kliniczny przypadek zespołu Aspergera: genialny umysł połączony ze skrajnym introwertyzmem i kompletnym brakiem inteligencji społecznej: gość nie jest w stanie nawiązać normalnych stosunków międzyludzkich, popełnia gafę za gafą. Ma dojrzałość emocjonalną 10-letniego dziecka. Bardzo charakterystyczna jest tu historia jego romansu.

W pewnym momencie akcja mocno skręca w stronę sensacji i powieść siada, autor popełnia typowe błędy tego gatunku, wyliczmy je:
1.Książka staje się nieprawdopodobnapsychologicznie: główny bohater, który przedtem bał się własnego cienia, zaczyna się zachowywać jak James Bond.
2. Słabość fabuły: bohaterowie, prowadząc śledztwo na własną rękę, robią idiotów z angielskich służb bezpieczeństwa, które raczej głupie nie były.
3. Wreszcie nuda, autor bowiem brnie w szczegóły techniczne mało interesujące dla czytelnika.

Pod koniec zrobiło się zupełnie bez sensu, ładu i składu, normalna sensacyjna sieczka, ciężko mi było dosłuchać do końca.

W sumie trochę szkoda, że autor skręcił w stronę sensacyjnej fikcji, bo jak dowodzi historia z jego innej książki, 'Oficer i szpieg', rzeczywistość bywa ciekawsza od wymyślonych fabuł.

Słuchałem audiobooka w dobrym wykonaniu Rocha Siemianowskiego.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2015-02-28
× 12 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Enigma
6 wydań
Enigma
Robert Harris
7/10

Thriller wojenny oparty na faktach. Marzec 1943 roku. Pracownicy brytyjskiego centrum deszyfrażu usiłują złamać najnowszy niemiecki kod wykorzystywany do tajnej łączności U-bootów. Do Anglii płyną trz...

Komentarze
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
No czasami Harrisowi nie wychodzi ☹️. Ostatnia książka wręcz tragiczna. Przymierzam się od dawna do trylogii rzymskiej, ufam, że się nie zawiodę.
× 1
@almos
@almos · ponad 3 lata temu
Rozumiem, że masz na myśli 'Drugi sen', właśnie słucham i rzeczywiście słabo jest. Ale trylogia rzymska jest bardzo dobra.
× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Jak dosłuchasz do końca, to dopiero będzie jazda 😉. No cóż, wypadek przy pracy...
@almos
@almos · ponad 3 lata temu
Właśnie przeczytałem Twoją recenzję i chyba jednak nie dosłucham, już jest ciężko... Ale Trylogię rzymską oraz 'Oficera i szpiega' szczerze polecam. Niezłe są też 'Pompeje' i 'Indeks strachu'.
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Czytałam 😉. Oficer super, Pompeje i Indeks strachu ok. Autor widmo też niezły.
× 1
@almos
@almos · ponad 3 lata temu
Tak, Autor widmo mi się podobał, za to Konklawe i Monachium mocno takie sobie, Vaterland nie czytałem.
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Monachium i Konklawe faktycznie słabsze, ale i tak dają satysfakcję przynajmniej na niektórych poziomach. Vaterland jakoś mnie nie ciągnie.
× 1
Enigma
6 wydań
Enigma
Robert Harris
7/10
Thriller wojenny oparty na faktach. Marzec 1943 roku. Pracownicy brytyjskiego centrum deszyfrażu usiłują złamać najnowszy niemiecki kod wykorzystywany do tajnej łączności U-bootów. Do Anglii płyną trz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Po obejrzeniu "Gry tajemnic" o Alanie Turningu i łamaniu szyfru Enigmy szukałam innych tego typu historii. I to właśnie dzięki temu filmowi trafiłam na książkę Roberta Harrisa, pt. "Enigma". Jest to ...

@NataliaTw @NataliaTw

Pozostałe recenzje @almos

Krew
Od okropieństwa do okropieństwa

Kolejny tom cyklu pruszkowskiego o komisarzu Bysiu bardzo jest powiązany z poprzednim, 'Aortą'; myślę, że trudno go czytać bez znajomości tamtej książki. Mamy tu tych sa...

Recenzja książki Krew
Obywatel Stuhr
Książka promocją filmu?

Niedawno zmarły Jerzy Stuhr pisał i wydawał sporo książek, ale są one różnej jakości. Ta pozycja, napisana razem z synem, zawiera dwa wywiady z autorami przeprowadzone p...

Recenzja książki Obywatel Stuhr

Nowe recenzje

Fake
fake
@sylwiak801:

„Ktoś taki jak ty nigdy tego nie zrozumie. Nie znacie biedy, strachu ani poczucia winy, dlatego nie wiecie, jak wygl...

Recenzja książki Fake
Świetny Mikołaj
Wierzycie w Mikołaja?
@olilovesbooks2:

*współpraca reklamowa z Heleną Leblanc i Studiem Litera Inventa* Macie takie książki, których nie chcielibyście kończy...

Recenzja książki Świetny Mikołaj
Zaśnieżeni
Zaśnieżeni
@meryluczyte...:

"Zaśnieżeni" Catherine Walsh to powieść, którą zaczęłam czytać w odpowiednim momencie i na pewno sprzyjające okolicznoś...

Recenzja książki Zaśnieżeni
© 2007 - 2024 nakanapie.pl