European History and European Lives: 1715 to 1914 recenzja

Historia widziana przez biografie? Ciekawe, acz...

Autor: @Orestea ·2 minuty
2019-11-05
Skomentuj
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
"European History and European Lives: 1715 to 1914" to audiobook "The Great Courses", o którym chciałam Wam opowiedzieć. Wykłady do tego audiobooka przygotował i prowadził prof Jonathan Steinberg z University of Pennsylvania. 

Żeby przyciąć suspens powiem tak: wysłuchałam ich z zaciekawieniem, ale i z niepokojem, którego nie mogłam pozbyć się do końca. Źródłem niepokoju było coś, co mogłabym nazwać innowacyjną formą przedstawienia historii Europy. 

Otóż profesor Steinberg postanowił pokazać dwieście lat historii naszego kontynentu, wszelkie zmiany, jakie w tym czasie zaszły i procesy, które miały miejsce, poprzez biografie postaci, które czasy i zmiany uosabiały najlepiej. 
Nie jestem przekonana, czy to zamiar miał szansę się udać. Nie jestem pewna, czy da się w serii biografii, nawet najciekawszych, pokazać tak rozległe zmiany? Czy da się ująć i opisać procesy poprzez jedno, nawet długie życie? Zresztą, w przedmowie do audiobooka prof. Steinberg jasno wykłada na stół wszelkie możliwe płycizny takiego podejścia. Duże brawa dla niego za uczciwość podejścia i za próbę. 
Wszystkie płycizny wyszły niestety na jaw. Chęć pokazania procesów historycznych poprzez perspektywę pojedynczej biografii kończy się albo okaleczeniem jednego (np spłaszczenie zawiłości polityki angielskiej w epoce Walpole’a) albo drugiego ( biogramy Goethego czy Katarzyny Wielkiej). 

W wielu miejscach miałam niedosyt informacji o tym, dlaczego doszło do gruntownych zmian w krajobrazie Europy, w innym irytowała mnie skrótowość potraktowania samej biografii. Kiedy Steinberg mówi o prawach kobiet i przywołuje sylwetkę Mary Wollstonecraft mam wrażenie, że nie mówi dużo ani o jednym, ani nie pokazuje drugiego. Ledwie muska temat. Dodaję tu jednak uwagę: czepiając się tej części wykładu, daję prawdopodobnie dojść do głosu moim przekonaniom i najzwyczajniej mogę się mylić. 

Muszę jednak uczciwie przyznać, że gdyby historia nie była moim konikiem i obsesją, to  nie marudziłabym i dałaby więcej gwiazdek. "European History and European Lives: 1715 to 1914" prof. Steinberga to przecież porządny kawałek pracy popularyzatorskiej. 
Szczególnie ciekawe były te części, które Steinberg poświęcił postaciom ważkim, ale takim, po których biografie nie sięgamy tak znowu często. Każdy coś wie o carycy Katarzynie, o królowej Wiktorii czy o Marii Antoninie, prawda? No właśnie. A są takie postaci, o których wiemy zbyt mało. Przykłady? A proszę: uroczy portret ślepego jak kret Samuela Johnsona, trzeźwa ocena ojca konserwatyzmu, Edmunda Burke, literatura angielska w jej rozkwicie pokazana poprzez George Elliot, czy ciekawe spojrzenie na unifikację Włoch, widziane za pośrednictwem postaci Giuseppe Mazziniego, to zdecydowane zalety tego cyklu wykładów. Zdecydowanie wyróżniają się także portrety Alfreda Dreyfusa oraz Marxa i Engelsa. Warto je poznać! 

Ogólnie rzecz ujmując, "European History and European Lives: 1715 to 1914" prof. Jonathana Steinberga to kolejna pozycja wyprodukowana w cyklu: The Creat Courses, która mnie nie zawiodła. 
 

Moja ocena:

Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
European History and European Lives: 1715 to 1914
European History and European Lives: 1715 to 1914
Jonathan Steinberg
7/10

Meet 35 of the most influential people who lived during the 200 most difficult years in the history of the West. Between the years 1715 and 1914, the lives of these artists, writers, scientists, and ...

Komentarze
European History and European Lives: 1715 to 1914
European History and European Lives: 1715 to 1914
Jonathan Steinberg
7/10
Meet 35 of the most influential people who lived during the 200 most difficult years in the history of the West. Between the years 1715 and 1914, the lives of these artists, writers, scientists, and ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Orestea

Wieczne igrzysko. Imię duszy
„Imię duszy” Jakuba Pawełka, czyli piekło, polityka i wielka cierpiętnica

Jakby to powiedzieć… chyba już kiedyś pisałam, w jednej z moich recenzji, że jest taka grupa książęk, które nazywam zwodniczymi albo podtrutymi. To takie pozycje, które ...

Recenzja książki Wieczne igrzysko. Imię duszy
Wodzowie Zenona (474–491) i Anastazjusza I (491–518)
Mirosław J. Leszka, Szymon Wierzbiński, „Wodzowie Zenona i Anastazjusza I”, czyli działo się w Bizancjum!

Jeśli komuś się wydaje, że Cesarstwo Rzymskie upadło w V wieku naszej ery, to mu się tylko wydaje. Ono jeszcze jakieś tysiąc lat żyło sobie w najlepsze nad brzegami B...

Recenzja książki Wodzowie Zenona (474–491) i Anastazjusza I (491–518)

Nowe recenzje

Ukryte motywy
Recenzja
@aleksandra390:

Tytuł : Ukryte Motywy. Baleary #1 Autor : Greta Eden Wydawnictwo : Studio Litera Inventa Data premiery : 29.11.2023r. #...

Recenzja książki Ukryte motywy
Strażniczka wspomnień
Strażniczka wspomnień
@asach1:

„ Kierowanie uwagi na przyszłość nie oznacza, że trzeba odcinać się od przeszłości. Można mieć jedno i drugie. Wtedy ży...

Recenzja książki Strażniczka wspomnień
Desire
DESIRE
@marcinekmirela:

RECENZJA „DESIRE” SERIA: Love&Wine AUTOR: NANA BEKHER WYDAWNICTWO: LOVE BOOK PASCAL „Pożądanie wyp...

Recenzja książki Desire
© 2007 - 2024 nakanapie.pl