Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Recenzja książki Finansowy Ninja

@Gabriela_Deda@Gabriela_Deda · 2019-02-05
Autorem książki "Finansowy ninja" jest Michał Szafrański - autor bloga JakOszczedzacPieniadze.pl, o którym słyszeli już chyba wszyscy. Od lat uświadamia Polaków, jak mądrze oszczędzać (i po co to robić!), jak inwestować oszczędności i ogólnie jak tymi pieniędzmi rozsądnie dysponować. W kocu, po kilku latach działalności w Internecie, postanowił wydać kompendium wiedzy dotyczące finansów.

TO, CO PORADNIK MIEĆ POWINIEN...

To przede wszystkim spójny i zrozumiały dla wszystkich język oraz spora dawka jak najbardziej skonkretyzowanej wiedzy. I tak się składa, że to są dwie główne cechy wyróżniające książkę Michała.

Przyznam szczerze, że na początku trochę obawiałam się tej książki, bo z bólem muszę przyznać, że jeśli chodzi o wiedzę w zakresie finansów była dość znikoma. Okej - nie miałam absolutnie żadnej wiedzy. A tu nagle sięgam po wielką kobyłę tylko o pieniądzach i finansach - to przecież oczywiste, że wielu rzeczy nie zrozumiem przez to, że nie mam podstaw!

Cóż, to wcale nie tak! Autor mówi o podstawach, wyjaśniając je, a dopiero później przechodzi na "wyższą półkę". Nie zostajemy więc z poczuciem niezrozumienia treści, ponieważ wszystko zostaje nam wyjaśnione od A do Z. Do tego książka przedstawia mnóstwo praktycznych porad czy pomysłów na rozwiązywanie danych problemów. Chcesz wiedzieć, jak codziennie oszczędzać na drobnych czynnościach? Nie ma problemu - Szafrański wymieni Ci kilka propozycji, z których śmiało możesz skorzystać. Chcesz wiedzieć, gdzie powinieneś zaglądać, żeby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą wybranego zagadnienia? Okej - tutaj jest lista! 

Autor kilkukrotnie podkreśla, że danego zagadnienia nie będzie omawiał tutaj szczegółowo, bo książka nagle stałaby się trzy razy grubsza. Ale nie zostawia nas z niczym - podaje linki do swojej bonusowej strony (bądź do swojego bloga czy na inne przydatne strony), gdzie możemy dowiedzieć się więcej. To naprawdę niezwykle cenne, bo jeśli nie chcemy czytać trzystu stron dotyczących inwestowania - nie musimy tego robić. Ale gdy ten temat nas interesuje, mamy łatwy oraz szybki dostęp do dodatkowych treści. 

Na końcu książki jest również sporządzona bibliografia, którą warto sobie przejrzeć i wypisać z niej kilka pozycji, które mogą nam pomóc. 

NIE TYLKO OSZCZĘDZANIE

Bycie finansowym ninja to nie tylko oszczędzanie pieniędzy. To szereg różnych działań, które wykonuje się na różnych etapach swojej finansowej działalności. Z książki dowiemy się również wielu istotnych informacji dotyczących zakupu mieszkania (lepiej kupić czy wynajmować? Michał przedstawia plusy i minusy obu tych rozwiązań i zwraca uwagę na to, że wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji życiowej i finansowej jesteśmy), inwestowania (gdzie i jak inwestować? Gdzie warto szukać źródła dodatkowego dochodu?), podatków i wielu innych spraw, nad którymi pewnie większość z nas nigdy się nie zastanawiała. Bo i po co, skoro tego tematu nie porusza się nigdzie - nawet w szkole, która rzekomo ma przygotowywać nas do dorosłego życia?

RYSUNECZKI I WYKRESIKI!

Tutaj szybko i na temat - książka jest bogata we wszelkiego rodzaju wykresy oraz rysunki, które pozwalają szybciej i łatwiej przyswajać prezentowaną w danym miejscu wiedzę. Tematyka finansów może być naprawdę skomplikowana, a coś takiego naprawdę wszystko ułatwia oraz rozjaśnia.

UWAGA! POSZUKIWANY SZERYF W BLOGOSFERZE!

Teraz już się zacznę czepiać. Bo jeśli chodzi o treść i zawartość merytoryczną (która bezsprzecznie jest tutaj najistotniejsza) wszystko jest w porządku i jak najbardziej na plus. Ale... Od dłuższego czasu mam nieodparte wrażenie, że większość blogerów wydających książki zakochała się w czcionkach bezszeryfowych. Naprawdę, chyba wszystkie książki wydane przez blogerów/youtuberów, które mam w domu napisane są właśnie czcionką bezszeryfową. A to męczy oczy, naprawdę. Przy książce, która liczy sobie ponad pięćset stron, jest to naprawdę irytujące. Przez to nie mogłam czytać tej książki przez długi czas - musiałam robić sobie przerwy, bo moje oczy wysiadały. 

Drugą drobnostką, do której się przyczepię jest użycie jakiegoś dziwnego i całkowicie niezrozumiałego dla mnie efektu wyróżniającego pewne informacje. Fragmenty książki Szafrańskiego były bowiem wydrukowane nie na gładkim tle, a na tle kreskowanym. Co gorsza, kreski te były pionowe. To kolejna sprawa, która niesamowicie utrudniała czytanie i męczyła oczy. Co prawda w ten sposób jest wydrukowana znacznie mniejsza część książki, ale mimo wszystko - to nie było dobre posunięcie.

KTO POWINIEN PO NIĄ SIĘGNĄĆ?

Wszyscy.

Na tym mogłabym skończyć, bo w sumie co więcej mogę dodać? Książka jest naprawdę dla każdego - począwszy od ludzi, którzy po uszy tkwią w długach, przez takich, którzy żyją sobie z dnia na dzień, aż po takich, którzy mają spore oszczędności, ale nie wiedzą co z nimi zrobić. 

Z całego serca polecam tę pozycję, bo szczerze wierzę, że może ona pomóc Wam w organizacji swojego życia finansowego. Nawet jeśli myślicie, że jest ono już wystarczająco zorganizowane. Na 90% po lekturze tej pozycji uzmysłowicie sobie, że wcale nie jest tak dobrze, jak sądziliście do tej pory.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2016-09-27

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Finansowy Ninja
Finansowy Ninja
Michał Szafrański
{}8.4/10
Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole. Dowiedz się, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutec...
Komentarze
Finansowy Ninja
Finansowy Ninja
Michał Szafrański
{}8.4/10
Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole. Dowiedz się, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutec...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @Gabriela_Deda

Przysięgnij, że opowiesz
"Przysięgnij, że opowiesz" - Rachel Roth

Bardzo trudno jest recenzować, oceniać czy w jakikolwiek sposób waloryzować relacje z pobytu w obozach koncentracyjnych - nie chodzi tu przecież o fabułę czy zdolności l...

{} Recenzja książki Przysięgnij, że opowiesz
Wszystko w porządku …i inne kłamstwa
Wszystko (prawie) w porządku

Zanim przejdę do recenzji muszę zaznaczyć, że przed sięgnięciem po tę książkę nigdy nie słyszałam o Whitney Cummings i nie znałam jej występów. Obejrzałam jej jeden krót...

{} Recenzja książki Wszystko w porządku …i inne kłamstwa

Nowe recenzje

Znajdź mnie
Bezwzględność kontra dziecięca niewinność
@przerwa.na....:

Thriller, który zapamiętasz na długo Seryjny morderca, detektyw i była agentka FBI Detektyw Daniel Ellis spotyka ...

{} Recenzja książki Znajdź mnie
Kłamstwa splamione prawdą
Miłosierdzie nie robi sobie wolnego ...
@malgosialegn:

„Z dna studni trudno zobaczyć słońce” Znacie twórczość Terri Blackstock? To powiem skromnie, że również tym razem auto...

{} Recenzja książki Kłamstwa splamione prawdą
Światło ukryte w mroku
Światło ukryte w mroku
@ksiazkoMania:

TA KSIĄŻKA JEST GENIALNA! Jest to historia dwóch młodych, odważnych sióstr, które narażając swoje życie, postanowiły ur...

{} Recenzja książki Światło ukryte w mroku
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe