Recenzja książki Karty zła

Karty złe, a autor zgrzeszył uczynkiem i zaniedbaniem

Autor: @Logana ·2 minuty
2021-11-14 1 komentarz 28 Polubień
W drugiej części cyklu, komisarz Zuzanna Nowacka stara się rozwiązać zagadkę śmierci młodej kobiety znalezionej w wynajętym domku nad jeziorem. Na tapetę wraca też ukaranie sprawcy pedofilii poznanego w pierwszym tomie.

Swoją debiutancką powieścią autor wysoko postawił poprzeczkę. Był to jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam, bez zbędnego rozciągania fabuły. Ta książka, mimo dobrej stylistyki, potencjału na oryginalną oś kryminalną i ciekawym sposobem prowadzenia narracji, gdzie trzecioosobowo poznajemy przemyślenia sprawców, ale początkowo nie znamy ich personaliów, nie porwała i sprawiała wrażenie niedopracowanej. Pierwsza połowa dosyć nużąca, przewidywalna. Postacie zamieszane w morderstwo były oczywiste. Właściwie, mimo próby mylenia wątków, był tylko jeden prawdziwy podejrzany. Druga połowa książki poprawiła ogólne wrażenia całej lektury. Coś, co było dla mnie nie do przyjęcia, to nazwisko dyrektora banku, który raz nazywał się Matczak, innym Matecki. Oba były używane naprzemiennie, często nawet na jednej stronie. Lubię rozwiązywać skomplikowane zagadki w trakcie czytania kryminałów więc początkowo sądziłam, że ma to drugie dno i jest to jakiś celowy zabieg mylący wątki. Szybko ogarnęło mnie rozczarowanie, bo dyrektor był jeden. Samych błędów w książce było zatrważająco dużo. Historię psuły mi również pewne absurdalne sytuacje, które nie miały znaczącego wpływu na fabułę i spokojnie mogły zostać przez autora pominięte. Żeby nie być gołosłowną chodzi między innymi o krew, która nie powinna lecieć po śmierci, czyli ustaniu krążenia oraz, że po stwierdzeniu zgonu przez lekarza, karetka nie przyjeżdża by zabierać ciało. No chyba, że miała zostać wezwana tylko do nakrycia zwłok workiem, ale to również byłoby nielogiczne.
Sporo nieścisłości dotyczy też samej fabuły, jak na przykład powód, dla którego pijaczek dopuścił się szantażu. Początkowo przyczyna była bardzo poważna, a potem okazała się błahostką nie zasługującą, by osoba szantażowana miała się wystraszyć ujawnienia.
Nie rozumiem też dlaczego funkcjonariusz policji nie był w sądzie wiarygodnym świadkiem, by rozpoznać podejrzanego, skoro jako jedyny mijał się z mężczyzną trzymającym własność ofiary, czyli niezbity dowód o którym z resztą rozmawiali.

W tym tomie zabrakło psychologicznych rozgrywek między bohaterami, mylenia wątków, które zrobiły na mnie niesamowite wrażenie w "Uczynkiem i zaniedbaniem".
Kreacja bohaterów, prócz Zuzy, nie jest zbyt dobrze zbudowana. Zabrakło przedstawienia wewnętrznego portretu psychologicznego bohaterów. Niemniej autor okazał się świetnym obserwatorem, bo dialogi, niezależnie czy uczestniczyły w nich osoby inteligentne i wykształcone, czy pijaczki, były naturalne i zbudowane perfekcyjnie.
W ocenie pierwszej części cyklu napisalam, że znikąd wziął się wątek relacji pozasłużbowej. W tym tomie relacja była bardziej rozbudowana, ale jeszcze mniej zrozumiała. Głębokie uczucie po paru spotkaniach i to głównie służbowych, jest kompletnie niewytłumaczalne.
Autor pokusił się nawet na zamieszczenie wątku erotycznego, który jednak bardziej pasował do kinowego scenariusza. No, ale może się czepiam.

Może miałam zbyt wygórowane oczekiwania co do tej powieści, ale czuję się rozczarowana pobieżnym jej stworzeniem. W mojej ocenie autor zgrzeszył uczynkiem i zaniedbaniem.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-11-13

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Karty zła
Karty zła
Mariusz Kanios
7.7/10
Cykl: Komisarz Zuzanna Nowacka, tom 2
W domku letniskowym na odludziu znaleziono zwłoki bestialsko zamordowanej kobiety. Zabójca pozostawił wiele śladów na miejscu zbrodni, więc sprawa wydaje się prosta. Policja szybko zatrzymuje podejrz...
Komentarze
@Wiesia
@Wiesia · około rok temu
Fajna recenzja, ja właśnie zaczęłam czytać, ciekawe czy wrażenia będą podobne.
× 2
@Logana
@Logana · około rok temu
Dziękuję, choć moja recenzja wydaje mi się trochę mętna. Nie chciałam zdradzać fabuły. Jestem bardzo ciekawa, czy tylko ja miałam takie wrażenia.
× 2
@Wiesia
@Wiesia · około rok temu
Przeczytałam połowę i jak na razie podoba mi się bardziej od pierwszej. Jest trochę błędów ale myślę że autor się rozwinie jeszcze na plus.
× 2
@Wiesia
@Wiesia · około rok temu
@Logana, właśnie dotarłam do fragmentu o którym piszesz (tej wtopy z nazwiskami) Wygląda na to że nikt tej książki przed wydaniem nie przeczytał, bo ten błąd aż kłuje w oczy. Spraw dotyczących policji, się nie czepiam bo zbyt dużo by tego było a jeśli potraktować wszystko z przymrużeniem oka, to czyta się nieźle.
× 2
@Logana
@Logana · około rok temu
Ależ oczywiście mnie również podobał się koncept, rozbudowana intryga, która zdecydowanie nabiera koloru w drugiej połowie książki oraz lekkie, swobodne pióro autora i sposób prowadzenia narracji. Jednak jest to kryminał, a po tym gatunku liczę przede wszystkim na spójną, precyzyjną historię. Może w swojej recenzji nie zamieściłam zbyt wiele pochwał, ale cały ich ogrom wylałam w opinii o pierwszym tomie. Liczę na ambicję autora i że potraktuje to jako konstruktywną krytykę :)
Niektórzy pisarze dają swoje dzieło przeczytać kilku znajomym, którzy wyłapują nieścisłości i dają tym samym szansę autorowi na ich poprawę. Może takie rozwiązanie by się sprawdziło.
Dokładnie takie samo miałam wrażenie - jakby nikt tej książki nie przeczytał przed wydaniem, a błędy logiczne w fabule są efektem zaniedbania. Po tak dobrym debiucie spodziewałam się efektu wbicia w fotel i to pewnie mój błąd.
× 2
Karty zła
Karty zła
Mariusz Kanios
7.7/10
Cykl: Komisarz Zuzanna Nowacka, tom 2
W domku letniskowym na odludziu znaleziono zwłoki bestialsko zamordowanej kobiety. Zabójca pozostawił wiele śladów na miejscu zbrodni, więc sprawa wydaje się prosta. Policja szybko zatrzymuje podejrz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

"Karty zła" – to kontynuacja pierwszej książki Pana Mariusza pod tytułem "Uczynkiem i zaniedbaniem", która to emocjonalnie mnie rozwaliła. I trochę z taką emocjonalną niepewnością, za namową Patrycji...

@krzychu_and_buk @krzychu_and_buk

W domku letniskowym zostaje zamordowana młoda kobieta. Śledztwo prowadzi komisarz Zuzanna Nowacka. Na miejscu zbrodni policja odnajduje całe mnóstwo śladów, które prowadzą wprost do mordercy. Oczywiś...

@magdag1008 @magdag1008

Pozostałe recenzje @Logana

Niebezpieczna propozycja
Niebezpieczna propozycja

Po tym tytule nie wiedziałam czego się spodziewać, ale samo nazwisko autora sugerowało, że będzie mrocznie. Nie myślałam, że będzie to obyczajówka, a precyzyjniej romans...

Recenzja książki Niebezpieczna propozycja
Wysłannik śmierci
Wysłannik śmierci

Mariusz Leszczyński tworzy wielogatunkowe powieści. Każdy pasjonat kryminałów i thrillerów znajdzie coś dla siebie. Wielowątkowe historie okraszone są tematami obyczajow...

Recenzja książki Wysłannik śmierci

Nowe recenzje

Terytorium
Fanatyzm czy służba?
@zaczytanaangie:

Oryginalność to coś, co w literaturze cenię coraz bardziej. W końcu gdyby nie odwaga twórców do przełamywania konwencji...

Recenzja książki Terytorium
Twoja twarz jutro. Tom 1-3
Arcydzieło
@jaremah:

Staram się wybierać książki, które otrzymuję w prezencie. Jestem wybredny. To był strzał w ciemno (a w dziesiątkę). Nat...

Recenzja książki Twoja twarz jutro. Tom 1-3
Jacob
Jacob
@judyta_czyta:

Kiedy sądziłam, że mam przesyt romansów mafijnych, że nic mnie już nie zaskoczy, wkracza ON- Jacob. A po tym spotkaniu,...

Recenzja książki Jacob
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl