Handel dziećmi i wykorzystywanie ich do celów zbrodniczych to bulwersujący temat, który niezmiennie porusza opinię publiczną. Niestety nie znaleziono skutecznego sposobu jak wyeliminować ten proceder i z roku na rok rośnie liczba maluchów i nastolatków prowadzonych drogą zdemoralizowania, bezprawia i nienawiści.
Najnowsza powieść Alex Kavy nawiązuje do tej profesji i wtłacza przerażone dzieci w środek karteli narkotykowych, przemytu kokainy i molestowania seksualnego. Jedną z nich jest Amanda, młoda Amerykanka zmuszana do przewożenia narkotyków we własnym żołądku. Samotna, wystraszona, bezdomna dziewczyna zgodzi się na wszystko byleby ogrzać się w cieple domowego ogniska i najeść do syta. Połknie nawet pięćdziesiąt trzy baloniki szczelnie wypełnione kokainą. Pewnego dnia Amanda jest świadkiem śmierci jednej z kurierek. Przerażona ucieka. Schronienia udziela jej Ryder Creed słynny zaklinacz i treser psów- poszukiwaczy. Tym samym wypowiada wojnę najgroźniejszemu bossowi narkotykowemu Icemanowi i staje ręka w rękę z agentką Maggie O' Dell.
Iceman to człowiek bezwzględny, który nie cofnie się zanim nie wypełni swoich zadań. Musi pokazać wszystkim na co go stać i udowodnić swoją siłę dilerom i przemytnikom narkotykowego półświatka. Swoje ofiary torturuje nietypowymi metodami, które przynoszą konsternację wśród agentów FBI i totalne zagubienie. Nie są w stanie określić motywów działania, miejsca zbrodni, kolejnych ofiar.
Iceman chce by świat dowiedział się o jego zbrodniach, dlatego podsyła wskazówki Maggie O'Dell, która musi nie tylko zmierzyć się z czasem ale i swoimi przełożonymi, którzy próbują odsunąć ją od sprawy...
Ryder Creed i Maggie O' Dell nieczęsto spotykają się na ścieżkach zawodowych. Jednak kiedy do nich dochodzi sprawa, nad którą pracują okazuje się trudna, niebezpieczna i wpycha ich w mrok najczarniejszych ludzkich pragnień i ułomności. W tym przypadku żądza pieniądza jest tak wielka, że nie ma oporów przed wykorzystaniem niewolniczej pracy dzieci, ich niewinności, naiwności, zaufania, lojalności.
Odżywa także namiętność, która kiedyś powstała pomiędzy Ryderem a Maggie. Oboje nie byli gotowi na poważny związek. Teraz także nie uświadamiają sobie jak są dla siebie ważni i jak bardzo mogliby sobie pomóc, ułagodzić traumy i zapomnieć o przeszłości. Ich twarde charaktery i uparty nie pozwalają na zacieśnienie więzów, choć podświadomie bardzo tego pragną.
Alex Kava pięknie opisała przyjaźń pomiędzy człowiekiem a psem. Umiejętne wychowanie, prowadzenie czworonoga, system nagród może sprawić, że pupil nie tylko stanie się najlepszym przyjacielem, ale odda w dwójnasób całą zdeponowaną, okazaną miłość, nauczy się wykonywać ważne zadania i być może uratuje życie w chwili, gdy najmniej się tego spodziewamy. Psich bohaterów jest w powieści kilku. Autorka zadbała by nie były to jakieś psy...Nie dające się odróżnić, wyróżnić i zapaść w pamięć. W "Mrocznym tropie" każdy czworonóg jest inny. Mają różne charaktery, osobowość, możliwości, predyspozycje, przyzwyczajenia, potrzebują różnorodnych pieszczot, nagród, uwagi.
"Mroczny trop" czyta się niezwykle lekko, szybko, przyjemnie. Co jest zasługą ogromnego doświadczenia i wprawnego pióra Alex Kavy. I w tym tomie autorka trzyma czytelnika w niepewności, napięciu i tajemnicy, którą można obierać kawałek po kawałku, odkrywając kolejne niewiadome, niedomówienia i zagadki. Nawarstwienie kryminalnej intrygi i powolne dochodzenie do jej rozwiązania, to moja ulubiona rozrywka.