Kreatywna fotografia dla początkujących

Recenzja książki Portrety. Kreatywna fotografia

@ZosiaVelZocha@ZosiaVelZocha · 2012-08-10
Harold Davis
Portrety-kreatywna fotografia (The Portraits:Digital Tips and Techniques)
Tłum. Piotr Cieślak
Rok wyd. 2011 (Helion)
240 stron
ISBN: 978-83-246-3058-5

Davis Twierdzi, że portrety kobiet, mężczyzn i dzieci to najbardziej pasjonujący i najtrudniejszy z tematów fotograficznych. Pisze wprost, "..relacje między rzeczywistością, a jej artystyczną wizją w fotografii portretowej są szczególnie skomplikowane, a ich możliwości interpretacyjne otwierają ogromne pole do popisu dla twórczych fotografów."

Każdy gest, grymas twarzy, ułożenie ciała, spojrzenie, tworzą naturalistyczny obraz osoby i jej charakteru, jednakże wszystko co wymieniłam może stworzyć sfałszowany obraz rzeczywistości. Jedyną osobą, która wie jak jest na prawdę, jest sam autor ujęć.

Jak powszechnie wiadomo to nie aparat robi zdjęcia, a fotograf i na nic dyskusje, że jest inaczej. Owszem zdarza się narzekać "amatorom" na sprzęt. Mogę się zgodzić z tym, że lepszy aparat, czy obiektyw ułatwia pracę, ale najważniejsza jest nasza wyobraźnia.

Ważna okazuje się relacja i więź między fotografem, a modelem, o czym wspominał Bolesław Lutosławski we wspaniałej publikacji "Alchemia Portretu" (RECENZJA). Dużo tak zwanego luzu na sesji, między ujęciami rozładowuje napięcie wywołane stresem pozującego.

Autor zaznacza, że motywacja modelującego i odczucia oraz intencje fotografa to dwa aspekty, z których rodzą się zdjęcia portretowe. Fotograf musi być po części reżyserem i psychologiem, często instruować modeli jak mają pozować, co w wielu przypadkach jest syzyfową pracą.

Artysta wyróżnia kilka profili osobowości modeli. Prócz tego opisuje jak zmienia się charakter człowieka podczas sesji gdy na plan "wchodzą" rekwizyty, kolorowe stroje, różnorakie (niekiedy fantazyjne) makijaże. Również gesty i oświetlenie w istotny sposób podkreślają indywidualność postaci.

W książce poruszono problem sztuczności w ujęciach. Davis zadał sobie pytanie: Czy każdy dobry portret musi być w jakikolwiek sposób aranżacją? Na myśl przychodzi mi tylko jedna odpowiedź, mianowicie: Niearanżowane portrety znajdują się jedynie w reportażu lub niekontrolowanych chwilach, gdzie ludzie nie wiedzą, że są w danym momencie fotografowani.

A teraz ciekawostka. Ile z Was próbowało zrobić sobie ciekawy i (o zgrozo) ostry (tam gdzie trzeba) autoportret? Zgadzam się z Davisem-autoportrety nie są zbyt (w większości) udanymi portretami. "Potrzeba wielu umiejętności by wyszło coś ciekawego"

"Bycie jednocześnie fotografem i modelem to jedyna w swoim rodzaju okazja, by doświadczyć sprzecznych ciągot ekshibicjonisty i podglądacza: rozwikłać konflikt między narcyzmem, a chęcią do pokazania prawdziwej natury człowieka"

"W oczach jest niezaprzeczalny magnetyzm. Podczas oglądania zdjęć portretowych ludzie wręcz oczekują możliwości spojrzenia komuś w oczy."

W końcu oczy są zwierciadłem duszy, czyż nie? Nawiązywanie kontaktu wzrokowego ma w sobie nić magii. Po części po nim poznajemy jaką ktoś ma osobowość.
Z "Portretów" możemy nauczyć się min. jak zamrażać dynamiczne momenty w miejscu.


Teraz negatywy. Najbardziej to co mnie uderzyło na pierwszy rzut oka, to same zdjęcia załączone w książce. Przeglądając je miałam wrażenie jakoby Harold Davis umiłował sobie photoshop'owskie urządzenie "blur". Retusze wyglądają nieprofesjonalnie, choć sam wspomniał by nie przesadzać ze sztucznością. Co autor miał przez te słowa na myśli? Nie wiem. Na szczęście to koniec negatywów. Książka jest bardzo czytelna. Każdy rozdział i podrozdział jest bardzo zrozumiały. Na końcu znajduje się słowniczek, dzięki któremu nawet amatorzy zrozumieją przesłanie.

"Portrety" poleciłabym raczej osobom początkującym, chcącym zacząć swą przygodę z fotografią. Zaawansowani użytkownicy swoich "puszek" prawdopodobnie nie znajdą tu nic nowego, czego wcześniej by nie wiedzieli. Osobiście dowiedziałam się tylko dwóch rzeczy. Zawsze coś.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2012-08-10

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Portrety. Kreatywna fotografia
Portrety. Kreatywna fotografia
{}5/10
Poznaj tajniki tworzenia poruszających portretów i zostań artystą-psychologiem Jak komponować oryginalne kadry? Jak uwieczniać wyjątkowe chwile w życiu rodziny? Jak retuszować drobne niedoskonałości? ...
Komentarze
Portrety. Kreatywna fotografia
Portrety. Kreatywna fotografia
{}5/10
Poznaj tajniki tworzenia poruszających portretów i zostań artystą-psychologiem Jak komponować oryginalne kadry? Jak uwieczniać wyjątkowe chwile w życiu rodziny? Jak retuszować drobne niedoskonałości? ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @ZosiaVelZocha

Wichry archipelagu
Wichry Archipelagu. Fantastyka w bardzo dobrym wydaniu.

Tytuł: Wichry Archipelagu Autor: Bradley P.Beaulieu Rok. wyd.: 2012 (Prószyński i S-ka) Gatunek: Fantastyka Ilość stron: 634 "Nawet wznoszące się pośród wzburzonych mórz...

{} Recenzja książki Wichry archipelagu
Ciało. Profesjonalne oświetlenie i retusz w fotografii portretowej
Ciało.

Tytuł: Ciało Autor: Lee Varis Rok.wyd: 2010 (Helion) Gatunek: Fotografia Ilość stron: 420 (+CD-ROM) Jeśli pragniesz tworzyć artystyczne fotografie na wysokim poziomie i ...

{} Recenzja książki Ciało. Profesjonalne oświetlenie i retusz w fotografii portretowej

Nowe recenzje

I znowu zaświeci słońce
I znowu zaświeci słońce
@damaczytasama:

Oliwia niedługo wychodzi za mąż za Pawła, którego poznała na początku studiów. Z każdym dniem ma coraz większe wątpliwo...

{} Recenzja książki I znowu zaświeci słońce
Wojna Inge
Puszka Pandory pełna wspomnień
@canis.luna:

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl Książki o II wojnie światowej przeżywają swoje, już dość długie, ...

{} Recenzja książki Wojna Inge
Dziewczynka z ciasteczkami
Piękna, magiczna historia
@kicia1914:

Jest to moja pierwsza w tym roku świąteczna książka, którą jestem dosłownie zachwycona. Na samym początku muszę wspomni...

{} Recenzja książki Dziewczynka z ciasteczkami
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe