Recenzja książki Kredziarz

KING I STRANGER THINGS W WERSJI DLA MŁODSZYCH

GI
@girlinthebookspoland · 2019-10-09
Poznajemy historię pewnej grupy przyjaciół z czasów gdy byli dziećmy, czyli w latach 80 jak i z dorosłej perspektywy. Porozumiewanie się tajnym kodem-rysunkami z kredy po pewnym czasie przestaje być tylko niewinną zabawą, a skutki pewnych działań ciągną się za bohaterami przez lata. Znaki pewnego dnia doprowadziły dzieci do ciała dziewczyny i zaczęło to serię tajemnic, kłamstw i problemów. 
PLUSY:
⠀✅Zakończenie dla mnie nie było przewidywalne i bardzo zaskoczyło mnie rozwiązanie tej sprawy.
⠀✅Każda z tajemnic i każdy wątek na końcu został wyjaśniony i rozpracowany. Czytelnik nie jest pozostawiony w niepewności i wszystkie sprawy są jasne.
⠀✅Mimo, że w dużej części jest to historia dzieci to znalazło się tu wiele życiowych przesłań. Styl nie jest patetyczny, ale wiele cytatów to poruszające i refleksyjne sentencje.
⠀✅Wiele ważnych i „delikatnych” tematów zostało tu poruszonych np. aborcja, przemoc, alkoholizm, choroby.
⠀✅Dzięki osadzeniu fabuły w dwóch wymiarach czasowych możemy lepiej zrozumieć motywy, którymi kierują się dorośli bohaterowie i przyczyny ich działań są wyraźniejsze.
⠀✅Myślę, że książka jest bardziej nakierowana na nastolatków, ale starsi będą zachwyceni rozwiązywaniem zagadek wraz z bohaterami. Czułam się się jak za czasów oglądania Scooby-doo gdy podpowiadałam postaciom rozwiązania spraw. Sekrety i tajemnice były opisane ciekawie i wciągająco.

MINUS:

❌Niektóre opisy np. opisy zwłok, scen przemocy, były dla mnie zbyt obrazowe, brutalne i gryzły się z tym, że to historia dwunastolatków. Ale to mój poziom wrażliwości został naruszony-może dla innych będzie to ok.

Książkę czytało się szybko, akcja była wartka, a to zapewne dzięki umiejętnemu wciągnięciu czytelnika w rozwiązywanie spraw i tajemnic. Klimat lat 80 niczym w „To” lub serialu Stranger Things nadaje tej książce wiele uroku. Jako thriller na pewno spodoba się „wyżeraczom” tego gatunku. Czas poświęcony na tę lekturę był tego wart, nie znalazłam tu wielu wad, ale nie mogę powiedzieć, że jest to hit. Przyjemna i ciekawa, ale bez nadmiernych zachwytów. 
Ocena @girlinthebookspoland:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Kredziarz
Kredziarz 8 /10
C.J. Tudor
W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej fascynujące koszmary i tajemnice. Rok...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Inne recenzje @girlinthebook...

Książka Pacjentka

Theo Faber to psychoterapeuta, który decyduje się na pracę w upadającym ośrodku tylko po to, aby mieć możliwość leczeni...

Książka A Very Large Expanse of Sea

Shirin jako szesnastoletnia muzułmanka musi mierzyć się z brakiem akceptacji w środowisku. Gdy po raz kolejny zmienia s...

Nowe recenzje

Książka Chłopiec jeden na milion

Co tu dużo mówić - to książka, która trafia na moją listę najlepszych tytułów tego roku. Chociaż myślałam, że będzie to...

@esclavo @esclavo
Książka Kusząca pomyłka

Dwójka głównych bohaterów spotyka się w barze. Rachel naskakuje na Caine, ponieważ ten mocno zranił jej przyjaciółkę. J...

@paulina0944 @paulina0944
Książka Portal do Kerberosu

Bohaterowie stają przed bardzo ciężkim wyzwaniem. Osłabieni, rozdzieleni i bez broni, muszą stawić czoła kolejnym niebe...

@paulina0944 @paulina0944

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się