Recenzja książki Kronika koszmarów

KRONIKA KOSZMARÓW

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-14

Jeszcze nie tak dawno horror, jako gatunek literacki nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Wypełniał zaledwie niewielką niszę na rynku wydawniczym. Publikowali niemal stale ci sami autorzy, mający małą, ale za to wierną grupę odbiorców. Z końcem ubiegłego roku sytuacja uległa zmianie. W księgarniach pojawiły się antologie grozy, skupiające oprócz znanych pisarzy, grono dobrze zapowiadających się debiutantów i autorów, publikujących na portalach internetowych, poświęconych horrorowi i fantastyce. Debiutancka „Kronika Koszmarów” Michała Gacka to kolejny kamień milowy na wyboistym gościńcu grozy.
Na zbiór opowiadań składa się dziewięć zróżnicowanych tematycznie tekstów. Czytelnik odnajdzie w nim zarówno nawiązania do klasyki gatunku, mitologii, baśni i ludowych podań, jak i odniesienia do dzieł popkultury.
Pierwszy z tekstów, „Pora karmienia”, opowiada historię Adama, który najwyraźniej przeżywa kryzys wieku średniego, popełniając typowe dla tego okresu błędy. Wkrótce w jego życiu wydarzy się coś, co całkowicie go odmieni.
W następnym z tekstów autor przedstawia drastyczną zależność między ofiarą a katem, a akcję tragicznych wydarzeń umiejscawia w niesamowitej, niemal bajkowej, leśnej scenerii. To zdecydowanie jeden z najlepszych tekstów tego zbioru.
Kolejnym moim faworytem jest opowiadanie o tajemniczej studni, z której głębi wydobywa się cudowna muzyka. „Muzyk”, to przede wszystkim opowieść o wielkim uczuciu, silniejszym niż śmierć, a zarazem rozegrana przed wiekami tragedia, opowiedziana raz jeszcze.
Michał Gacek okazał się być wnikliwym obserwatorem kobiecej natury. Podjął się karkołomnego dla mężczyzny zadania, próbując poznać psychikę ciężarnej kobiety. Jak sobie poradził z tym zadaniem? O tym w tekście „Nieproszone”. W innym opowiadaniu „Młodsza siostra” stara się zajrzeć w zakamarki dusz bliźniąt, by zbadać łączącą je specyficzną więź.
Michałowi nie są również obce zagadnienia z dziedziny okultyzmu i magii - odwołuje się do nich w tekstach „ W cieniu” i we wspomnianej wcześniej „Młodszej siostrze”.
Autor zaprasza nas przede wszystkim w podróż w głąb ludzkiej psychiki. Pokazuje, jak zachowają się jego bohaterowie w różnych niecodziennych, a czasem ekstremalnych sytuacjach. Obnaża ich lęki i pragnienia, odkrywa mroczne tajemnice. Mimo że w oszczędny sposób dawkuje nam krwawe opisy, niemal z chirurgiczną precyzją nacina ludzką duszę, by wydrzeć z niej to, co najbardziej skryte.
Na koniec warto wspomnieć o oprawie wizualnej „Kroniki Koszmarów”. Książka wydana została przez Wydawnictwo „Atropos”, które specjalizuje się w edycji ekskluzywnych, ilustrowanych kolekcjonerskich albumów. Odpowiedzialną za ilustracje na okładce jest Dagmara Matuszak – znana i ceniona ilustratorka, malarka i autorka komiksów.
„Kronika Koszmarów” to udany debiut Michała Gacka. Dobrze dobrane, dojrzałe teksty, wartka akcja i przyjemny, przyjazny czytelnikowi styl, gwarantują znakomitą zabawę oraz rozbudzają ochotę na kolejne teksty tego autora.
Książka Kronika koszmarów
Kronika koszmarów
Michał Gacek
W zbiorze opowiadań "Kronika Koszmarów" Michał Gacek przedstawia historie, w których elementy fantastyczne niepostrzeżenie wkradają się w realistyczny obraz świata przedstawionego. Konwencja współczes...
Komentarze

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Strefa skażenia

W sytuacji obecnej pandemii prym wiodą i wracają jak bumerang książki o tej tematyce. Właściwie to dobra okazja przypo...

Książka DonnerJack

Kiedyś Słońce było bogiem. Teraz wiemy, że jest termonuklearnym reaktorem chłodzonym kosmosem (swoją drogą muszą tam pa...

Książka Ostatni lot

Julie Clark "Ostatni lot" #Wydawnictwo_Muza Strach czy odwaga? A może musi być trochę jednego i drugiego by powstała ...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}