Kasta nieskazitelnych. Księża, seks,miłość recenzja

Kto potrzebuje seksu bez miłości?

Autor: @Carmel-by-the-Sea ·4 minuty
2022-11-28
W przepisach seks duchownych katolickich, jako dozwolona aktywność, nie istnieje. Z wiadomych powodów jednak jest obecny - nieodwołanie, nieuchronnie i odwiecznie. Seksualna codzienność księży jest wałkowana – w niedopowiedzeniu, w pogłoskach, w medialnych tubach. To chyba, tak ogólnie, nie jest zdrowe? Może więc warto obrać perspektywę analizującą emocjonalne życie kleru w języku społecznym, takim empatycznym wobec jednostek i krytycznym wobec systemu, który celibat nakazuje mniej więcej od tysiąclecia. Włoski profesor socjologii Marco Marzano od lat przygląda się katolickiemu (głównie włoskiemu) klerowi. W książce „Kasta nieskazitelnych. Księża, seks, miłość” podsumował wynik ponad 40-tu wywiadów (*), które posłużyły mu do socjologicznych obserwacji. Nie interesowała go analiza doktryny, prawa kanonicznego, historycznych uwarunkowań. Szukał formujących w seminariach elementów, które zaważyły na intymności dalszego życia rozmówców. Pełni obaw i zahamowań młodzi ludzie, którzy mają stać się księżmi pomagającymi wiernym w ich życiu, sami w okresie klerykalnym otrzymują zaledwie sformatowaną teorię o seksie i samotność w cielesności. Dając czytelnikowi dużo szans na wnioski, Marzano poszukuje i formułuje własne diagnozy orbitujące wokół kluczowego problemu:

„(…) dlaczego duchowni publicznie nie okazują zainteresowania seksem, a w życiu prywatnym są nim dręczeni.”

Książka, która składa się z trzech części, jest próbą wydobycia współczesnej kondycji Kościoła, jako relacji i rozumienia seksualności na styku dwóch typów jednostek: świecki-duchowny i duchowny podwładny (głównie kleryk) – duchowny przełożony. W pierwszej części, komentując kluczowe źródła i własne materiały badawcze, skupia się na uzasadnieniu sformułowania kilku ogólnych zasad, które następnie (w najobszerniejszej części drugiej) rozwinął obudowując przykładami z rozmów. Do najważniejszych tez Marzano należą spostrzeżenia wiązane z formowaniem hierarchicznym w modelu ‘emocjonalnej kary-nagrody’. W nim to psychologiczna struktura celibatu (czystości), jako podstawowego składnika ustanawiającego ramy dla przewodzenia społeczności wiernych, obudowana tradycją i ‘ponadludzką dialektyką’, zmusza młodych mężczyzn do wynaturzonego rozumienia biologii. Cielesność jest przez księży doświadczana, wypierana, skrywana i rozliczana. Okres seminaryjny ma m.in. właśnie przekuć teorię ‘depozytariatu wiary’ w praktykę tak, by ostatecznie młody ksiądz pracował na rzecz utrzymania czystości instytucji. Za fraszką Boya można pół żartem dodać, że w tym cały jest ambaras…, choć w książce nie ma nic do śmiechu. Dzieląc fizyczną intymność na homoseksualizm i heteroseksualizm, profesor jednoznacznie pozycjonuje seks chrześcijański w dwóch sferach, które formujących się przyszłych księży skazują na różny status środowiskowy.

Cierpienia fizyczne i psychiczne, zawody miłosne, zmiany parafii, wstrzemięźliwość seksualna, spowiedzi, rozmowy z opiekunami duchowymi, wydalenia z seminarium, świadome i wymuszone inicjacje seksualne,… - wszystko to krzyczy we wspomnieniach rozmówców socjologa. Z reguły, po latach, pozostał w nich żal, czasem pretensja, a czasem pogodzenie ale i świadomość straty. Klerykat tak przywołany, syntetyzuje się do okresu, w którym:

„(…) kastruje się (…) chłop­ców z wyobraźni, ze zdol­no­ści myśle­nia o przy­szło­ści i myśle­nia o przy­szło­ści wła­snej. Semi­na­rium jest pod tym wzglę­dem miej­scem, które znie­czula, usy­pia, para­li­żuje wyobraź­nię.”

‘Wpadanie’ w jedną ze wspomnianych sfer oznacza albo stan zupełnej samotności i milczenia (hetero-), albo udział w zbiorowym oszustwie, które nie podlega moralnej ocenie, jeśli tylko nie zostanie ujawnione publicznie i nie zagraża hierarchii (homo-). Oficjalnie tępione zachowania homoseksualne, w istocie stanowią element porządkujący i dyscyplinujący, bo są ważnym składnikiem spowiedzi. W nich seks staje się tematem głównym, ustalającym informacyjną bazę, a w przypadku kleryków bywa źródłem emocjonalnego nacisku przełożonych. Wielu z rozmówców Marzano wspomina rozliczne traumy, zahamowania, stany lękowe. Pojawia się wstręt do siebie po grzesznych czynach, myślach. Czytając to, człowiek po prostu empatycznie współczuje, a retorycznie pyta jak ma to przeżyć młody organizm domagający się fachowej pomocy na kilku poziomach?! Typowy profil seminarzysty włoskiego, to zagubiony nastolatek, z dominującą nadopiekuńczą matką, czasem też i z wycofanym i nieobecnym, albo ‘fizycznie nadobecnym’, ojcem. Taka konstrukcja psychiczna, według socjologa, ‘nie rokuje dobrego kleryka’.

Profesor właściwie nie pozostawia złudzeń. Zupełnie odrzuca racje za trwaniem celibatu. Szukając prawdziwego (wynikającego z doświadczeń jednostkowych) obrazu życia seminaryjnego, przyczynia się do ‘rozbrojenia’ krążącej o nim społecznej anegdotyczności. Dostrzega tylko jedną nadzieję, która ma wynikać z coraz powszechniejszej akceptacji dla homoseksualizmu. Taki stan nie pozostaje bez związku z życiem księży aktywnych seksualnie i pośrednio modeluje stan liczebny seminariów. Według Marzano, coraz więcej osób o skłonnościach homoseksualnych nie decyduje się na swoistą ‘ucieczkę w sutannę’, bo odrzucenie będąc członkiem laikatu bywa już znośne.

„Kasta nieskazitelnych” to oskarżenie struktur kościelnych o świadome manipulowanie niedojrzałymi organizmami kandydującymi do stanu duchownego. Tabuizacja seksualności – języka i innych form jego wyrazu – stanowi interpersonalny składnik kontroli, manipulacji i nieustannej potencjalności bycia winnym. Hamuje krytyczne myślenie i w pewnych obszarach odbiera wolność. To nie wnioski ogólne, teoretyczne, domniemane. Tak mówią ludzie w średnim wieku, którzy przeszli młodzieńczy etap formacji katolickiej. Wybiórcze, niepełne to opracowanie? W pewnym sensie niewątpliwie – Włochy to nie cały świat. Choć jest wspomniana grup bardzo rozległych badań innego naukowca z Brazylii spójna z wnioskami Marzano, to wciąż niewiele ilościowo. Z drugiej strony – czy kalectwo emocjonalne bohaterów książki to mało? Zupełnie innym wymiarem jest biologia, która nie da się oszukać, niezależnie od szerokości geograficznej. Celibat nie jest ontologicznym imperatywem do skutecznego pośredniczenia z transcendencją.

DOBRE plus – 7.5/10

=======

* Wywiady w pełnym znaczeniu – to każdorazowo kilkugodzinne rozmowy z księżmi i byłymi duchownymi, którzy świadomie, z własnej woli postanowili opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Data przeczytania: 2022-11-28

Marco Marzano
7.3/10

Tajemnice księży, poczucie winy, zmowa milczenia od nauki w seminarium aż po duszpasterstwo. Oto pogłębione studium o najmniej znanych skutkach sakralizacji postaci kapłana. Dlaczego Kościół katol...

@almos · ponad rok temu
Świetna recenzja. Pełna zgoda, że celibat to przeżytek, ale czy KRK to kiedykolwiek zmieni?
Dzięki.
Sam autor robi pod koniec książki jej 'autoocenę' zastanawiając się nad postawami czytelników. W przypadku jednej grupy można podsumować - 'niedoczekanie wasze' - jako odpowiedź na Twoje pytanie.

@Antytoksyna · ponad rok temu
@almos, moim zdaniem byłoby to niezwykle trudne ze względów "technicznych":
- gdzie mieszkaliby księża ze swoimi żonami/rodzinami? Raczej nie w budynkach parafii, w których często mieszka kilku księży.
- biorąc pod uwagę stosunek kościoła do antykoncepcji księża posiadaliby zapewne kilkoro dzieci - z czego utrzymywaliby liczne rodziny? Jak wysokie byłyby to koszty? Kto by je pokrywał - wierni?
- jak wyglądałaby kwestia dziedziczenia? W praktyce byłoby to pewnie całe mnóstwo spraw sądowych.
- co z rozwodami? Nie sądzę by wszystkie związki księży były trwałe i szczęśliwe, no i sprawa alimentów przy okazji.

Pieniądze. O ile wzrosłyby koszty utrzymania jednego księdza w małej wiejskiej parafii? A w dużym mieście? Pomnóżmy to razy x. Czy kościół na to po prostu stać?

Generalnie - same kłopoty. Zniesienie celibatu nie byłoby rewolucją, byłoby końcem kościoła. A Watykan? Przestałby istnieć.
@almos · ponad rok temu
@Aleks-a uważam, że bez dużych zmian, w tym zniesienia celibatu, będziemy mieli zmierzch i powolny upadek KRK. A co do problemów technicznych, można skorzystać z doświadczeń protestantów, prawosławnych i anglikanów.
@Antytoksyna · ponad rok temu
Powolny upadek tak, zapewne. Doświadczenia protestantów owszem, mogą być przydatne, ale jest jedno ale - protestanci nie mają swojego państwa, banku i takiego majątku (nie tylko pieniądze) jaki posiada Watykan. Myślę, że my - zwykli ludzie, nawet nie podejrzewamy o jaką kasę tu chodzi.
@almos · ponad rok temu
Uważam, że istnienie Watykanu jest tu jednym z głównych problemów: utrwala skrajnie scentralizowaną, wręcz feudalną strukturę KRK. Ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić jego samorozwiązania...
@Antytoksyna · ponad rok temu
Samorozwiązanie nie nastąpi, ale jego upadek jest nieunikniony.
W temacie, interesujący wywiad Marka Sekielskiego z prof. Stanisławem Obirkiem
@Madison
Dzięki link. Nie wiedziałem o tej rozmowie. Ciekawa.
@almos @Aleks-a

Myślę, że nie doceniamy biegłości administracji KK. Gdyby chcieli (czyli widzieli w tym sens formułowany z własnej perspektywy), to zupełnie inaczej to by wyglądało. Trochę jak z aborcją - gdyby facet miał w brzuchu potomka, to pigułki poronne byłyby w kioskach. Ale wtedy zapewne faceci by nie rządzili, a to kobiety stanowiłyby strukturę zarządczą budującą wszystkie kościoły...

KK uznał poprzez kontrreformację, że potrzebuje umocnienia wokół konstrukcji zagrożonej. Więc odpowiedzą na własne rozpasanie i narodziny reformacji, było zwieranie szeregów i tworzenie seminariów. Ostatecznie wszyscy w tym systemie są dorośli - więc niech 'staną w prawdzie' i celibat egzekwują albo dadzą każdemu wybór i jasne przepisy. Ale to wymagałoby rewolucji organizacyjno-finansowej, o której pisaliście. Moja nieodmienna fascynacja, to stanowisko laikatu, które wie i się oszukuje. A księża jednak chyba myślą, że taki 'coming out' w związku z celibatem-finansowaniem-zakladaniem rodzin całkowicie zniszczy religię.
Więc co to za religia, która istniejąc 2000 lat, boi się wysłowić znaną każdemu prawdę i jednak nie liczy na silę doktryny i wiary, tylko myśli doczesnymi realiami?
@Madison · ponad rok temu
@Carmel-by-the-Sea proszę bardzo. Na kanałach youtube Sekielski i Sekielski Brothers Studio jest sporo ciekawych rozmów nt. zjawisk społeczno-religijnych i książek w tych tematach, które chyba interesują coraz większą liczbę osób

gdyby facet miał w brzuchu potomka, to pigułki poronne byłyby w kioskach
Ależ trafna uwaga. Mistrzostwo świata. 👏👍
@almos · ponad rok temu
@Madison dzięki za adres kanału, świetny! Właśnie sobie oglądam rozmowę z prof. Polakiem.
@Madison · ponad rok temu
@almos cieszę się, że zainspirowałam ;). Tej rozmowy chyba nie widziałam, ale jest też ciekawa rozmowa Artura Nowaka z profesorem Tadeuszem Bartosiem na Sekielski Brothers Studio. Temat dot. spowiedzi itp.
Marco Marzano
7.3/10

Czy grupa, którą bierze w swej książce na tapet Marko Marzano to kasta niewolników poddanych nieludzkiej i bezdusznej Instytucji oraz przystosowanych do funkcjonowania w dobrze opracowanym systemie? ...

I.
@i.kranc

Pozostałe recenzje @Carmel-by-the-Sea

Krótka historia prawie wszystkiego
Poniekąd wspaniała opowieść o nauce

Kultowa w kręgach popularnonaukowych książka, która doczekała się świetnych ocen mnóstwa czytelników, to ciekawe wyzwanie do zbudowania własnej oceny. Nie chodzi silenie...

Recenzja książki Krótka historia prawie wszystkiego
W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów
Świat Lema

Nie do końca jestem przekonany do formuły zbudowanej w tekst stanowiący zbiór cytatów wydobytych z większych form literackich. Aforyści, którzy taką wersję komunikacji u...

Recenzja książki W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów

Jaskinie umarłych
Hiszpańsko-polska krew
@beata.stefanek:

Napisać dobry kryminał, który nie będzie jedną z wielu podobnych historii i sprawi, że ciężko się będzie oderwać od czy...

Recenzja książki Jaskinie umarłych
Galeria Snów DallerGuta
Galeria Snów DallerGuta Lee MiYe
@kontakt_23:

"Galeria Snów" autorstwa DallerGuta Lee MiYe wzbudziła we mnie ekscytację i zachwyt nad jej niesamowitym światem wyob...

Recenzja książki Galeria Snów DallerGuta
Kochanie? Witam w piekle
Witamy w piekle, kochanie.
@Mania.ksiaz...:

Miała marzenia, snuła plany na przyszłość, jak artysta malujący obraz swojego życia na płótnie wyobraźni. W jej umyśle ...

Recenzja książki Kochanie? Witam w piekle