Mistrzyni przypraw recenzja

Magia zmysłów.

Autor: @dorsz29 ·3 minuty
2012-04-17
Autorką tej niezwykle magicznej powieści jest indyjsko-amerykańska pisarka Chitra Banerjee Divakaruni. Jej zbiór opowiadań "Zaaranżowanego małżeństwa" zdobył amerykański Book Award w 1995 roku, a dwie z jej powieści ("Mistrzyni przypraw" i "Siostra mojego serca”) zostały dostosowane do filmów.

Chitra Banerjee Divakaruni pisze dla dzieci jak i dorosłych i opublikowała powieści w wielu gatunkach, w tym realistycznej fikcji i fikcji historycznej i realizmu magicznego i fantazji.

Książka zalicza się do gatunku literatury współczesnej. Tematyka dotyczy wierzeń ludności Indii w zakresie magicznej, uzdrawiającej, wzmacniającej i kojącej magii i mocy różnego rodzaju przypraw.

Główną bohaterką jest Mistrzyni przypraw Tilo. Tilo poznajemy już jako starszą kobietę, która prowadzi sklep w amerykańskim mieście Oakland. Nie znamy wieku Tilo , wiemy tylko,że sprzedaje ona przyprawy i ich mieszanki Hindusom żyjącym na emigracji w USA ,w tym "kraju białych". Do sklepu Tilo przychodzą rodacy, którzy tylko pragną kupić składniki do tradycyjnych potraw i ci, którzy wierzą w magiczną moc przyprawy. Tilo ma moc widzenia kłopotu, zmartwienia, który trapi jej klientów. Poznajemy uczucia, sytuację hinduskich emigrantów m.in. poznajemy los młodej Hinduskiej żony, która wydana za mąż czuję się obco i samotnie w tym związku. Mąż młodej kobiety jest despotą, a ona pragnie tylko realizować się. Poznajemy również chłopaka o imieniu Haroun, który spotyka się nietolerancją ze strony amerykańskich rówieśników. Ciekawą historią też jest historia Hinduski, Greety, która pokochała i postanawia poślubić wbrew woli rodziny Latynosa.
Każdej tej osobie Tilo postanawia pomóc.Dla Greety po raz pierwszy opuściła swój sklep, na co naraziła się przyprawom.

Tilo jest oddana swojej misji.To ta misja pomagania, współczucia uratowała jej życie. Ten sklep jest to jej dar i przekleństwo.

Tilo poświęciła swoje życie przyprawom i nie może oddać się ludzkim uczuciom, chociażby miłości. I tak było do dnia, gdy do jej sklepu nie wkroczył Amerykanin bez imienia.
Od tego momentu, w Tilo rodzą się uczucia miłości, pożądania, tęsknoty. Walczy z tymi uczuciami jak może, gdyż wie,że jeśli im ulegnie to straci swój dar, a nawet życie.

Lecz ten Amerykanin jest niezwykły.On czuje, rozumie dar Tilo , bo on sam coś podobnego w dzieciństwie stracił. Snuje swoją opowieść, co jest kolejnym wątkiem tej powieści.

Autorka pokazuje czytelnikowi nie tylko losy Hinduskich-emigrantów, lecz również sytuację ekonomiczną ludności we wsiach indyjskich.Ich smutek oraz rozterki, gdy na świecie pojawia się kolejna córka w rodzinie. Autorka w barwny sposób pokazuje również wierzenia oraz niezwykłe przywiązanie do tradycji i szacunku dla przodków.

Chitra w treści książki zawarła indyjskie przysłowia i mądrości. Moją uwagę zwróciły szczególnie:
1.Gdy twoje serce jest spieczone własnym bólem, łatwo nie współczuć innym.
2.Nie waszą jest rzeczą wybierać i przebierać we współczuciu. Do tych, którzy was najbardziej gniewają, musicie się najmocniej pochylić z pomocą.
3.Największe szczęście przynosi największą stratę. Patrzysz w słońce, będziesz widzieć ciemność.
4.To jest zadanie starszych, przebaczać młodszym.
5.Oznaką mądrego człowieka jest to, że zmienia zdanie, gdy dostrzeże swój błąd.
6.Gniew jest zawsze łatwiejszy niż przeprosiny.
7.Nadzieja nie zbudowana na rozsądku przynosi tylko rozczarowanie.
8.To dziwne, ile różnych miłości możemy czuć. Dziwne, jak powstają w nas bez powodu.
9 Każde pragnienie na świecie jest inne, tak jak każda miłość.

Tilo jest postacią tak ciepłą i serdeczną,że chciałoby się wstąpić to takiego sklepu. Chociażby przez moment poczuć te magię zapachów i przypraw.

Autorka napisała książkę stylem niezwykłym tak innym niż książki pisane przez europejskich pisarzy. Słowa są ubrane w coś, co jest mi trudno określić.Kunszt to zbyt małe słowo. W tej książce jest mnóstwo przenośni, metafor, porównań i mistycyzmu. Chitra zastosowała sposób narracji taki, że to właśnie Tilo opowiada swoje losy. Czytając tę książkę czułam się tak jakbym osobiście rozmawiała sobie z Tilo przy szklaneczce zielonej herbaty.

Polecić tę książkę mogę każdemu. Walory tej książki podsumowując to niezaprzeczalnie interesujący wątek miłosny, akcja, egzotyczne scenerie, a przede wszystkim - tajemniczy wręcz bajkowy nastrój.

Losy Tilo oraz Amerykanina śledzi się z zapartym tchem, czekając na ich rozwiązanie, które okazuje się zaskakujące.

A kto nie widział jeszcze ekranizacji tejże książki to polecić mogę cudowny film "Magia zmysłów" z piękną Aishwaryą Ray w roli głównej.

Data przeczytania: 2012-04-17

Chitra Banerjee Divakaruni
7.8/10

Hinduska Tilo prowadzi etniczny sklep w kalifornijskim Oakland. Przyprawy, które sprzedaje, mają jednak niezwykłe właściwości. Tilo ma wielką magiczną władzę, lecz jednego jej nie wolno. Jeśli kogoś p...

Chitra Banerjee Divakaruni
7.8/10

Pozostałe recenzje @dorsz29

Wichrowe Wzgórza
Wichrowe wzgórza

"Wichrowe wzgórza" to już klasyka literatury romantycznej. Długo się do niej zabierałam , oj długo. Lecz, gdybym tego nie uczyniła czułabym , że coś mi ważnego umknęło i...

Recenzja książki Wichrowe Wzgórza
A jeśli ciernie ...
A jeśli ciernie

Kolejna cześć sagi o rodzinie Dollangangerów już za mną. Tym razem mijają lata od pożaru w rezydencji Corinne - matki Cathy i Chrisa. Ich matka unika poniesienia odpowie...

Recenzja książki A jeśli ciernie ...

Nechemia
W drodze przez XVII Rzeczpospolitą.
@sweet_emily...:

--*_*_*_*_* Jest rok 1666, w Konstantynopolu objawił się Mesjasz. Na jego spotkanie wyruszają tłumy Żydów. Wśród nich N...

Recenzja książki Nechemia
Kelner w Paryżu
Za kulisami paryskich restauracji

„Kelner w Paryżu” to nie tylko opowieść o pracy za kulisami paryskich restauracji, ale także głębokie spojrzenie na lud...

Recenzja książki Kelner w Paryżu
Bralczyk o sobie
Bralczyk. Nie Jerzy. Po prostu Bralczyk.
@sweet_emily...:

Chciałabym napisać recenzję tej książki. Recenzję przez małe "r". Trudno jest bowiem oceniać autobiograficzny zapis roz...

Recenzja książki Bralczyk o sobie