,,Opowieści z Narni" to opowieść o której słyszał zapewne każdy. A już na pewno słyszały o niej osoby , które są wielkimi miłośnikami literatury fantastycznej. Rzekłabym nawet , że to powieść C. S. Lewisa stworzyła podwaliny do wysoko rozumianej fantastyki i motywów, które tak dobrze znamy i kochamy w dobrej fantastyce ( magiczne krainy i światy, walka dobra ze złem, pojawienie się tzw. wybrańca czy nawet kilku , którzy to mają uratować właśnie ten owy magiczny świat , epickie bitwy itd.). Jest to na pewno historia ponadczasowa dla literatury dzięciecej, znajduje się od dawna na liście lektur obowiązkowych ,a to dlatego, że ta książka pełni wspaniałą moralizatorską rolę dla najmłodszych i nie tylko.
Rok 1940 , Wielka Brytania. Czwórka rodzeństwa Pevensie: Piotr , Zuzanna, Edmund i Łucja zostają ewakuowani z bombardowanego Londynu na wieś , do wielkiego starego domu profesora Kirke'a . Dom, w którym zatrzymują się dzieci posiada wiele niezbadanych zakątków. Pewnego dnia podczas zabawy w chowanego najmłodsza dziewczynka, Łucja, postanawia schować się w starej szafie i właśnie wtedy , że szafa stanowi bramę do magicznej krainy zwanej Narnią. W trakcie swojej pierwszej wizyty spotyka sympatycznego fauna, Pana Tumnusa , który opowiada jej o złej Czarownicy , przez którą Narnia skazana jest na wieczną zimę .Gdy Łucja wraca do prawdziwego świata , o wszystkim opowiada starszemu rodzeństwu.I chociaż początkowo nikt jej nie wierzy, to z czasem cała czwórka bohaterów trafia do magicznej krainy. Tam dowiadują się o starej przepowiedni, zgodnie z którą dwóch synów Adama i dwie córki Ewy z pomocą lwa Aslana zdołają pokonać Białą Czarownicę i przywrócić wiosnę do Narni.
Pierwsza część serii to przede wszystkim powieść o wartościach: o walce, poświęceniu, miłości i sile rodzeństwa. Autor wyraźnie pokazuje siłę odwagi i dobra , piętnując wszystkie negatywne cechy : zdrady i zła. Jako małe dziecko interpretowałam ją zbyt dosłownie, nie widząc jeszcze symboli chrześcijańskich . Lew Aslan - odgrywa tutaj rolę Chrystusa. Lew poświęca się aby odkupić zdradę jednego z dzieci - Edmunda. Postać Białej Czarownicy jest symbolem zła , które chcą sprowadzić człowieka na złą drogę. Książka C.S. Lewisa uczy jak postępować i wyznacza dobre wzorce. Książka jest wyjątkowa , nie tylko ze względu na jej symboliczne i naukę , ale to przede wszystkim wspaniała lektura.
Bardzo ciekawa jest również geneza powstania książki. C. S. Lewis przechowywał czwórkę dzieci podczas nalotów bombowych i to właśnie wtedy zrodził się w nim pomysł, aby pisać książki dla najmłodszych. Narnia opisana przez Lewisa jest malownicza , barwna i niezwykle ciekawa. „Lew czarownica i stara szafa” to nie pozycja dla miłośników twórczości Tolkiena, Gry o Tron czy Wiedźmina , ale jest idealnym starterem dla osób , które chciałyby rozpocząć swoją historię z fantastyką . Nie znajdziemy tutaj niezwykle brutalnych scen walki i krwawych bitew , gdyż jest to po prostu powieść dla dzieci , fabuła jest nieskomplikowana, ma ciekawych głównych bohaterów , a do tego książka posiada przepiękne ilustracje autorstwa Puline Baynes i na pewno spodoba się młodszym i dorosłym fanom fantastyki.
,,Opowieści z Narnii ‘’należą już do klasyki literatury dziecięcej, na której wychowało się kilka pokoleń czytelników. O wielkiej popularności cyklu świadczy także ogromny sukces adaptacji filmowych trzech pierwszych części cyklu. Ta klasyczna już powieść fantastyczna , wciąż ma się dobrze i pewnie będzie dalej zachwycała kolejnych czytelników.