Tatiana Freidensson - dziennikarka i producentka filmowa jest autorką wielu filmów dokumentalnych, cieszących się w Rosji ogromną popularnością. Na podstawie jednego z filmów stworzonych dla telewizji rosyjskiej pt. " Dzieci Trzeciej Rzeszy" powstała własnie ta książka.
Autorka wpadła na pomysł realizacji dokumentu o potomkach nazistów już w nastoletnim wieku. Nie tylko ona zapragnęła odkryć jak żyją obecnie rodziny ludzi, którzy byli odpowiedzialni za mordy na milionach niewinnych ludzi. W szczególności jak radzą sobie z tym dzieci nazistów, obecnie dorośli, dojrzali ludzie, którzy zdążyli poznać prawdziwe oblicze swojego ojca nazisty, mordercy, SS-mana..
Tatiana Freidensson w ramach swojego projektu odnalazła i skłoniła do rozmowy dzieci, wnuka oraz bratanicę prominentnych nazistów, w tym Niklasa Franka - syna Hansa Franka - generalnego gubernatora okupowanej Polski w latach 1939-1945, Reinera Hössa - wnuka komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz, Manfreda Rommla - syna Erwina Rommla, tzw. "lisa pustyni", Bertholda von Stauffenberga - syna Clausa von Stauffenberga, który zasłynął z największego i nieudanego zamachu na Hitlera oraz Elisabeth Göring - bratanica Hermanna Göringa - jednego z twórców Trzeciej Rzeszy oraz dowódcy Luftwaffe. Ten reportaż literacki ukazuje w jaki sposób potomkowie nazistów, noszący znane na całym świecie pod złym względem nazwisko, radzą sobie z brzemieniem nazistowskich korzeni. Autorka podróżuje ze swoją ekipą po całym świecie, dociera do Niemiec czy Peru aby tylko móc porozmawiać o ludziach, którzy innym zgotowali ten okrutny los. Zadaje im dziesiątki pytań. Konfrontuje ze wspomnieniami z przeszłości, momentami skłania i zmusza do wydobycia z pamięci najbardziej intymnych wspomnień. Ta obszerna lektura bogata jest w zawiłe relacje rodzinne, spisane i przelane na papier. Tatiana Freidensson relacjonuje również swoje osobiste przeżycia związane ze spotkaniami z potomkami nazistów, wplata w ten reportaż osobiste przemyślenia i wrażenia z rozmów z tymi ludźmi. Czytelnik ma okazje poznać żmudne, często bezowocne starania autorki mające na celu nakłonienie do rozmowy o "tamtych czasach".
Książka "Mój ojciec był nazistą" to szczególna pozycja. Jej wyjątkowy intymny, często bez zahamowań zapis to odpowiedź na to jak żyło się u boku mordercy, nazisty, kata. Odpowiada na wiele pytań, które sami, jako czytelnicy, mielibyśmy ochotę postawić. Jest to bardzo obszerna relacja mówiąca o brzemieniu przeszłości.