Recenzja książki Kroniki Żaru Miasto Żaru

Mroczne podziemne miasto

AL
@alien125 · 2019-05-13 19:09:23
Żar-owiane tajemnicą, samowystarczalne podziemne miasto to miejsce, które miało ocalić ludzkość od zagłady. Miało być azylem, ratunkiem, schronieniem i miało zadbać o to, aby nowe pokolenia nie dowiedziały się niczego o życiu na powierzchni do czasu, aż przyjdzie odpowiedni dzień.

Wszystko zostało starannie zaplanowane. Zapasy ubrań, środków czystości, żarówek czy puszek z przetworami zgromadzono tak, aby wystarczyło wszystkiego na ponad 200 lat. Po tym czasie ludzie żyjący w Żarze powinni otrzymać wiadomość z instrukcją prowadzącą do opuszczenia tego ponurego miejsca. Coś jednak idzie nie tak i informacja nie dociera do odbiorców we właściwym czasie.

Czy życie w ciemności jest możliwe? Czy to jedyne bezpieczne miejsce na świecie? Czy gdzieś w ciemności istnieją inne miasta? Co będzie gdy skończą się zapasy żarówek i żywności?

Głównymi bohaterami tej historii są dwunastoletni Lina i Doon, którzy z dnia na dzień stają się na tyle dorośli, aby tak jak wszyscy mieszkańcy Żaru po ukończeniu szkoły wylosować swoją profesję i do końca życia wykonywać powierzone im zadanie. Poza swoimi nowymi obowiązkami razem próbują rozwikłać tajemmnicę i odszyfrować dziwną wiadomość.

"Miasto Żaru" to świetna steampunkowa historia od której nie sposób się oderwać. Zachwyci fanów tego typu literatury, a dzięki temu, że bohaterowie mają zaledwie 12 lat mogą sięgnąć po nią również młodsi czytelnicy. 

Język w książce jest bardzo przyjemny, dialogi ciekawe, opisy obrazowe, a cały pomysł podziemnego miasta wprowadza czytelnika w specyficzny nastrój. Do tego Lina i Doon na sam koniec znajdują się w takim położeniu, że trzeba czytać dalej.
Ocena @alien125:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Kroniki Żaru Miasto Żaru
Kroniki Żaru Miasto Żaru 9 /10
Jeanne DuPrau
Życie w podziemnym mieście, które powoli zaczyna szwankować.
Komentarze

Pozostałe recenzje

Mieszkańcy Żaru nie wiedzą czym jest słońce czy błękitne niebo, znają tylko ciemność, rozpraszaną przez światło żarówek. Od pokoleń wiodą pod ziemią uporządkowane życie, każdy członek społeczności ma...

Inne recenzje @alien125

Książka Polskie księżniczki

Pięknie ilustrowana przez Macieja Plamowskiego, króciutka książeczka autorstwa Anny Jurczyńskiej to propozycja idealna ...

Książka Peety. Pies, który uratował mi życie

Eric, kiedyś zupełnie zwyczajny chłopak, dziś otyły i nieszczęśliwy mężczyzna po pięćdziesiątce, który nienawidzi tego ...

Nowe recenzje

Książka Cari Mora

Powiem od razu, żeby oszczędzić czas innych: "Cari Mora" Thomasa Harrisa to bardzo zła książka. Teraz rozwinę i ...

Książka Jeszcze będziemy szczęśliwi

"Rzeczy ważne trzeba pojmować i codziennie wkładać trud, by ich nie zapomnieć." O literaturze młodzieżowej powiedzia...

@esclavo @esclavo
Książka Nadzieja

Kiedyś zapytałam czytaczy, pod jednym z instagramowych zdjęć o panią Katarzynę Michalak i jej twórczość. Ot tak z cieka...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się