Potęga irracjonalności recenzja

My irracjonaliści

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @almos ·2 minuty
2021-12-13
4 komentarze
20 Polubień
Wybitny ekonomista behawioralny pokazuje w błyskotliwej formie, że założenie o racjonalności ludzkich zachowań, które leży u podstaw ekonomii nauczanej na uniwersytetach, nie znajduje potwierdzenia ani w danych empirycznych, ani w eksperymentach. Mimo to wiara w racjonalność wśród wielu ekonomistów akademickich jest niemal religijna.

Co oznacza racjonalność? W pewnym uproszczeniu to, że gdy mamy do podjęcia jakąkolwiek decyzję, to „rozważamy wszystkie dostępne możliwości, a potem podążamy najlepszą z dróg.” Autor pokazuje, że nie tylko jesteśmy w swoim postępowaniu irracjonalni, ale także „przewidywalnie irracjonalni – nasze irracjonalne działania się powtarzają.”

Ariely podaje wiele przykładów naszej przewidywalnej irracjonalności. W szczególności „cena, jaką konsumenci gotowi są zapłacić, jest podatna na manipulacje, a to oznacza, że konsumenci w zasadzie nie kontrolują własnych preferencji i cen, jakie chcą płacić za różne dobra i usługi.” Dalej, zawsze patrzymy na rzeczy wokół nas przez pryzmat innych, dotyczy to nie tylko przedmiotów, zwierząt i osób, ale także wielu wyborów. Wiedzą o tym sprytni sprzedawcy, dlatego często przedstawiają nam takie alternatywy, abyśmy sami wybrali tą rzecz lub usługę, którą chcą nam wcisnąć.

Fascynujący jest rozdział o placebo, wiele eksperymentów pokazuje, że cena wpływa na jego skuteczność: jeśli więcej zapłacimy za pastylkę, to bardziej oczekujemy jej efektów. Ma rację autor pisząc, że „efekt placebo pokazuje nam, jak niesamowicie umysł kontroluje nasze ciało. Jak to się dzieje, nie do końca jest jasne.”

Najciekawszy jest rozdział zatytułowany „Refleksje na temat kryzysu na rynku kredytów hipotecznych i jego konsekwencji” Mamy w nim mocną krytykę ekonomii neoklasycznej, która (tu długi cytat): „opiera się na bardzo mocnych założeniach, które z biegiem czasu stały się „ustalonymi faktami”. Najsłynniejszym z nich jest założenie, że wszystkie podmioty w gospodarce (konsumenci, firmy i tak dalej) są całkowicie racjonalne i że tak zwana niewidzialna ręka gwarantuje efektywność rynku. Według racjonalnych ekonomistów te założenia są tak podstawowe, logiczne i oczywiste, że nie potrzebują weryfikacji empirycznej. Na podstawie tych założeń racjonalni ekonomiści formułują zalecenia dotyczące idealnego sposobu projektowania ubezpieczeń zdrowotnych, funduszy emerytalnych i zasad działania instytucji finansowych. Stanowi to, rzecz jasna, źródło ugruntowanego przekonania o zaletach deregulacji: skoro ludzie podejmują właściwe decyzje, a „niewidzialna ręka” i siły rynkowe zawsze prowadzą do efektywności, to czy nie powinniśmy po prostu pozbyć się wszelkich regulacji i pozwolić rynkom finansowym działać na miarę ich możliwości?” Autor wiąże powyższe poglądy z kryzysem z 2008 r., i prorokuje kryzys następny, jeśli finansiści i ekonomiści nadal będą upierać się przy dogmacie racjonalności.

Inspirująca lektura, ważna w szczególności dla każdego, kto ma zawodowo do czynienia z ekonomią.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2019-04-30
× 20 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Potęga irracjonalności
2 wydania
Potęga irracjonalności
Dan Ariely
8.2/10

Dan Ariely, profesor ekonomii behawioralnej na Duke University, uznany przez magazyn "Fortune" za jednego z 10 światowych guru biznesu, obala powszechnie przyjęte założenie, że ludzie zasadniczo postę...

Komentarze
@Asamitt
@Asamitt · ponad 2 lata temu
Jeszcze nie przeczytałam książki, a już zgadzam się z autorem, że jesteśmy przewidywalnie irracjonalni. Na bank! Choć chcemy się widzieć w innym świetle;)
× 3
@MLB
@MLB · ponad 2 lata temu
U mnie od dawna czeka w kolejce, zdecydowanie za długo, tym bardziej, że mam ją w wersji elektronicznej - dzięki za recenzję i przypominajkę:)
× 2
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Proszę bardzo, polecam Ci też jego inną książkę: 'Szczera prawda o nieuczciwości', chyba lepszą.
× 1
@MLB
@MLB · ponad 2 lata temu
Bardzo dziękuję - lecę zdobywać:)
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Ciekawa recenzja i książka.
× 2
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Dzięki 😃
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
Dobra recenzja. Muszę przeczytać. Czyli szkoła chicagowska może widzieć sojusznika w pozornej racjonalności, bo wspierać może ona wolny rynek i deregulacje!. To taka spójna koncepcja, choć w sumie nieżyciowa (bo jednak nasza racjonalność pojawia się po namyśle, którym nie grzeszymy przesadnie).
Ale z drugiej strony, czy szukanie alibi dla wyznawanej wygodnej doktrynie ekonomicznej nie jest racjonalizacją teorii, której przeczą fakty?

× 1
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Nie bardzo rozumiem, nowa teoria zadaje kolejny cios szkole chicagowskiej, która bazuje na racjonalności: ludzie działają i podejmują decyzje jak roboty.
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
Zgadzam się, czyli sam nie do końca wiem o co mi chodziło. Ostatnio dużo opinii/recenzji czytam na portalach i nie pamiętam co wczoraj Carmel miał na myśli. :)
Potęga irracjonalności
2 wydania
Potęga irracjonalności
Dan Ariely
8.2/10
Dan Ariely, profesor ekonomii behawioralnej na Duke University, uznany przez magazyn "Fortune" za jednego z 10 światowych guru biznesu, obala powszechnie przyjęte założenie, że ludzie zasadniczo postę...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Stan futbolu
Tabloidowo o piłce nożnej

Obecny bohater jutuba, być może kandydat na prezydenta a parę lat temu dziennikarz piłkarski napisał tę książkę w 2016 roku. Rzecz opowiada o różnych wydarzeniach w rodz...

Recenzja książki Stan futbolu
Nie oglądaj się
Leniwe śledztwo

To pierwszy mój kryminał Karin Fossum, którego wysłuchałem w dobrej interpretacji Jacka Kissa. Bohaterami książki są dwaj detektywi, Konrad Sejer i Jacob Skarre, badając...

Recenzja książki Nie oglądaj się

Nowe recenzje

Heart of Ice
Heart of ice
@aga_cytuje:

Schwarzzimmer to alpejska, malownicza wioska w której na szczycie gór mieszka on- Gabriel Hartman. Tajemniczy mężczyzna...

Recenzja książki Heart of Ice
Niepokorna
NIEPOKORNA
@aga_cytuje:

Cristal a dokładnie Krystyna Stanisława Nawroczyńska, jest twarzą sportowych marek. Jej swobodny styl życia doprowadza ...

Recenzja książki Niepokorna
Złodziej mojego serca
Złodziej mojego serca
@aga_cytuje:

Książka, którą przyciąga uwagę okładką i zachęca opisem, a środek? No właśnie, jaki jest? Zacznijmy od początku. Rock...

Recenzja książki Złodziej mojego serca
© 2007 - 2024 nakanapie.pl