WYBÓR REDAKCJI

Recenzja książki Potęga irracjonalności

My irracjonaliści

Autor: @almos ·2 minuty
2021-12-13 4 komentarze 19 Polubień
Wybitny ekonomista behawioralny pokazuje w błyskotliwej formie, że założenie o racjonalności ludzkich zachowań, które leży u podstaw ekonomii nauczanej na uniwersytetach, nie znajduje potwierdzenia ani w danych empirycznych, ani w eksperymentach. Mimo to wiara w racjonalność wśród wielu ekonomistów akademickich jest niemal religijna.

Co oznacza racjonalność? W pewnym uproszczeniu to, że gdy mamy do podjęcia jakąkolwiek decyzję, to „rozważamy wszystkie dostępne możliwości, a potem podążamy najlepszą z dróg.” Autor pokazuje, że nie tylko jesteśmy w swoim postępowaniu irracjonalni, ale także „przewidywalnie irracjonalni – nasze irracjonalne działania się powtarzają.”

Ariely podaje wiele przykładów naszej przewidywalnej irracjonalności. W szczególności „cena, jaką konsumenci gotowi są zapłacić, jest podatna na manipulacje, a to oznacza, że konsumenci w zasadzie nie kontrolują własnych preferencji i cen, jakie chcą płacić za różne dobra i usługi.” Dalej, zawsze patrzymy na rzeczy wokół nas przez pryzmat innych, dotyczy to nie tylko przedmiotów, zwierząt i osób, ale także wielu wyborów. Wiedzą o tym sprytni sprzedawcy, dlatego często przedstawiają nam takie alternatywy, abyśmy sami wybrali tą rzecz lub usługę, którą chcą nam wcisnąć.

Fascynujący jest rozdział o placebo, wiele eksperymentów pokazuje, że cena wpływa na jego skuteczność: jeśli więcej zapłacimy za pastylkę, to bardziej oczekujemy jej efektów. Ma rację autor pisząc, że „efekt placebo pokazuje nam, jak niesamowicie umysł kontroluje nasze ciało. Jak to się dzieje, nie do końca jest jasne.”

Najciekawszy jest rozdział zatytułowany „Refleksje na temat kryzysu na rynku kredytów hipotecznych i jego konsekwencji” Mamy w nim mocną krytykę ekonomii neoklasycznej, która (tu długi cytat): „opiera się na bardzo mocnych założeniach, które z biegiem czasu stały się „ustalonymi faktami”. Najsłynniejszym z nich jest założenie, że wszystkie podmioty w gospodarce (konsumenci, firmy i tak dalej) są całkowicie racjonalne i że tak zwana niewidzialna ręka gwarantuje efektywność rynku. Według racjonalnych ekonomistów te założenia są tak podstawowe, logiczne i oczywiste, że nie potrzebują weryfikacji empirycznej. Na podstawie tych założeń racjonalni ekonomiści formułują zalecenia dotyczące idealnego sposobu projektowania ubezpieczeń zdrowotnych, funduszy emerytalnych i zasad działania instytucji finansowych. Stanowi to, rzecz jasna, źródło ugruntowanego przekonania o zaletach deregulacji: skoro ludzie podejmują właściwe decyzje, a „niewidzialna ręka” i siły rynkowe zawsze prowadzą do efektywności, to czy nie powinniśmy po prostu pozbyć się wszelkich regulacji i pozwolić rynkom finansowym działać na miarę ich możliwości?” Autor wiąże powyższe poglądy z kryzysem z 2008 r., i prorokuje kryzys następny, jeśli finansiści i ekonomiści nadal będą upierać się przy dogmacie racjonalności.

Inspirująca lektura, ważna w szczególności dla każdego, kto ma zawodowo do czynienia z ekonomią.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2019-04-30

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Potęga irracjonalności
2 wydania
Potęga irracjonalności
Dan Ariely
8.2/10
Dan Ariely, profesor ekonomii behawioralnej na Duke University, uznany przez magazyn "Fortune" za jednego z 10 światowych guru biznesu, obala powszechnie przyjęte założenie, że ludzie zasadniczo postę...
Komentarze
@Asamitt
@Asamitt · około rok temu
Jeszcze nie przeczytałam książki, a już zgadzam się z autorem, że jesteśmy przewidywalnie irracjonalni. Na bank! Choć chcemy się widzieć w innym świetle;)
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Ciekawa recenzja i książka.
× 2
@almos
@almos · około rok temu
Dzięki 😃
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
Dobra recenzja. Muszę przeczytać. Czyli szkoła chicagowska może widzieć sojusznika w pozornej racjonalności, bo wspierać może ona wolny rynek i deregulacje!. To taka spójna koncepcja, choć w sumie nieżyciowa (bo jednak nasza racjonalność pojawia się po namyśle, którym nie grzeszymy przesadnie).
Ale z drugiej strony, czy szukanie alibi dla wyznawanej wygodnej doktrynie ekonomicznej nie jest racjonalizacją teorii, której przeczą fakty?

× 1
@almos
@almos · około rok temu
Nie bardzo rozumiem, nowa teoria zadaje kolejny cios szkole chicagowskiej, która bazuje na racjonalności: ludzie działają i podejmują decyzje jak roboty.
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
Zgadzam się, czyli sam nie do końca wiem o co mi chodziło. Ostatnio dużo opinii/recenzji czytam na portalach i nie pamiętam co wczoraj Carmel miał na myśli. :)
@MLB
@MLB · około rok temu
U mnie od dawna czeka w kolejce, zdecydowanie za długo, tym bardziej, że mam ją w wersji elektronicznej - dzięki za recenzję i przypominajkę:)
× 1
@almos
@almos · około rok temu
Proszę bardzo, polecam Ci też jego inną książkę: 'Szczera prawda o nieuczciwości', chyba lepszą.
× 1
@MLB
@MLB · około rok temu
Bardzo dziękuję - lecę zdobywać:)
Potęga irracjonalności
2 wydania
Potęga irracjonalności
Dan Ariely
8.2/10
Dan Ariely, profesor ekonomii behawioralnej na Duke University, uznany przez magazyn "Fortune" za jednego z 10 światowych guru biznesu, obala powszechnie przyjęte założenie, że ludzie zasadniczo postę...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk
Historia regionu na ekranie

Ta pięknie wydana książka dwóch autorów (Lech Moliński – tekst, Jerzy Wypych – fotografie) jest opowieścią o dolnośląskich miejscowościach, w których kręcono filmy. Auto...

Recenzja książki Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk
Ruchomy cel
Pieniądze jako soki żywotne

Po paru nieudanych przygodach z polskimi kryminałami wróciłem do ulubionego twórcy crime noir, którego audiobooki wydaje ostatnio Saga Egmont (ale w fatalnych okładkach!...

Recenzja książki Ruchomy cel

Nowe recenzje

Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?
Depresja
@mommy_and_b...:

Co tak naprawdę wiemy o depresji? Jakie są jej objawy? Jak można pomóc chorym na depresję? Pierwsze co mogę powiedzieć...

Recenzja książki Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?
Uwięzione
Uwięzione
@akwasniowsk...:

Każdy młody człowiek wychodząc na imprezę, do znajomych słyszeli od swoich rodziców. Uważaj na siebie, baw się dobrze, ...

Recenzja książki Uwięzione
Piętno diabła
Kuba i jego zemsta
@mommy_and_b...:

Kuba Sobański po raz piąty w akcji. Bardzo czekałam na książkę "Piętno diabła". Przesłuchałam go jako audiobook. Tutaj ...

Recenzja książki Piętno diabła
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl