Maria Konnikova "Myśl jak pokerzysta" Jak nauczyłam się być czujna, kontrolować sytuację i zwyciężać,
Potraficie grać w pokera ? Ja nie umiem i w ogóle nie gram w karty. Przed laty, będąc dzieckiem poznałam kilka prostych gier, które zapewniały nam rozrywkę na wakacjach. A jednak zapowiedź książki, opisywanej nie jako typowy poradnik, ale poszukiwanie przez autorkę nauki o życiu, jaką daje gra w karty, spowodowała moją ciekawość.
Już pierwsze rozdziały utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie będę miała do czynienia z typowym poradnikiem, ani dotyczącym nauki gry w pokera, ani też mającym na celu nauczenie grających w karty osób odpowiednich zachowań i umiejętności podejmowania decyzji. Przyznam też, że miałam podobne uprzedzenia jak wiekowa już rosyjska babcia autorki, że poker to zło, które staje się impulsem do uprawiania hazardu. Ta ciemna strona gry z pewnością również istnieje, autorka jednak nie zajmuje się nią w swojej książce.
W moim przekonaniu "Myśl jak pokerzysta" trudno jest wpasować w ramy jakiegoś konkretnego gatunku. Ja odbieram ja trochę jako książkę eksperyment, nawet pewnego rodzaju reportaż wcieleniowy, bo autorka, dziennikarka i psycholożka, podejmuje się nauki gry w pokera od podstaw, by po jakimś czasie móc wziąć udział w jednym z najbardziej znanych turniejów pokerowych na świecie. Trzy lata przygotowań, poznawania nauki gry i uczestnictwa w przeróżnych turniejach dają interesujący socjologiczny a zarazem psychologiczny obraz świata gry i uczestniczących w nim osób. Funkcja poradnikowa książki w tym całym karcianym eksperymencie, skupiających się na psychologicznym podejściu do gry, umiejętności myślenia i przewidywania, kontrolowaniu swoich zachowań i obserwowaniu innych, jest chyba najbardziej marginalna, chociaż dotyczące zachowań i zasad gry, zawarte w książce słownictwo, dla laika, będzie z pewnością rzeczą najtrudniejszą i być może najmniej interesującą.
Rudyard Kipling w "Liście do syna" napisał kiedyś takie słowa: "Umiesz przyjąć sukces i porażkę traktując jednakowo oba te złudzenia." Można je idealnie dopasować do świata pokera, gdzie zwycięstwa potrafią uderzyć ludziom do głowy, natomiast z porażkami trudno sobie poradzić. Dziękuję @wydawnictwo_agora za egzemplarz książki.