Recenzja książki Samotność w Sieci

Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie...

@malaM @malaM · 2012-08-11
Znacie to cudowne, niepowtarzalne uczucie, kiedy pierwszy raz czytacie książkę, która natychmiast staje się ulubioną? Wracamy do niej z nadzieją, że równie mocno nas zachwyci, ale nigdy nie jest tak samo jak za pierwszym razem. Książka, którą za chwilę przedstawię jest jak dotąd jedyną, po którą sięgałam wielokrotnie i za każdym razem przepełniało mnie to samo uczucie.
Już sam tytuł powieści - "S@motność w Sieci" - zaintrygował mnie na tyle mocno, że bez czytania opisu wiedziałam, że zabiorę książkę ze sobą do domu. Niedługo potem przekonałam się, że była to naprawdę dobra decyzja.
"S@motność.." zaczyna się bardzo niewinnie. Znany naukowiec otrzymuje wiadomość na ICQ od kobiety chcącej się po prostu wyżalić komuś, kto nigdy jej nie pozna i w związku z tym - nie będzie jej oceniał. Nieudane małżeństwo popycha ją do kontynuowania znajomości, która pozwala zapomnieć o problemach. ON również został doświadczony przez życie - opowiada wiele poruszających historii tak przepełnionych emocjami, że czytelnik nie może pozostać obojętny. Z założenia miała to być niewiele znacząca znajomość, jednak anonimowość jaką zapewnia Internet pozwala obojgu na przekraczanie wszelkich granic. Z przypadkowej rozmowy rodzi się prawdziwe uczucie, które całkowicie odmienia życie bohaterów. Jednak czy można wirtualną znajomość przenieść do rzeczywistości? Przeplatanie świata nowoczesności, techniki i nauki z tradycyjną historią miłosną tworzy niebanalną fabułę, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron powieści.
W mojej ocenie (ośmielę się nawet stwierdzić, że nie tylko w mojej) Janusz Leon Wiśniewski jest doskonałym znawcą kobiet. Stworzył postać Jakuba - Naukowca, który potrafi zrozumieć uczucia kobiet, a przy tym zna ich pragnienia i erotyczne fantazje. Ponadto bohater - choć jest człowiekiem wykształconym i mógłby mieć naprawdę dużo do powiedzenia - potrafi słuchać. Wszystkie te cechy sprawiają, że Jakub staje się idealnym mężczyzną dla większości kobiet.
Żadna książka nie wywoływała u mnie tak skrajnych emocji - od smutku, któremu nierzadko towarzyszył płacz, poprzez złość i rozczarowanie, aż do przepełniającej mnie do szpiku kości euforii wywołującej szeroki uśmiech na twarzy. Uważam "S@amotność.." za wybitną powieść, tak bardzo odbiegającą swoją dość oczywistą na dzisiejsze czasy fabułą od banalnych romansów.
Wbrew pozorom "S@motność.." to nie tylko kolejna historia miłosna, ale także powieść edukacyjna, z której można wynieść wiele nowych wiadomości ze świata biologii i chemii. Ciekawostką jest informacja, co się stało z mózgiem Einsteina..
Ocena @malaM:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Samotność w Sieci
Samotność w Sieci 7.0 /10
Janusz L. Wiśniewski
To powieść tak współczesna, że bardziej nie można: z Internetem, pagerem, elektronicznymi biletami l...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Do przeczytania Samotnosci naklonila mnie kolezanka. Wcale nie mialam ochoty siegac po te ksiazke, ale z braku lepszej lektury postanowilam sprobowac. Nie lubie romansidel i bylam do niej bardzo negat...

@baska.bed @baska.bed

Kiedy sięgnęłam po książkę, pierwsza rzecz, która przykuła moją uwagę był tytuł. Byłam przekonana, że utwór w którym internet zapewne będzie odgrywał znaczącą rolę powinien być ciekawy. I nie zawiodła...

@Magdis @Magdis

Inne recenzje @malaM

Książka Miniaturzystka

Druga połowa XVII wieku to czas rozwoju żeglugi i handlu, szczególnie w Holandii położonej w strategicznym rejonie. Kupi...

Książka Ja, Ibra

Kiedy taka postać jak Zlatan Ibrahimović decyduje się wydać autobiografię, jednego można być pewnym – będzie kontrowersy...

Nowe recenzje

Książka Piąta Pora Roku

PIĄTA PORA ROKU NORA K. JEMISIN "Musisz pamiętać, że koniec jednej historii to tylko początek kolejnej. Zdarzało się...

Książka Zdobywam zamek

ZDOBYWAM ZAMEK DODIE SMITH "Kiedy zasiadłyśmy do jedzenia, powiedziałam, że to musi być niezwykłe nie uważać siebie ...

Książka Zdobywam zamek

ZDOBYWAM ZAMEK DODIE SMITH "Kiedy zasiadłyśmy do jedzenia, powiedziałam, że to musi być niezwykłe nie uważać siebie ...