Recenzja książki Nauczycielka muzyki

Nauczycielka muzyki

@mad28 @mad28 · 2011-06-22
"Nauczycielka muzyki" to debiutancka powieść koreańskiej pisarki Janice Y. K. Lee. Autorka akcję książki umiejscowiła w dwóch przedziałach czasowych. Pierwszy wątek dzieje się w czasie II wojny światowej, podczas zdobycia i okupacji Hongkongu przez Japończyków (1941-42), drugi już po wojnie w latach 1952-53. Obie części wiąże ze sobą jedna postać - Will Truesdale. To on jest bohaterem obu miłosnych wątków w tej powieści. Will jest Anglikiem, obraca się w wyższych strefach przedwojennego Hongkongu. Na jednym z przyjęć poznaje Trudy Liang, rozkapryszoną i bardzo bogatą Euroazjatkę (pół Chinkę, pół Portugalkę). Kobieta ta ma wiele twarzy, wiele wad. Jest straszną egoistką - myśli tylko o sobie, lubi żyć w luksusie i nie znosi gdy jej zachcianki nie są spełniane. Mimo tego Will zakochuje się w niej bez pamięci. Ich związek zostaje poddany próbie, gdy Japończycy zdobywają Hongkong. Początkowo Trudy i Will ukrywają się wraz ze swoimi przyjaciółmi w jednym z domów w bogatej dzielnicy miasta. Trudy opiekuje się rannym Willem, dają też schronienie młodemu Kanadyjczykowi, który odłączył się od swojego legionu. Życie staje się jednak coraz bardziej niebezpieczne. Ciągłe kradzieże i gwałty, brak żywności i zdrada wokoło sprawiają, że Will postanawia wraz z innymi Anglikami zgłosić się do obozu dla uchodźców. Trudy zostaje na zewnątrz, by pomagać im gdy będzie taka potrzeba i radzić sobie na swój sposób. Życie w obozie też nie jest łatwe, stłoczeni po kilka osób w jednym pokoju z racjami żywnościowymi nie wystarczającymi na zaspokojenie głodu i przy braku jakichkolwiek leków, Will obserwuje jak umierają kolejni jego znajomi. Trudy odwiedza go jak tylko może opowiadając mu o swoim życiu poza murami obozu. A wiedzie życie bogate, by przetrwać romansuje z szefem żandarmerii Otsubo. Miłość Willa jest jednak bardzo silna - wybacza jej wszystko.
Z Willem stykamy się ponownie kilka lat później. Pracuje on jako szofer u bogatej chińskiej rodziny Victora i Melody Chenów. Tam spotyka Claire Pendleton, tytułową nauczycielkę muzyki córki Chenów. Claire jest mężatką, niedawno przyjechała do Hongkongu wraz z mężem, który zajmuje się projektowaniem dużych zbiorników wodnych. Brytyjska nauczycielka i szofer wkrótce nawiązują romans. Romans, który złamie im obojgu serce. Poprzez wspomnienia Willa z czasów wojny, możemy poznać dalsze losy jego wielkiej i jedynej miłości - Trudy. Szczegółów jednak nie będę zdradzać.
Autorka we wspaniały sposób nakreśliła charaktery bohaterów. Claire - kleptomankę, która wynosiła z domu Chenów drobne, ale cenne przedmioty (na które byłoby ją stać gdyby tylko poprosiła męża), naiwnie wierzącą w miłość Willa, oszukującą siebie i swojego męża. Trudno jej dostosować się do zwyczajów panujących w jej nowej "tymczasowej" ojczyźnie.
Trudy piękną kobietę, która wie jak wykorzystać swoją urodę by zyskać to czego pragnie, nawet w trudnych czasach okupacji. Kobietę, potrafiącą dostosować się do zaistniałej sytuacji, przebojową i pełną pasji.
Obie kobiety bardzo różniące się od siebie, jak czasy w których żyły. Zresztą takich przeciwstawień jest więcej. Zestawień dobrych zachowań z tymi złymi. Życia w obozie i wystawnych kolacji, albo uczciwi bogaci Chińczycy i chińskie służące ze wsi, które zawsze kradną.
W książce poznacie życie w Honkongu zarówno w tym okupowanym jak i tym po wojnie. Opisy miejsc są tak szczegółowe, że można wyobrazić sobie jak spacerujemy po ulicach miasta.
"Nauczycielka muzyki" to bardzo fajna książka, choć trochę rozwlekłe sceny i opisy sprawiają, że trochę brakuje mi płynności w tej powieści. Polecam ją wszystkim osobą, które lubią czytać książki o tematyce azjatyckiej i o prawdziwej miłości, która wybacza wszystko.
Ponieważ z nazwiskiem pisarki spotkałam się po raz pierwszy, postanowiłam o niej trochę poczytać. Znalazłam w internecie jeden z wywiadów, który udzieliła Janice Lee. Dowiedziałam się, że tło historyczne powieści jest bardzo dokładne. Autorka przeczytała wiele książek o okupacji Hongkongu, oraz przytoczyła wspomnienia swojej rodziny i ich przyjaciół. Myślę, że jest to książka warta przeczytania.
Ocena @mad28:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Nauczycielka muzyki
Nauczycielka muzyki 8 /10
Janice Y.K. Lee
Nastrojowa opowieść o wojnie, miłości, zdradzie oraz trudnych wyborach życiowych osadzona w hongkong...
Komentarze

Pozostałe recenzje

„Nauczycielka muzyki”, debiutancka powieść Janice Y. K. Lee, jest refleksyjnym utworem utrzymanym w lekko depresyjnym nastroju. Pod skorupą romansu skrywa się wielowymiarowa opowieść, w której pisarka...

@milla @milla

Inne recenzje @mad28

Książka Miasto kości

"Dorastaliśmy w Idrisie. To piękny kraj [...] Pokochałabyś strzeliste sosny, czarną ziemię i lodowate, krystaliczne rzek...

Książka Pierwsza na liście

„Ludzie po prostu przychodzą i odchodzą. I to zwykle ci, na których nam najbardziej zależy. Czasami niektórzy z nich pow...

Nowe recenzje

Książka Noc, kiedy umarła

Przyjaźń to piękna więź łącząca dwójkę ludzi. Czasem może narodzić się z czystego przypadku, innym razem rodzi się lata...

Książka Kopia doskonała

Szaroburo za oknem, wieje i pada, aura jesienna jest już w pełni odczuwalna. Któż z Was nie chciałby teraz wybrać się d...

Książka Tabu

Tabu to słowo które, mam wrażenie, zawsze budzi zaciekawienie, wręcz niezdrową fascynację. Jeśli coś jest tematem „tabu...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się