Recenzja książki Wokół Sprawy Pyjasa

'Nauczyli nas, że przyjaźń to fałsz'

Autor: @ladymakbet33 ·2 minuty
2021-07-28 2 komentarze 2 Polubienia
Fragment utworu Dorosłe dzieci mają żal, świetnie oddaje istotę rzeczy w sprawie zabójstwa studenta filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niestety, w publikacji Wokół Sprawy Pyjasa, pod redakcją Marii Anny Potockiej, mamy multum przekłamań i nonsensów. Książka zebrała mnóstwo negatywnych recenzji, moja też taka będzie.

Pracę otwiera tekst pióra Pawła Sękowskiego, przypominający o dekadzie rządów Edwarda Gierka. Plus za nakreślenie ówczesnej sytuacji społecznej i politycznej. A minus? Minus za wszystko, szczególnie za próbę wybielania Służby Bezpieczeństwa i Lesława Maleszki. Rozważania te są szczególnie krzywdzące dla członków dawnej opozycji demokratycznej, w tym dla jednego z trzech kumpli, Bronisława Wildsteina.
W krótkiej notce biograficznej Stanisława Pyjasa zamieszczono lakoniczne informacje, jakoby jego śmierć nie była spowodowana udziałem osób trzecich. Choć było zgoła inaczej. Jakie to: racjonalne przesłanki wskazują na nieszczęśliwy wypadek, tego już nam nie wyjaśniono.

W jednym z artykułów, pani doktor Potocka pisze o licznych prowokacjach ze strony SB, po to, aby za moment ich bronić. Anonimowe wypowiedzi dawnych funkcjonariuszy, niczego do sprawy nie wnoszą. Dalej współautorka dywagacji odważnie stwierdza, iż rozpowszechnianie informacji o morderstwie Pyjasa, to... kłamstwo historyczne. Maria Anna Potocka nie przebiera w słowach: Być może przechodzący Pyjas- nietrzeźwy i mający po alkoholu skłonność do zaczepek, w jakiś sposób ich [milicjantów] sprowokował. Taka narracja jest absolutnie nie do zaakceptowania. Mamy multum emocjonalnych wywodów, osobistych wycieczek i pretensji.

Lesław Maleszka TW ''Ketman", ''Return" doczekał się adwokatów, którzy pospieszyli mu z pomocą, nazywając go wybitnym intelektualistą. Natomiast w negatywnym świetle przedstawiono Bronisława Wildsteina, jako tego, który jest ogarnięty chęcią zemsty i odwetu. Tym samym znacznie pomniejsza się szkodliwą działalność Maleszki.
Prof. Jan Widacki w rozmowie z Potocką wygłosił tyradę: krakowska SB nie miała żadnego racjonalnego powodu, aby stosować przemoc wobec kogokolwiek z tej grupy, w tym w stosunku do Stanisława Pyjasa. Po co bić Pyjasa. Wystarczyło go wezwać na kolejną rozmowę ostrzegawczą.

Do czego to doszło, że w kraju dotkniętym komunizmem, dziś broni się dawnych dygnitarzy i ich pomocników z bezpieki. Mamy więc do czynienia z bardzo niebezpiecznym procederem, gdy wajcha historii zostaje przestawiona w złą stronę. W tę złą stronę. Skąpa ilość materiałów źródłowych podważa wiarygodność ustaleń.
Konkludując, warto jak pisał Czesław Miłosz: Który skrzywdziłeś człowieka prostego, śmiechem nad jego krzywdą wybuchając, gromadę błaznów koło siebie mają. Na pomieszanie dobrego i złego.
Cóż: Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-07-28

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Wokół Sprawy Pyjasa
Wokół Sprawy Pyjasa
2/10
Publikacja Wokół sprawy Pyjasa opisuje pejzaż społeczno-kulturowy czasów Gierka i przywołuje różne teorie próbujące wyjaśnić okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa. Przedstawia także szeroki kontekst...
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Może poeta pamięta, ale przeciętny młody człowiek łatwo może się pogubić. Ostatnio pani prof. Senyszyn stwierdziła, że w Polsce nigdy komunizmu nie było.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · ponad rok temu
Tylko co? Też słyszałam o tej wypowiedzi. Mam nadzieję, że ta publikacja nie na mąci nikomu w głowie. Pamiętajmy, kto był kim i po której stał stronie.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Socjalizm, według pani profesor. Nawet dziennikarkę zatkało.
× 2
@reniarenia
@reniarenia · ponad rok temu
Dziś dawne elity komunistyczne i SBcy głośno krzyczą, jakoby za czasów PRLu nie było źle i to grupa "wywrotowców" jest winna agresji i rozlewu krwi.
× 1
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · ponad rok temu
To prawda, niedługo ogłoszą, że Pyjas, Przemyk, ks. Popiełuszko zabili się sami. Zirytowała mnie ta książka, pani dr uparcie broni esbeków. A przecież prof. Zdzisław Marek miał powiedzieć, iż: '' ktoś dał Pyjasowi w mordę, ale nie wiem kto''. Współautorka recenzowanej pozycji ma jakiś problem z panem Bronisławem Wildsteinem; w swoich agresywnych wypowiedziach przechodzi samą siebie. I tak jak napisałam wcześniej, mam nadzieję, że ta książka nie sprawi, iż nie będziemy wiedzieć, kto był kim.

Przerażający jest ten relatywizm moralny.

Lepiej obejrzeć film ''Trzech kumpli" w reżyserii pań: Anny Ferens i Ewy Stankiewicz.
× 1
Wokół Sprawy Pyjasa
Wokół Sprawy Pyjasa
2/10
Publikacja Wokół sprawy Pyjasa opisuje pejzaż społeczno-kulturowy czasów Gierka i przywołuje różne teorie próbujące wyjaśnić okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa. Przedstawia także szeroki kontekst...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Człowiek-instytucja

Giuseppe G. Mezoffanti, ponieważ to o nim mowa, zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Żyjący na przestrzeni wieków: XVIII i XIX, kardynał biegle władał kilkoma językami, ...

Recenzja książki Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Psychologia szefa. Szef to zawód
Przełożony to też człowiek

Bycie szefem to niewątpliwa nobilitacja, ale również nowe obowiązki i odpowiedzialność za cały zespół. Przecież między innymi od właściwej postawy zwierzchnika zależy su...

Recenzja książki Psychologia szefa. Szef to zawód

Nowe recenzje

Jestem Legendą. Piekielny dom. Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał
Wychodź Neville!
@MichalL:

Kiedy sięgnąłem po ten tytuł, głównym bodźcem była dla mnie powieść „Jestem legendą” i wiążąca się z nią niesamowita, f...

Recenzja książki Jestem Legendą. Piekielny dom. Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał
Było mi(nę)ło
Kilka słów o Tobie. Recenzja książki „Było mi(n...
@nawysokimob...:

Każdy człowiek nosi w sobie swoją prawdę. Gdy jedni nigdy nie ujawniają jej światu lub zapisują ją w prywatnych pamiętn...

Recenzja książki Było mi(nę)ło
Lato Eden
W imię przyjaźni
@Moncia_Pocz...:

Nieczęsto zdarza mi się sięgać po literaturę młodzieżową, ale tym razem był to idealny wybór. „Lato Eden” Liz Flanagan ...

Recenzja książki Lato Eden
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl