Wokół Sprawy Pyjasa recenzja

'Nauczyli nas, że przyjaźń to fałsz'

Autor: @ladymakbet33 ·2 minuty
2021-07-28
2 komentarze
2 Polubienia
Fragment utworu Dorosłe dzieci mają żal, świetnie oddaje istotę rzeczy w sprawie zabójstwa studenta filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niestety, w publikacji Wokół Sprawy Pyjasa, pod redakcją Marii Anny Potockiej, mamy multum przekłamań i nonsensów. Książka zebrała mnóstwo negatywnych recenzji, moja też taka będzie.

Pracę otwiera tekst pióra Pawła Sękowskiego, przypominający o dekadzie rządów Edwarda Gierka. Plus za nakreślenie ówczesnej sytuacji społecznej i politycznej. A minus? Minus za wszystko, szczególnie za próbę wybielania Służby Bezpieczeństwa i Lesława Maleszki. Rozważania te są szczególnie krzywdzące dla członków dawnej opozycji demokratycznej, w tym dla jednego z trzech kumpli, Bronisława Wildsteina.
W krótkiej notce biograficznej Stanisława Pyjasa zamieszczono lakoniczne informacje, jakoby jego śmierć nie była spowodowana udziałem osób trzecich. Choć było zgoła inaczej. Jakie to: racjonalne przesłanki wskazują na nieszczęśliwy wypadek, tego już nam nie wyjaśniono.

W jednym z artykułów, pani doktor Potocka pisze o licznych prowokacjach ze strony SB, po to, aby za moment ich bronić. Anonimowe wypowiedzi dawnych funkcjonariuszy, niczego do sprawy nie wnoszą. Dalej współautorka dywagacji odważnie stwierdza, iż rozpowszechnianie informacji o morderstwie Pyjasa, to... kłamstwo historyczne. Maria Anna Potocka nie przebiera w słowach: Być może przechodzący Pyjas- nietrzeźwy i mający po alkoholu skłonność do zaczepek, w jakiś sposób ich [milicjantów] sprowokował. Taka narracja jest absolutnie nie do zaakceptowania. Mamy multum emocjonalnych wywodów, osobistych wycieczek i pretensji.

Lesław Maleszka TW ''Ketman", ''Return" doczekał się adwokatów, którzy pospieszyli mu z pomocą, nazywając go wybitnym intelektualistą. Natomiast w negatywnym świetle przedstawiono Bronisława Wildsteina, jako tego, który jest ogarnięty chęcią zemsty i odwetu. Tym samym znacznie pomniejsza się szkodliwą działalność Maleszki.
Prof. Jan Widacki w rozmowie z Potocką wygłosił tyradę: krakowska SB nie miała żadnego racjonalnego powodu, aby stosować przemoc wobec kogokolwiek z tej grupy, w tym w stosunku do Stanisława Pyjasa. Po co bić Pyjasa. Wystarczyło go wezwać na kolejną rozmowę ostrzegawczą.

Do czego to doszło, że w kraju dotkniętym komunizmem, dziś broni się dawnych dygnitarzy i ich pomocników z bezpieki. Mamy więc do czynienia z bardzo niebezpiecznym procederem, gdy wajcha historii zostaje przestawiona w złą stronę. W tę złą stronę. Skąpa ilość materiałów źródłowych podważa wiarygodność ustaleń.
Konkludując, warto jak pisał Czesław Miłosz: Który skrzywdziłeś człowieka prostego, śmiechem nad jego krzywdą wybuchając, gromadę błaznów koło siebie mają. Na pomieszanie dobrego i złego.
Cóż: Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-07-28
× 2 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Wokół Sprawy Pyjasa
Wokół Sprawy Pyjasa
2/10

Publikacja Wokół sprawy Pyjasa opisuje pejzaż społeczno-kulturowy czasów Gierka i przywołuje różne teorie próbujące wyjaśnić okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa. Przedstawia także szeroki kontekst...

Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · około 3 lata temu
Może poeta pamięta, ale przeciętny młody człowiek łatwo może się pogubić. Ostatnio pani prof. Senyszyn stwierdziła, że w Polsce nigdy komunizmu nie było.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · około 3 lata temu
Tylko co? Też słyszałam o tej wypowiedzi. Mam nadzieję, że ta publikacja nie na mąci nikomu w głowie. Pamiętajmy, kto był kim i po której stał stronie.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 3 lata temu
Socjalizm, według pani profesor. Nawet dziennikarkę zatkało.
× 2
@reniarenia
@reniarenia · około 3 lata temu
Dziś dawne elity komunistyczne i SBcy głośno krzyczą, jakoby za czasów PRLu nie było źle i to grupa "wywrotowców" jest winna agresji i rozlewu krwi.
× 1
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · około 3 lata temu
To prawda, niedługo ogłoszą, że Pyjas, Przemyk, ks. Popiełuszko zabili się sami. Zirytowała mnie ta książka, pani dr uparcie broni esbeków. A przecież prof. Zdzisław Marek miał powiedzieć, iż: '' ktoś dał Pyjasowi w mordę, ale nie wiem kto''. Współautorka recenzowanej pozycji ma jakiś problem z panem Bronisławem Wildsteinem; w swoich agresywnych wypowiedziach przechodzi samą siebie. I tak jak napisałam wcześniej, mam nadzieję, że ta książka nie sprawi, iż nie będziemy wiedzieć, kto był kim.

Przerażający jest ten relatywizm moralny.

Lepiej obejrzeć film ''Trzech kumpli" w reżyserii pań: Anny Ferens i Ewy Stankiewicz.
× 1
Wokół Sprawy Pyjasa
Wokół Sprawy Pyjasa
2/10
Publikacja Wokół sprawy Pyjasa opisuje pejzaż społeczno-kulturowy czasów Gierka i przywołuje różne teorie próbujące wyjaśnić okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa. Przedstawia także szeroki kontekst...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Zaginieni
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

Z twardych policyjnych danych wynika, iż każdego roku w Polsce ginie 17-20 tysięcy osób. Dużo? Dużo. Wiadomo też, że 90 procent poszukiwanych (zazwyczaj cierpiących na s...

Recenzja książki Zaginieni
Patożycie
Rzeczywistość pracy kuratora sądowego

Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego to bez wątpienia dziwny reportaż, ukazujący realia i złożoność tejże profesji. Dziwny o tyle, że jego autorem jest doświadczony ...

Recenzja książki Patożycie

Nowe recenzje

Noc Upadku
Ostatni smok o hipnotyzującym spojrzeniu
@kd.mybooknow:

Hejka, Książkowe Iskierki! 🔥 Uwielbiam pióro Magdaleny Szponar, która w tym gatunku literackim popełniła debiut 🙂 i ni...

Recenzja książki Noc Upadku
Tajemnicza wiadomość
Wojenna rzeczywistość Wenecji spisana na maszynie
@Moncia_Pocz...:

Książka Mandy Robotham "Tajemnicza wiadomość" to kolejna sfabularyzowana opowieść o II wojnie światowej, na którą natkn...

Recenzja książki Tajemnicza wiadomość
Hannibal
Może Hannibal jest wcieleniem zła, ale w każdym...
@jatymyoni:

Minęło siedem lat od brawurowej ucieczki Hannibala Lectera z więzienia. Lecter zmienił swój wygląd i teraz mieszka w sw...

Recenzja książki Hannibal
© 2007 - 2024 nakanapie.pl