Naznaczeni błękitem recenzja

Naznaczeni błękitem - polecam

Autor: @misha ·3 minuty
2010-07-05
1 Polubienie
"Naznaczeni błękitem, kroniki Drugiego Kręgu, Księga I" autorstwa Ewy Białołęckiej.
Ta książka jest moim najnowszym bibliotecznym znaleziskiem. Początkowo odniosłam się do tejże z dystansem. Lektura jednak szybko rozwiała moje obawy.

Książka wciąga niemal od pierwszej strony, kiedy to poznajemy Białego Roga i jego młodszego braciszka o wdzięcznym imieniu Koziołek. Róg jest magiem, Tkaczem Iluzji. Codzienne życie utrudniają mu bezwładne nogi. Ojciec - Dębowy - nie stara się nawet kryć niechęci, jaką odczuwa względem młodego maga. Kiedy wybucha wojna i wszyscy uciekają przed najeźdźcami, chłopak zawraca do domu. Za nim, wierny jak cień, podąża mały Koziołek, gotów na każde skinienie Białego Roga. Historia wzrusza przywiązaniem braci do siebie nawzajem.

Odrobina humoru i wrażliwości, szczypta czułości i magii oraz całe mnóstwo pozytywnej energii, oto, co otrzymałam po lekturze dotyczącej życia Roga. Jego niezłomna postawa
jest godna naśladowania.

Następnie czeka nas zaskoczenie, przenosimy się bowiem aż o sto lat do przodu od tych
wydarzeń. Nieco mnie to zdziwiło i zniechęciło, ale, jak się okazało, znowu niepotrzebnie.
Tym razem poznajemy chłopca, którego los również nie oszczędzał. Urodził się on bowiem
cały porośnięty futrem. Jakby tego było mało, ludzie zgotowali mu piekło na ziemi.
Nie nadali mu nawet imienia. Jego właścicielem (nieszczęśnika traktowano jak zwierzę) był
cyrkowiec, który pokazywał małego na arenie. Resztę czasu dziecko spędzało przykute
łańcuchami do beczki.

Los jednak uśmiechnął się do malca. Pewnego maga poruszyła historia chłopca i odkupił go. Mag przystosował chłopczyka do życia w domu (co nie było łatwe: mały szczekał jak pies, był okropnie brudny i poraniony), nadał mu też imię: Nocny Śpiewak. Okazało się, że jest on Stworzycielem, rodzajem maga przekształcającego materię. Śpiewak zamieszkał w zamczysku, gdzie zaprzyjaźnił się z Różą - kobietą "lekkich obyczajów". Zawsze nielubiany i wykpiwany teraz rozczulał potrzebą kontaktu i bycia zauważonym.

Szczególnie spodobało mi się połączenie naiwności malca z jego ciętym językiem. Nie potrafił kryć swoich uczuć. Kiedy był smutny, płakał i kazał "odwalić się" wszystkim dookoła, ukochanej Róży zawsze przynosił świeże kwiaty, a raz danego swemu wybawicielowi słowa (że nie będzie szczekał) nigdy nie złamał.

Tak naprawdę przypowieść o Nocnym Śpiewaku podobała mi się najbardziej i żałuję, że
tak szybko się skończyła.

Jako trzeciego poznajemy Kamyka, który jest Tkaczem Iluzji, podobnie jak Biały Róg z
samego Prologu książki. Kamyk jest głuchoniemy. Jego wielki talent do tworzenia miraży jest więc niepełny: obrazy, które tworzy, nie wydają żadnego dźwięku. Kamyk potrafi stworzyć jabłko: ma odpowiedni wygląd, kształt, kolor, fakturę, ciężar, a nawet smak. Nie potrafi jednak sprawić, by chrupało, kiedy je ugryźć. Buntował się wobec swej niedoskonałości, do znudzenia trenował to, czego i tak nie mógł osiągnąć.

Pomoc nadeszła nieoczekiwanie od istoty, której nikt by o pomoc nie podejrzewał. Od smoka. Pożeracz Chmur, bo tak nazywał się owy stwór, natknął się na Kamyka przypadkiem.
Od słowa do słowa stało się tak, że zostali przyjaciółmi. Pożeracz Chmur chciał pomóc
chłopcu przezwyciężyć niedoskonałość i "wpuszczał go do swej głowy" by młody Tkacz Iluzji mógł słyszeć dźwięki. Tak narodziła się piękna, międzygatunkowa przyjaźń.

Oczywiście, nie obyło się bez problemów. Pożeracz Chmur musiał zamieniać się w coś innego, gdy razem szli "między ludzi". Początkowo wybrał ciało psa, ale kiedy pewnego razu (choć zapewniał, że to był przypadek) pogryzł dłoń przyjaciela tak, że nadawała się do szycia, zaczął przybierać ludzką postać.

Książka mile mnie zaskoczyła. Na pierwszy rzut oka niepozorna, niezbyt pociągająca zarówno z okładki, jak z opisu na odwrocie, wzięta na szybko z bibliotecznej półki okazała się prawdziwą perełką. Bardzo odpowiada mi swobodne, lekkie pióro autorki, nie męczy opisami, nie czuję też ich niedosytu. Moim zdaniem wszystko jest podane czytelnikowi w formie wygodnej, w odpowiednich proporcjach. Mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę każdemu miłośnikowi fantasy, który ma ochotę odpocząć od wojennych okrzyków, przemocy i podżynania gardeł, a miast tego poczytać o przyjaźni, lojalności i innych wartościach, w które nasz świat staje się uboższy w zastrzaszającym tempie.

Ewa Białołęcka
Cykl: Kroniki Drugiego Kręgu, tom 1

"Na Kozich Wzgórzach żył kaleki chłopiec o magicznym talencie, władający mirażami, jednak ponad władzę, jaka dawała magia, przedkładał wierność i rodzinę. Sto lat później przychodzi na świat jego nast...

Ewa Białołęcka
Cykl: Kroniki Drugiego Kręgu, tom 1

Dopiero w trakcie czytania książki doszłam do wniosku, że jest to pierwsza książka fantastyczna polskiej autorki, którą czytam. Wcześniej, o ile dobrze pamiętam, nigdy nie spotkałam się z polską, kobi...

@Rebellish @Rebellish

Pozostałe recenzje @misha

Srebrnowłosa
Srebrnowłosa - dla kogo?

„Srebrnowłosa” stanowi dla mnie niezłą zagwozdkę. Ma niezwykle ważną zaletę i uciążliwą wadę. Co z tego wynikło? O tym za chwilę – najpierw parę słów o fabule. ...

Recenzja książki Srebrnowłosa
Alicja w Krainie Zombi
Alicja w krainie zombi

Gena Showalter, autorka serii „Władcy Podziemi” powraca z nowym cyklem. Kroniki Białego Królika, bo taka jest jego nazwa, zapowiada się całkiem ciekawie, o ile przym...

Recenzja książki Alicja w Krainie Zombi

Ulotny zapach czereśni
Ulotny zapach czereśni.
@Malwi:

"Ulotny zapach czereśni" Magdaleny Witkiewicz to wciągająca podróż przez czas i emocje, gdzie wspomnienia splatają się ...

Recenzja książki Ulotny zapach czereśni
Krew snajperów
O tych, o których mówi się mało.
@MichalL:

Świetna opowieść o tych, o których mówi się mało. Zwykle są niewidoczni i mocno oddaleni od celu. Jednak są i dla oddzi...

Recenzja książki Krew snajperów
Dream Lake
Pasja ponad wszystko
@paulina0944:

Margo bierze udział w obozie musicalowym, zaś Tobi na obozie komputerowym. Obydwa odbywają się nad jednym jeziorem. Dla...

Recenzja książki Dream Lake