Recenzja książki Ładne duże amerykańskie dziecko

niepokojące przestrzenie

@manilla @manilla · 2009-03-11
Judy Budnitz, znana już czytelnikom jako autorka powieści „Gdybym ci kiedyś powiedziała”, dokonała nowego dzieła. „Ładne duże amerykańskie dziecko” to dwanaście opowiadań, w których autorka daje niesamowity popis prozatorski w kształtowaniu postaci i świata (światów?). Obrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie, żywo, lecz także wyraziście. Dynamika połączona została z oszczędnością słowa. Budnitz to mistrzyni szczegółu – do rzeczywistości wkrada się detal rodem ze snu. Czytelnik nigdy nie jest pewien, czy jest to niepokojące pęknięcie rzeczywistości, czy może złudzenie optyczne, zbiorowa lub indywidualna halucynoza.
Niedopowiedzenia, brak kategorycznych sądów, niedookreśloność miejsca i czasu decydują o klimacie opowiadań – niepowtarzalnym, ale i niepokojącym, wciągającym czytelnika, prowokującym wiele pytań, a jednocześnie zawieszającym odpowiedzi. Nie bez znaczenia pozostaje też narrator, z uwagą przyglądający się bohaterom, a raczej bohaterkom, bo to właśnie kobiety stanowią tu większość, są wyraziste, pierwszoplanowe. Budnitz nie waha się przepuścić narracji przez filtr kobiecego spojrzenia, dlatego zupełnie nie dziwi determinacja pechowej emigrantki, która jest w ciąży przez pięć lat, by tylko jej ukochane dziecko urodziło się w dobrym miejscu. Córki łatwo podzielą się między sobą chorobą mamy, a niedorozwinięta dziewczyna zemści się na domokrążcy, uciekającemu z fermy, na której hoduje się... domokrążców.
Czy jest to próba opowiedzenia współczesnego świata na nowo? Możliwe. Robiona z wyczuciem, lekko ironicznie, przysparza czytelnikowi sporo refleksji. Jest to lektura obowiązkowa dla lubiących wyzwania, prozę z pogranicza jawy i snu. Gorąco polecam.
Ocena @manilla:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Ładne duże amerykańskie dziecko
Ładne duże amerykańskie dziecko 9.3 /10
Judy Budnitz
Na ile sposobów można opowiedzieć prawdziwą historię o współczesnym świecie? I czy przypadkiem nie p...
Komentarze

Inne recenzje @manilla

Książka Gorączka w Hawanie

Niesamowita książka bodajże najlepszego kubańskiego pisarza – Leonardo Padury. Kryminał to nietypowy, lecz wytrawnych sm...

Nowe recenzje

Książka Virion. Wyrocznia

Przyznaję, że po „Viriona” sięgałam z duszą na ramieniu. Świat wykreowany przez Andrzeja Ziemiańskiego w „Achai” był...

Książka Trzecia terapia

Wiele osób potrzebuje czasem terapii, aby oczyścić się z problemów nie tylko emocjonalnych, ale też tkwiących głęboko w...

AM
@malgosialegn
Książka Odnaleziony portret

„Bądź optymistką. Wiarą można pokonać wszelkie trudności”. Oficer niemiecki w stanie spoczynku, Jorg, przybywa do Św...

AM
@malgosialegn