Recenzja książki Gorączka w Hawanie

szklanka rumu na dobry początek

@manilla @manilla · 2009-08-03 15:27:15
Niesamowita książka bodajże najlepszego kubańskiego pisarza – Leonardo Padury. Kryminał to nietypowy, lecz wytrawnych smakoszy tego gatunku nic nie zdziwi! A po książki tego autora naprawdę warto sięgnąć.
Porucznik Mario Conde dostaje nową sprawę – zniknięcie ważnej persony z Ministerstwa Przemysłu, a także jego licealnego znajomego – Rafaela Morina Rodrigueza, niezbyt lubianego za swoją nieposkromioną ambicję i brak skazy, zaś jego żona, Tamara, to niespełniona miłość porucznika. W wątek kryminalny wkrada się iście kubańska namiętność, okraszona szczyptą melancholii, wynikającej z osobowości naszego głównego bohatera.
Rozwikłanie zagadki kryminalnej staje się tu poniekąd pretekstem do prowadzenia czytelnika po ulicach i zaułkach Hawany. Wraz z porucznikiem podejmujemy osobliwą podróż po barach, biurach, ciasnych mieszkaniach czy przestronnych willach, poznajemy dzielnicę pełną starych znajomych i przyjaciół. To wszystko zostaje spowite dymkiem prawdziwego hawańskiego cygara, palonego przez szefa w niemalże mistycznym uniesieniu albo zasnute dymem tanich papierosów Condego, palonych w pośpiechu i nadmiarze. Takiej Kuby nie znajdzie się w najlepszych przewodnikach turystycznych!
Opowieść biegnie dwutorowo: pierwszy nurt dostarcza nam coraz to nowych (i nierzadko zaskakujących) poszlak w sprawie porwania, drugi zaś jest sentymentalną podróżą Condego w przeszłość, do czasów licealnych nadziei i marzeń, kiedy wszystko było możliwe, Chudy (najlepszy przyjaciel Maria) był jeszcze chudy, a krągłości koleżanek z klasy kusiły swą niedostępnością. Daleko mu do Jamesa Bonda, za to wiele cech zdaje się go łączyć z Borewiczem. "PRL" a la cubana w pełnym rozkwicie. Wnikliwe oko Leonardo Padury, wykształcone na dziennikarskim warsztacie, nie przepuści zaś żadnego szczegółu i nie oszczędzi żadnego smakowitego spostrzeżenia.
Polecam naprawdę bardzo, bardzo gorąco!!!
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Gorączka w Hawanie
Gorączka w Hawanie 7.5 /10
Leonardo Padura
Kubański kryminał jednego z najsłynniejszych pisarzy Hawany. Porucznik Mario Conde, cyniczny polic...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Z czym kojarzy Wam się Kuba? Ta wyspa położona nieopodal USA? Z cygarami, Murzynką siedzącą na stołku i zwijającą je dla Was? Z rumem, muzyką kubańską? Ze słońcem i wakacjami? A może z komunizmem, Fid...

MA
@Marlena_czyta

Leonardo Padura to jeden z najsłynniejszych pisarzy kubańskich. W Polsce ukazała się część detektywistycznego cyklu Las cuatro estaciones (Cztery pory roku). Bardzo byłam ciekawa tej książki, zwłaszcz...

@toska82 @toska82

Inne recenzje @manilla

Książka Ładne duże amerykańskie dziecko

Judy Budnitz, znana już czytelnikom jako autorka powieści „Gdybym ci kiedyś powiedziała”, dokonała nowego dzieła. „Ładne...

Nowe recenzje

Książka Wypowiedz jej imię

O czym jest książka "Wypowiedz je imię" to opowieść o Bloody Mary (Krwawej Mary) i tym, co się dzieje, gdy wyp...

Książka Dziewczyna z gór

O czym jest książka Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w samym środku mrocznego i niemającego końca lasu, z ...

Książka Obecność

O czym jest książka "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Y...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się