Na co dzień tak powszednie, pomijane i ignorowane, mogą kryć w sobie wiele tajemnic i historię tak odległą, że nie sposób jej sobie wyobrazić. Góry i składające się na nie skały zachwycają swym majestatem. Jednak czy nie jest tak, że stąpając po nich zadzieramy głowy wysoko i wypatrujemy tego, co dookoła i w oddali? Rzadko patrzymy na nie same, mając je nawet na wyciągnięcie ręki. Szkoda, bo w nich kryje się prawdziwa magia…
„Milion ostryg na szczycie góry” to fascynują opowieść o geologii autorstwa Alexa Noguésa. Oparta na zagadkach umożliwiających czytelnikowi dojście do kolejnych arkanów wiedzy o przeszłości i tajemnicach, tego po czym na co dzień stąpamy. Autor odkrywa przed czytelnikiem niezwykły podziemny świat, pełen niezwykłych stworzeń i zagadek. Bo skąd na szczycie góry wzięły się setki ostry żyjących w morskich głębinach? Sposób narracji jest niezwykle przystępny, a zadawane przez autora pytania angażują czytelnika, a co najważniejsze – zaciekawiają. Trudno oderwać się od treści, zanim nie pozna się rozwiązania tego sekretu.
Poszukiwania odpowiedzi na stawiane przez geologa pytania uzupełniane są pięknymi tablicami ze skondensowaną wiedzą, uzupełniającą prowadzony wywód. Całość opływają urokliwe ilustracje skreślone ręką Mireny Asiain Lory, utrzymane w przepełnionej spokojem morsko-ziemskiej tonacji. Idealnie współgrają z tekstem, stanowiąc ważny atut tego przesyconego wiedzą picturebooka.
Właśnie tak powinny być pisane, ilustrowane i wydawane książki edukacyjne dla dzieci! Książka oprawiona w twardą okładkę w formie albumu, który przyciąga uwagę, a z każdym kolejnym słowem rośnie fascynacja jej treścią i tematyką.
Nigdy nie uwierzyłabym, że o geologii można mówić ciekawie i niezwykle się cieszę, że dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak radykalnie zmieniłam ten pogląd.
Ps. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden, zwykle pomijany element – biografie autorów. Są lekkie, osobiste, z wyczuwalną nutką dowcipu i nostalgii. Nie mówią o wielkich osiągnięciach, ale o narodzinach pasji. Niezwykle inspirujące.