Recenzja książki Obecność

O życiu i nie tylko

@m_mikos @m_mikos · 2019-08-26
O czym jest książka

       "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Yorker, Harper’s  oraz w Esquire.  
      "Obecność" to sześć opowiadań o rzeczach ważnych i tych mniej ważnych, widzianych z różnych perspektyw. Są to opowieści o zmysłowości, władzy, uduchowieniu i człowieczeństwie. O potrzebie życia i doświadczania. O potrzebie chwili.
      Teksty napisane zostały w formie krótkich opowieści, wspomnień z przeszłości. Charakteryzują się unikalnym stylem, głębią, a każde słowo użyte do stworzenia konkretnej historii jest idealnie dobrane, a tekst dopracowany pod każdym względem. To właśnie z tego powodu teksty napisane przez Arthura Millera są po prostu ponadczasowe, unikalne i uniwersalne.
 

Dlaczego warto to przeczytać
 
       Opowiadania stworzone przez Arthura Millera należą dla klasyki gatunku. Opowiadania tworzące ten zbiór są proste, ale posiadają głębię, która działa na czytelnika oraz na jego wyobraźnię i emocje.
      Teksty niby opowiadają o tak zwyczajnych rzeczach jak pożądanie, samotność, chęć władzy, a jednak mają w sobie pewnego rodzaju wyjątkowość. Wyjątkowość, która tak skutecznie przykuwa uwagę czytelnika. Bawi się z nim, prowadzi od słowa do słowa, od jednego obrazu do kolejnego. Lektura tekstów Arthura Millera to gra, gra twórca - czytelnik, w którą czytelnik nieświadomie zaczyna grać, brnąc przez kolejne strony zbioru.


Ostatnie słowo o książce

      Arthura Millera albo się kocha, albo nienawidzi. Niestety. Do dzisiaj pozostaje on w czołówce mistrzów niełatwego gatunku, jakim jest krótka forma. "Obecność" to pewnego rodzaju podsumowanie - ukazanie twórczości pisarza w ostatnich latach jego życia. Opowiadania zawarte w tym zbiorze nie należą do łatwych, to fakt, ale są warte uwagi, poświęcenia im paru dłuższych chwil. Zwłaszcza ze względu na warsztat pisarski Millera.
       Polecam tę pozycję wszystkim miłośnikom twórczości Arthura Millera oraz tego gatunku literackiego.
Ocena @m_mikos:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Obecność
Obecność 7 /10
Anna Garbaty, Arthur Miller, Anna Bańkowska (tłum.)
Arthur Miller, jeden z czołowych dramaturgów dwudziestego wieku, był też autorem kilku serii wysoko ...
Komentarze

Inne recenzje @m_mikos

Książka Miłość i inne nieszczęścia

O czym jest książka "Miłość i inne nieszczęścia" jest niedługą powieścią o ekscentrycznej parze, która smakuje...

Książka Szkarłatny portret

O czym jest książka "Szkarłatny portret" to historia Catherine, młodej wdowy, która postanawia wypełnić wolę...

Nowe recenzje

Książka Dziennik Anne Frank

Dziennik Anne Frank to jedna z lepszych książek z XX wieku, która zapoczontkowała swoje istnienie podczas okupacji mają...

Książka 33 razy, mój kochany

"Ach, ukochana ma, przyjdź, niech wróci czas, niech trwa znów tamten maj." . Z tą książką miałam problem. Bardzo ch...

WO
@woleksiazki
Książka Słodkie szaleństwo

Uwielbiam książki z tej serii! Jest zabawnie, uroczo i trochę słodko. "Friend zoned" i "Miłość po sąsiedzku" były przep...

WO
@woleksiazki

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się