Recenzja książki Oczy smoka

Oczy smoka

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-10

„Oczy smoka” Stephena Kinga nie są tym, do czego pisarz przez lata zdążył nas przyzwyczaić – czyli horrorem, więc czym jest ta powieść zapytacie? Najprościej byłoby ją określić jako fantasy, lecz nie jest tak do końca, ponieważ więcej w książce jest tradycyjnej bajki niż M&M, czy wymienionego powyżej fantasy. Książka przenosi nas w bajkowy świat Delain, gdzie autor „Miasteczka Salem” zapoznaje nas z losami rodziny króla Rolanda, oraz pazernego na władzę Flagga (znanego chociażby z „Bastionu”, czy „Mrocznej Wieży”).
Być może powieść ta nie powinna znajdować się w bazie Horror On-Line, ale chciałem opisać ją ze względu na szacunek, jakim darzę jej twórcę i jego wkład w światową literaturę grozy.
Pełna magii i piękna kraina Delain, rządzona przez sędziwego króla Rolanda Dobrego przeżywa kryzys. Stary władca przekonany o swojej nieuchronnej śmierci, postanawia wyznaczyć następcę tronu – którym ma zostać jeden z dwóch jego synów. Piotra, mądrego i przystojnego, posiadającego wiele przydatnych dla władcy cech faworyzuje on bardziej jako tego lepszego syna. Tomasza zaś, biegłego w łucznictwie i boju, ale nie radzącego sobie z nauką traktuje jak upośledzonego i gorszego. W tym momencie szansę dla siebie upatruje Flagg – mag i alchemik królewski, znany intrygant i spiskowiec. Doprowadza on do waśni miedzy braćmi, oskarżając jednego z nich o podanie trucizny ojcu, co w rezultacie prowadzi do odsunięcia Piotra od władzy i osadzenia go w więzieniu. Tomek po objęciu tronu także nie czuje się bezpieczny, a za sprawa podszeptów czarnoksiężnika stopniowo traci kontrolę nad państwem i samym sobą.
„Oczy Smoka” pomimo mojej niskiej oceny książki nie są pozycją złą, ale „inną” co nie oznacza, że gorszą. Ocena ta wynika z faktu, że nie jest to powieść grozy, dlatego nie można ocenić jej wysoko jako horroru.
O tym, że Stephen King jest pisarzem wszechstronnym, nieszablonowym i zaskakującym przekonaliśmy się niejednokrotnie przy kolejnych premierach jego książek min: „Zielona mila”, „Skazani na Shawshank”, która to akurat jest nowelą, „Dolores Claiborne” czy wymieniana już we wstępie „Mroczna wieża”, a „The Eyes Of The Dragon” w doskonały sposób to potwierdza.
Powieść, pomimo że należy do świata baśni, napisana jest w dojrzały i ciekawy sposób, unikając zauważalnej przy literaturze przeznaczonej dla dzieci szablonowości, niedojrzałości i prostoty.
Kolejnym plusem jest grubość, tym razem mistrz postanowił trochę nas oszczędzić zapełniając treścią jedynie 350 stron, co jak na jego możliwości jest liczba dość skromną. Na akcję wpływa to w zauważalny sposób podnosząc jej szybkość.
Polecam zapoznanie się z tym „innym” Kingiem, który jak zawsze serwuje nam solidną porcję wrażeń, doskonale skrojonych postaci, pięknych średniowieczno-bajkowych scenerii i fabuły, która niejednokrotnie potrafi zaskoczyć czytelnika.
Książka Oczy smoka
8 wydań
Oczy smoka
Stephen King
{}6.4/10
Kiedy w królestwie Delain ginie dobry król Roland, o otrucie władcy zostaje oskarżony jego syn Peter, następca tronu. W rzeczywistości winny zbrodni jest królewski czarnoksiężnik Flagg, jeden z najwi...
Komentarze

Zobacz także

Stephen Edwin King uznawany przez wielu za mistrza horroru, jest amerykańskim pisarzem urodzonym w 1947 w Portland. Kiedyś znany był pod pseudonimem Richard Bachman. Swoją pierwszą powieść pt. "Carrie...

Stephen King to król amerykańskiej literatury. Uwielbiany przez rzesze, czytany przez miliony jest niekwestionowanym mistrzem horroru. Każdy z nas zetknął się chyba z którąś z jego książek (co nie je...

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Niewolnik w Europie

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl Niewolnik w Europie to książka Pawła Brola, który zajmuje...

Książka Wyrwa

"Wyrwa" Wojciecha Chmielarza to moje pierwsze spotkanie z autorem. Mimo, że mam jego poprzednią książkę na półce to dop...

Książka Śledztwo od kuchni

Od samego początku, gdy rozpoczęłam czytać ten kryminał pt. ''Śledztwo od kuchni, czyli klasyczna powieść kryminalna o ...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}