Recenzja książki Offline

Offline

Autor: @Marcela ·3 minuty
2022-08-13 Skomentuj 8 Polubień
"Offline" Arno Strobel

Wydawnictwo: Feeria
Gatunek: thriller
Ilość stron: 352
Rok wydania: 2022

Fabuła: Kiedy uczestnicy organizowanej zimą wyprawy nazwanej "Cyfrowym Detoksem" docierają do odciętego od cywilizacji hotelu położonego na wysokości 2000 metrów, mają nadzieję na spędzenie kilku dni w urokliwym miejscu, bez zasięgu i bez codziennych wyzwań. Ich spokój nie trwa jednak długo. Już drugiego dnia pobytu jeden z uczestników znika, a gdy zostaje znaleziony, reszta zaczyna bać się o swoje życie. Stary opustoszały hotel, pełen krętych korytarzy i mrocznych pomieszczeń, okazuje się pułapką. Dla uczestników wyprawy rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę. Znajdują się poza zasięgiem, uwięzieni w zasypanym śniegiem ogromnym budynku i wiedzą, że nikt nie przyjdzie im z pomocą. A śnieżyca na zewnątrz tylko przybiera na sile… Kto będzie następny? Jak przetrwać, gdy nikomu nie można ufać, a każda noc może być ostatnia?

Sebastian Fitzek powiedział, że do thrillerów Arno Strobla nie potrzeba zakładki, bo i tak ich nie odłożymy, dopóki nie skończymy czytać. Po książce "Offline" muszę przyznać, że słowa mojego mistrza jeśli chodzi o thrillery psychologiczne były prorocze. Książkę przeczytałam praktycznie jednym tchem i naprawdę ciężko mi było odłożyć lekturę choć na chwilę. Przed rozpoczęciem każdego rozdziału mówiłam sobie, że to już ostatni, a przy zakończeniu, że tylko jeszcze jeden. Cyfrowy detoks wciągnął mnie na maksa.

Po cichu się mówi, że Strobel to taki drugi Fitzek. A przynajmniej ja słyszałam takie opinie. W przypadku tej książki muszę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Czytając "Offline" miałam wrażenie, że podobną książkę już czytałam. Szybko się zorientowałam, że autor dość mocno (przynajmniej moim zdaniem) inspiruje się "Kliniką" Fitzka (w nowym wydaniu "Łamacz dusz") - grupa ludzi odciętych od świata, zimowa burza, ciemne i kręte korytarze tu hotelu a tam kliniki, groźny psychopatyczny morderca i to ciągłe napięcie zarówno między bohaterami książki (komu tak naprawdę mogą ufać?) jak i czytelnikiem a samą książką: autor bardzo dobrze dozuje napięcie i w odpowiednich momentach podsuwa różne niespodziewane zwroty akcji. Od fabuły zwyczajnie nie da się odciągnąć.

Żeby nie było, są też minusy. Nie przeszkadza mi inspiracja Fitzkiem, wręcz przeciwnie, książka jak dla mnie jest świetna, ale znalazłam dwie rzeczy, do których muszę się przyczepić. Pierwsza to nie do końca wykorzystana historia z prologu. Zaczęło się fajnie, mrocznie, wręcz strasznie, tylko szkoda, że autor tak pobieżnie potraktował tę bardzo dobrze zapowiadającą się historię. Chciałoby się bardziej zagłębić w jej treść, lepiej poznać jej genezę a właśnie tego mi tu brakowało. Drugim minusem jest zbyt szybkie zakończenie. Za szybko się urwało a można by je jeszcze troszkę pociągnąć, coś tam czytelnikowi dorzucić, potrzymać chwilę w niepewności. Po odkryciu tożsamości mordercy akcja szybko zaczęła zmierzać ku końcowi i ostatecznie zakończyła się praktycznie w jednym rozdziale. No nie fajnie, no! Ale poza tymi drobnymi minusami uważam, że książka jest świetna.

Narracja w książce jest w trzeciej osobie. Bohaterów mamy tu kilku, dokładnie 13. Autor żadnego nie uczynił głównym, ale czytając książkę na pierwszy plan wysuwa się nam postać Jenny, kobiety, która przyjechała do hotelu wraz z trójką swoich podwładnych.

Napięcie w książce utrzymuje się od pierwszych do ostatnich stron. Lektura jest praktycznie nieodkładalna, jak stwierdził Fitzek. Autor umiejętnie buduje napięcie i dobrze je dozuje. Jeśli chodzi o postacie, to każda z nich jest podejrzana, każda mogłaby być mordercom. Także mamy tu trzynastu podejrzanych i do samego końca nie wiedziałam kto jest czarnym charakterem. Bardzo dobra i wciągająca lektura.

Podsumowując: jeżeli lubicie twórczość Fitzka, to "Offline" Arno Strobla to książka dla was. Mocno wciągająca, pełna napięcia i nieprzewidywalnych zdarzeń. Bardzo dobry, mocny thriller psychologiczny. Ja jestem zachwycona.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-08-13

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Offline
Offline
Arno Strobel
7.6/10
Triller psychologiczny. Pięć dni bez telefonu, bez internetu.Offline. Wymarzony urlop zmieni się w podróż rodem z horroru. Oderwany od świata zewnętrznego musisz dokonać jednego: przeżyć.
Komentarze
Offline
Offline
Arno Strobel
7.6/10
Triller psychologiczny. Pięć dni bez telefonu, bez internetu.Offline. Wymarzony urlop zmieni się w podróż rodem z horroru. Oderwany od świata zewnętrznego musisz dokonać jednego: przeżyć.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Wyobrażacie sobie jeden dzień bez smartfona, bez laptopa ? Bez możliwości kontaktu z przyjaciółmi, ze znajomymi ? Bez facebooka, instagrama ? Może niektórzy by dali radę.A co byście powiedzieli na pi...

@promyk1 @promyk1

Po thrillerach Arno Strobela zawsze można spodziewać się niespodziewanego i to jest w nich najlepsze. Każda książka jest inna i każda budzi strach i oczekiwanie. Podobnie było z tą pozycją. Na fab...

@Malwi @Malwi

Pozostałe recenzje @Marcela

Siłaczka
Siłaczka

"Siłaczka" to krótkie opowiadanie autorstwa Stefana Żeromskiego opowiadające historię lekarza Pawła Obareckiego i nauczycielki Stanisławy Bozowskiej. Doktor Obarecki w ...

Recenzja książki Siłaczka
Syzyfowe prace
Walka z rusyfikacją

"Syzyfowe prace" to jedna z bardziej znanych książek Stefana Żeromskiego i jedna z bardziej znanych szkolnych lektur. Dla młodzieży ciężka pozycja, pamiętam, że miałam p...

Recenzja książki Syzyfowe prace

Nowe recenzje

Czas białych nocy
Czas białych nocy
@asach1:

„ Czasem niewracanie do przeszłości jest jedyną drogą. Można żyć tylko wtedy, gdy człowiek nie ogląda się wstecz.” (str...

Recenzja książki Czas białych nocy
The Cheat Sheet
Book Coffee Cake
@bookcoffecake:

Cześć! 💚 Fake dating + friends to lovers + grumpy sunshines to moje idealne połączenie wątków, które zawsze skradną mo...

Recenzja książki The Cheat Sheet
Gangsterzy 2. Nowa rozgrywka
“ Gangsterzy 2. Nowa rozgrywka“
@marta.boniecka:

No tu się działo. Powiem Wam, że w porównaniu z pierwszym tomem było o wiele lepiej. Ale ! Tak się książek nie ko...

Recenzja książki Gangsterzy 2. Nowa rozgrywka
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl