Recenzja książki Opowiadania z dreszczykiem

Opowiadania z dreszczykiem - polscy pisarze dzieciom

Autor: @emmeneea ·6 minut
2020-12-26 Skomentuj 4 Polubienia
1. Joanna Olech "Anyżkowe Bliźniaki".

Kornel po rozwodzie rodziców musiał zmienić szkołę. Szkoła była okropna, uczniowie wredni, nauczyciele ślepi na krzywdę innych. A Kornel miał problem. Jąkał się, teraz jeszcze bardziej. Dlatego też stał się pośmiewiskiem w klasie, ofiarą trzech klasowych chuliganów. Najgorszy był Igor, gdzie jego wygląd i zachowanie ww stosunku do dorosłych to był tylko kamuflaż.

Na wakacjach Kornel musi podjąć wyzwanie, inaczej dostanie od trzech chłopaków lanie. Musi przejść cały cmentarz, o północy, znaleźć pudełko w grobowcu i wrócić do oprawców. Strach się nasila, zimno nie pomaga. Wszędzie ciemność. Głuche trzaski. Aż nagle spotyka ich. Bliźniacy. Melania i Mielchior. Harcerze. To właśnie oni pomagają mu wykonać zadanie. Ale... coś się zmienia. Zmienia się Kornel. Zmienia się Igor. Dlaczego? Co się wydarzyło na cmentarzu?

2. Grażyna Bąkiewicz "Spotkałem dzisiaj czarownicę".

Pewna dziewczynka marzy o dużym domu, mogłaby wtedy wziąć psa. A pies się znalazł i od rana za nią chodzi. A mieszkanie jest małe jak pudełko od zapałek, tak, właśnie tak je porównuje. I dla czteroosobowej rodziny ciasne. O wiele za ciasne. A gdzie do tego pies?

I dziewczynka widzi kobietę, dziwnie ubraną , z wielkim kapeluszem, pstrykającą palcami. Czarownica. Jak nic. Myśli sobie dziewczynka, upewnia się, gdy kobieta komuś wróży. I czarownica postanawia pomóc dziewczynce. Spełnia jej marzenie, o wielkim domu i o psie. Czary, po prostu czary.

3. Grzegorz Kasdepke "Dlaczego płaczesz wierzbo?"

Basia narzeka, że nikt nie chce się z nią bawić. Ani tata, bo pilnuje pieczeni. Ani mama, bo bierze ją choróbsko. Ani Kacper, bo już robi się dorosły i nie ma czasu dla swojej siostry. A Basia czuje się samotna. Ma piekielnie wybujałą wyobraźnię. Dzięki niej jakoś sobie radzi. Do czasu... do czasu, gdy ktoś, lub coś, chce bawić się z nią w chowanego. Wierzba... ona zniknęła. Zostało niebo. Czyżby Basia miała zostać płaczącą wierzbą? Czy jej strach zakorzeni się w ogrodzie? I to wszystko przez to, że nikt nie chciał się z nią bawić...

4. Olga Masiuk "Oskołek"

Śmierć kogoś bliskiego jest bardzo przykra. Młoda dziewczyna traci ukochaną babcię. Traci także jakaś część siebie. Ich wspólne rytuały, przede wszystkim świąteczne. Pewnego dnia poznaje dziwnego chłopca. Ten daje jej kopertę, w kopercie jest tylko pusta karta. No nie taka pusta. Widnieje na niej plamka atramentu. Wszystko to bardzo dziwne, tym bardziej, gdy w wigilię dostaje książkę. Baśnie, które kiedyś kupiła babci. A w tych baśniach brakuje strony. Ktoś ją wyrwał. Ktoś... kogo ostatnio spotkała...

5. Anna Onichimowska "Lornetka".

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. A już na bank stopień do kłopotów. Pewne bliźniaczki przekonały się, że o kłopoty bardzo łatwo. Jeszcze przed świtem zauważyły przez lornetkę samochód. Podejrzane to wszystko było, bo dom, do którego weszło dwóch mężczyzn, był opuszczony. I co zrobiły bliźniaczki? Wymknęły się z domu, żeby sprawdzić, co się tam dzieje. I wpadły w prawdziwe tarapaty. Na szczęście wszystko się dobrze skończyło.

6. Renata Piątkowska " Szafa".

Wojtek wybiera się z rodzicami w góry. Wybierają się także inni, dodatkowo z dziećmi. A trzech takich Wojtek wprost nienawidził. Po długim szlaku dotarli do chaty, w której mieli przenocować. Wojtek, jak to ciekawski chłopak, ukrył się na strychu w szafie, by móc podsłuchiwać łobuzów. I się zaczęło. Bo jeden z nich zaczął opowiadać o seryjnym mordercy i szafie... każdy z tych chłopców nagle był przerażony i ledwo funkcjonował! Co tam się wydarzyło?

7. Grzegorz Gortat "Piętro, na którym wsiadł Bob".

Maciek nie lubi swojego imienia, a więc nazywa sam siebie Bob. Ma psa Huka i nie bardzo lubi chodzić do szkoły. Właśnie tego poranka postanawia pójść na wagary. Źle wybrał, oj źle... bo nauka to potęgi klucz! Bob musi dostać nauczkę... I tą nauczkę daje mu Huk, a właściwie to Pan Huk. Czy to wszystko był sen? Raczej nie... litery na obroży psa mówią same za siebie... miejmy tylko nadzieję, że Maciek coś zrozumiał...

8. Kazimierz Szymeczko "Rekin bezdroży".

Piotrek podczas zabawy w chowanego znajduje idealną kryjówkę. Garaż, w którym stoi stare auto. Auto wygląda jak rekin, bowiem właściciel jako zapalony wędkarz, ponaklejał na auto zęby rekina i oczy... I chłopiec przez własną głupotę zostaje zamknięty w garażu. Co gorsze, wydaje mu się, iż samochód rekin żyje... I na niego poluje. Czy to wyobraźnia? Czy to sen? Czy może prawda?

9. Barbara Kosmowska "Postrach doliny".

Bieszczady. Piekne szlaki. Piekne lasy. I dwaj bracia. Po pożegnalnym ognisku muszą wracać do chatki, do rodziców. Obiecali panu Kondradowi, że nie będą wracać doliną, ponoć ostatnimi czasy widywany był w nich niedźwiedź. Ale Tobiasz nie zamierzał nakładać drogi, a młodszy brat nie miał nic do gadania. I tak zaczęła się ich przygoda, ociekająca strachem, bo jednak spotykają niedźwiedzia, a przynajmniej tak im się wydaje. W tych ciężkich chwilach w końcu stają się sobie bliżsi. Jednocześnie boją się i nie chcą umierać... Czy to naprawdę niedźwiedź? Czy są skazani na porażkę?

10. Barbara Stenka "Pazury".
Kama ma jedenaście lat. Bardzo chciałaby, aby jej mama czule ją witała, umiała z nią rozmawiać i po prostu, nie była względem niej tak oschła. Dlatego też dziewczynka planuje swoje zaginięcie. Według tego planu, po powrocie, mama będzie się cieszyć i czule witać, zaczną wszystko od nowa. Sprawa się jednak komplikuje, gdy Kama zauważa na ścianie ślady pazurów. Potem na butach, plecaku, telefonie... jest przerażona! Co czy kto ją goni? Co chce jej zrobić?

10. Kalina Jerzykowska "Szeleściuch".

Czarci Róg. Pewna rodzinka wpadła na pomysł, a żeby w wiosce straszyły duchy i inne upiory. I właśnie oni za te upiory się przebrali. Ogłosili się na "weekend z duchami" i grzecznie czekali na gości. Martwili się tylko, że Szeleściuch znów zepsuje ich plany. I właściwie mieli rację...

11. Dorota Combrzyńska - Nogala.

Mama Julki ma dość babci Michaliny i jej paranormalnych doświadczeń, dlatego z mężem i Julką wyprowadzają się do pewnej kamienicy. Tam sąsiedzi ciągle pytają ich jak km się żyje. Zaczyna być to męczące. I trochę przerażające... bowiem w nowym mieszkaniu zaczynają ginąć rzeczy, jedzenie itd. Czy to duchy? Czy nie uciekli od paranormalnych zjawisk?

12. Paweł Baręsewicz "Bestia".

W zwykłym, spokojnym miasteczku dochodzi do porwań chłopców. Ludzie mówią, że to bestia. Mimo, iż nie ma żadnych śladów, pewien chłopiec składa puzzle układanki i zaczyna wątpić we własną poczytalność. Czy bestia istnieje? Czy może on we śnie staje się taką bestią?

13. Małgorzata Strękowska - Zaremba " Tajemnica mrocznego lasu".

Chcąc wystraszyć małe bliźniaczki, Majka i Zosia wystarczyły się same. Był sobie mroczny, mroczny las. A w tym mrocznym lesie był grób... Dziewczyny obudziły mroczny las. Przywołały nocną zmorę. Czy to był sen? Czy to była jawa? Czy może jednak prawda?

14. Marcin Brykczyński "To była środa".

Tomek po drodze ze szkoły do domu znajduje kartkę, na której widnieje jakiś numer i słowa "zginiesz w środę". Chłopiec zabiera kartkę ze sobą i postanawia zwrócić się o pomoc do wujka, który jest detektywem. Tylko on może mu pomóc przeżyć. Tak się właśnie chłopcu zdaje. Czy ktoś naprawdę planuje skrzywdzić Tomka?

Krótkie opowiadania z dreszczykiem to idealna książka na odreagowanie, czy też powspominanie dziecięcych lat. Chyba każdy kiedyś znał choćby jedną straszną opowieść. Sama osobiście wymyślałam historyjki aby poczuć ten klimat. Powyższa książka stworzona została z myślą o młodszym pokoleniu "polscy pisarze dzieciom". Jednakże bardzo mi się spodobała. Niektóre opowiadania miały poważny morał. Inne śmieszyły, jeszcze inne sprawiały, że serce chwilowo biło szybciej. To była naprawdę udana przygoda.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-12-26

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Opowiadania z dreszczykiem
Opowiadania z dreszczykiem
Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Kasdepke, Marcin Brykczyński, Anna Onichimowska ...
7.8/10
Serie: Z parasolem, Polscy pisarze dzieciom
Lubicie się bać? Wyjaśniać niewyjaśnione, sprawdzać na własną rękę, mimo iż coś Wam mówi: „z tego będą tylko kłopoty…”? Bohaterowie tych opowiadań uwielbiają dreszczyk emocji, dlatego niezmiennie pak...
Komentarze
Opowiadania z dreszczykiem
Opowiadania z dreszczykiem
Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Kasdepke, Marcin Brykczyński, Anna Onichimowska ...
7.8/10
Serie: Z parasolem, Polscy pisarze dzieciom
Lubicie się bać? Wyjaśniać niewyjaśnione, sprawdzać na własną rękę, mimo iż coś Wam mówi: „z tego będą tylko kłopoty…”? Bohaterowie tych opowiadań uwielbiają dreszczyk emocji, dlatego niezmiennie pak...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @emmeneea

Armageddon House
Armageddon House

Michael Griffin "Armageddon House". Ich czworo, zamkniętych w przestrzeni, bez wspomnień, bez celu, z pustką w sercu, duszy i głowie. Spędzają dni na basenie, na siłown...

Recenzja książki Armageddon House
Dom na ruchomych piaskach
Dom na ruchomych piaskach

Cartlon Mellick III "Dom na ruchomych piaskach". Wyobraź sobie, że świat się zmienia, ludzie mutują, ale w sumie o tym nie wiesz, bo jesteś dzieckiem. Zamkniętym w dzie...

Recenzja książki Dom na ruchomych piaskach

Nowe recenzje

Śmiertelne kłamstwa
Śmiertelnie niezezpieczne kłamstwa
@Marcela:

"Śmiertelne kłamstwa" Sarah A. Denzil Wydawnictwo: Filia Gatunek: thriller Ilość stron: 376 Rok wydania: 2020 Fab...

Recenzja książki Śmiertelne kłamstwa
Zmory przeszłości
Przeszłość wpływa na przyszłość
@karolina891:

„Przeszłość ma wpływ na wszystkich, ale to od nas zależy, czy pozwolimy jej dyktować, co mamy robić”. -Kristin Cast Li...

Recenzja książki Zmory przeszłości
Pan Drake
Bo zakazany owoc smakuje najlepiej
@historie_bu...:

„[…] Jesteś moim całym światem. Jebanym słońcem, księżycem, powietrzem i czym tam sobie wymyślisz […]” Jeśli jesteście...

Recenzja książki Pan Drake
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl