Strefa mroku recenzja

"Pamiętaj, by nie traktować niczego jako oczywistość"

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @Strusiowata ·2 minuty
2021-02-22
2 komentarze
23 Polubienia
Odwołując się do mojej "czytelniczej pamięci", nie spotkałam do tej pory książki o takich walorach.
A mianowicie:
- przykuwa od pierwszej strony, nie dając wytchnienia
- dzieje się tu i teraz, we współczesnej Europie, w duńskim państwie dobrobytu
- zarysowani mocno i z charakterem bohaterowie, wprowadzają nas w trudny świat polityki, pełnej podstępu, wrogów i zamierzonych decyzji antypartyjnych.
Język powieści momentami jest trudny, ale warto uzbroić się w cierpliwość i podążać za autorem w gęstwinie frakcji i partii politycznych.
Autor Niels Krause-Kjær jest nie tylko pisarzem, ale także dziennikarzem. Pisuje felietony dla duńskiego dziennika "Berlingske", a jego pierwsza powieść pt.: "Królewska gra" została w 2004 r. uznana w Danii za najlepszą powieść roku.

W "Strefie mroku" pisarz zmusił mnie do kojarzenia przypadków i powiązań oraz do zajęcia stanowiska i odpowiedzi na dość trudne pytania : "Czy tak wygląda nasz, współczesny świat?", "Czy takim prawami rządzi się polityka, nie tylko państwowa, ale i międzynarodowa? "Czy demokracja jest złudna?"

Na zasadzie przeciwieństwa autor dobrał dwójkę głównych bohaterów: starego, przebrzmiałego dziennikarza Urlika, który wraca do macierzystej gazety po paru latach bezrobocia. Styka się z dwukrotnie młodszym od siebie stażystą Simonem, który egzystuje w odległej dla starszego kolegi po fachu, komputerowo-internetowej cywilizacji. Urlik i Simon uzupełniają się fantastycznie, a gdy przypadkowo odkrywają "szwindel" wyborczy, rozpoczynają rozwiązywanie zagadki pod pseudonimami Woodward i Bernstein niczym w aferze Watergate. Bardzo ciekawe jest takie podglądanie i różnicowanie pracy dziennikarskiej, kiedyś i obecnie. Dochodzenie do prawdy i rozwiązywania zagadek dzięki nowoczesnych technologiom.

Śledziłam ich poczynania z przyjemnością, czasami z lekkim przymrużeniem oka, ale z przekonaniem, że chciałabym mieć takich kolegów po fachu.
Urlik często był zdziwiony brakami "podstawowej" wiedzy dziennikarskiej u Simona. Oto, jak pouczał stażystę:
"Dziennikarstwo to fakty, dowody, dokumenty, daty, nazwiska, powiązania. Od biedy potwierdzenie z niezależnych źródeł. Oto fundamenty dziennikarstwa śledczego".
Niestety dziennikarze stąpali po bardzo niepewnym gruncie, dotykając w prywatnym śledztwie wielu głęboko ukrytych faktów, w kręgach wysoko postawionych polityków europejskich.

Aby odpowiedzieć na pytania, czy morderstwa okażą się przypadkowe, a może będą wynikiem porachunków muzułmańskich gangów, warto sięgnąć po ten tytuł. Czytając kolejne rozdziały utwierdziłam się w przekonaniu, jak mylne mogą być tory śledztwa oraz, że warto wnikliwie przyglądać się historycznej przeszłości, która niczym koło zamachowe, wraca do punktu wyjścia.

Zapewniam, żaden rozdział w tej powieści nie zostanie przez czytelnika pominięty. Jest jak "kostka domina, po której posypią się inne".
I na koniec, cytat z książki, który zostanie ze mną na dłużej:

"Wystarczy jedno nieszczęśliwe zdarzenie, by wywrócić do góry nogami nawet najlepsze życie".

Wydawnictwu Sonia Draga dziękuję za egzemplarz recenzencki.Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-02-21
× 23 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Strefa mroku
Strefa mroku
Niels Krause-Kjær
9.5/10

Pasjonująca historia, ani jednego nudnego momentu. „Politiken” Młody urzędnik z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostaje zamordowany w przededniu rozpisania wyborów parlamentarnych. ...

Komentarze
NA
@nawysokichobcasach · prawie 3 lata temu
Zapisuję na moją listę do przeczytania! Dawno nie czytałam duńskiego kryminału, a po twojej recenzji bardzo chętnie zapoznam się z tym autorem.
× 1
@OutLet
@OutLet · około 3 lata temu
Mam w planach tę książkę. Mój ulubiony bloger książkowy też bardzo ją zachwalał.
× 1
@Strusiowata
@Strusiowata · około 3 lata temu
Jestem pewna, że będziesz zadowolona.
× 1
Strefa mroku
Strefa mroku
Niels Krause-Kjær
9.5/10
Pasjonująca historia, ani jednego nudnego momentu. „Politiken” Młody urzędnik z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostaje zamordowany w przededniu rozpisania wyborów parlamentarnych. ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

"Strefa mroku" to książka, która mnie przyciągnęła do siebie opisem. Często przeglądam zapowiedzi wydawnicze i kiedy coś wpada mi w oko już, chociażby dzięki okładce, to muszę sprawdzić, czy jest war...

@WystukaneRecenzje @WystukaneRecenzje

Pozostałe recenzje @Strusiowata

Meryl Streep o sobie
Kobieta, która robi filmy bez robienia scen

Lawrence Grobel, "najlepszy wśród dziennikarzy przeprowadzających wywiady" rozmawia i przedstawia moją ulubioną aktorkę. W tej publikacji odsłania jej prawdziwe oblicze....

Recenzja książki Meryl Streep o sobie
Uczucie prawdy
Moc miłości

Atmosfera i klimat tej opowieści są niesamowite. Dzięki zanurzeniu się w świat dwóch sióstr: Justyny i Zosi, możemy przeżyć fascynującą podróż w czasie, do okresu II woj...

Recenzja książki Uczucie prawdy

Nowe recenzje

Zapomniane na śmierć
Upomnieć się o zapomnianych
@Meszuge:

Wydaje mi się, że z dużą dozą prawdopodobieństwa potrafię się domyślić, czemu znani autorzy w jakimś punkcie swojej kar...

Recenzja książki Zapomniane na śmierć
Znak i Omen
Znak i omen
@guzemilia2:

Miłego weekendu kochani ❤️ ✨współpraca recenzencka wydawnictwo Jaguar✨ Znacie książki Marah Woolf? W Polsce wyd...

Recenzja książki Znak i Omen
Jej sprawa
Jej sprawa.
@Malwi:

W "Jej sprawie" Anna Kaczanowska zabiera czytelników w mroczny labirynt politycznych intryg, miłosnych zawirowań i zbro...

Recenzja książki Jej sprawa
© 2007 - 2024 nakanapie.pl