Recenzja książki Pandora

Pandora

DZ
@dzinx · 2008-11-18 00:53:21
Pandora” jest pozycją z cyklu autorki „Nowe opowieści o wampirach”. Zarówno cały cykl jak i inne książki autorki były mi całkowicie nieznane, ale jako że bardzo lubię historie „okołowapmiryczne” to na „Pandorę” rzuciłam się z zębami i pazurami. Na szczęście nie dosłownie – a dlaczego? – o tym później.

„Pandora” to historia życia długowiecznej wampirzycy. Tytułowa bohaterka spisuje ją po latach pod wpływem spotkania z tajemniczym Dawidem. Początki historii sięgają czasów Rzymu za panowania cezara Oktawiana Augusta, a kończą się w XXI wieku w Paryżu. W środku trochę podróży, miłości, tajemnego kultu i wiele nawiązań do postaci które prawdopodobnie występują w innych książkach cyklu.

Przygotowałam się na smakowitą opowieść o dziejach niebanalnej kobiety na przestrzeni dziejów. Wbiłam zęby w tę historię z tym większa radością, że czasy pierwszych cezarów należą do moich ulubionych. Z pewnym zaskoczeniem przebrnęłam przez przyciężki początek, pełna nadziei na lepszy rozwój sytuacji. I chyba tylko z powodu tej nadziei brnęłam dalej i dalej aż dobrnęłam do końca książki.

Brr!
Na końcu powinnam była splunąć trzy razy przez lewe ramię.
Tfu!

Dlaczegóż tak brzydko?

Otóż na książce Anne Rice można sobie połamać i zęby i pazury. Bądź to z wściekłości, bądź z rozpaczy.

Po 1 – bohaterka jest płaska i cienka niczym plaster sera na przyjęciu u Szkota. Po istocie żyjącej ponad 2 tysiące lat spodziewałam się głębi na miarę Rowu Marjańskiego. Zachowania Pandory nie mają w sobie nic zaskakującego. Cóż za rozczarowanie.

Po 2 – postaci z książce są jednowymiarowe. Brat zły i głupi, to brat zły do szpiku kości i głupi jak but (rzuca się na bohaterkę z nożem w obecności rzymskich żołnierzy – konsekwencje do przewidzenia). Ukochany zakochany, to ukochany zakochany przez tysiące lat po grób. Wierny towarzysz ojca oprze się najmniejszej nawet pokusie nieprawego zachowania.

Po 3 – będące kopalnią pomysłów, malownicze i niezwykle plastyczne czasy starożytnego cesarstwa rzymskiego zostały w książce przedstawione z wdziękiem drewnianego kloca. Nudne. Zwykłe. Nijakie.

Po 4 – ponad 2 tysiące lat życia Pandory zostały w książce sprowadzone do garści zdarzeń z Rzymu, urywku jej życia w Antiochii, jednej sceny z Drezna i początkowych przemyśleń w Paryżu. I to chyba jest największą wadą tej opowieści. Bo wybaczyłabym te proste postacie, tę masakrę dokonaną na rzymskim świecie gdybym dostała w zamian bogatą historię życia głównej bohaterki. Ileż można zobaczyć przez 2 tysiące lat! Ile doświadczyć! Ile zrozumieć!

Dotychczas jedynym moim kontaktem z twórczością Anne Rice był film „Wywiad z Wampirem”. I tak jak film jest jedną z ciekawszych opowieści ze świata pijących krew, tak „Pandora” znajduje się na przeciwległym krańcu.

Unikać!

Ocena: 2/10
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Pandora
Pandora 7.4 /10
Anne Rice, Jacek Spólny (tłum.)
Uwodzicielska [Rice] powróciła do źródła, do tematu swoich najlepszych dzieł, a więc seksownych i ni...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Istnieje miejsce, gdzie wszystkie kultury starożytnego świata śródziemnomorskiego spotykają się i sąsiadują ze sobą, gdzie Ozyrysa czci się na równi z rzymskimi bóstwami, a tłum na ulicy je...

@horror.com.pl @horror.com.pl

Inne recenzje @dzinx

Książka Rok we mgle

Słoneczny dzień. Plaża. Kobieta. Dziewczynka. Aparat. Martwa foka. Kilka sekund nieuwagi, dziewczynka znika. Ta książka...

Nowe recenzje

Książka Dopóki nie zajdzie słońce

"Dopóki nie zajdzie słońce" to historia Samuela, byłego żołnierza i agenta służb specjalnych. Wszyscy co czytali "Zapis...

WO
@woleksiazki
Książka To, co najważniejsze

Jessica Huntington - lekarka pracująca w więzieniu dla kobiet, zwolenniczka związków bez zobowiązań. Pewnego dnia w ksi...

@wez_przeczytaj @wez_przeczytaj
Książka Promyczek

Kate Sedgwick wyjeżdża z San Diego na studia w Grant w Minnesocie. Pomimo wielu problemów i ogromnej tragedii jaka ją s...

@wez_przeczytaj @wez_przeczytaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się