"Kołysanka z Auschwitz" to piękna książka. Jest rok 1943. Jesteśmy w Niemczech. Helene przygotowuje dzieci do szkoły. Czynność ta zostaje przerwana, ponieważ spokój burzą mundurowi wysłani przez SS. Jej mąż jest Romem, stracił pracę. Johann, mąż Helene, wraz z dziećmi zostają zesłani do Auschwitz. Helene jest z krwi i kości Niemką, dzięki czemu może zostać. Kto ma dzieci, będzie wiedział co poczuła Helene. Postanowiła dołączyć z najbliższymi. Trafiają do nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Helene zostaje rozłączona z mężem. Razem z dziećmi trafia do obozu żeńskiego. Kobieta dzięki swojemu doświadczeniu i wykształceniu zostaje wyznaczona przez Doktora Mengele do prowadzenia przedszkola. Helene wie o zamiarach Doktora, jednak za pomocą przedszkola chce wprowadzić nutkę normalności, człowieczeństwa i spokoju w obozie.
Niesamowicie poruszająca lektura o kobiecie, która może góry przenosić. Nie bała się przeciwstawić Doktorowi. Otaczała wsparciem ludzi z obozu, sama nie wiedząc co przyniesie jutro. Co najbardziej przeraża? Fakt, iż jest to historia prawdziwa. Książka ma dobre zakończenie, o czym sami musicie się przekonać. Inaczej było w przypadku prawdziwej historii. Rodzina Helene zginęła śmiercią okrutną w obozie.
Trudno sobie wyobrazić we współczesnych czasach z czym borykały się kobiety. Nie zdajemy sobie sprawy, ile mamy szczęścia będąc tu, gdzie jesteśmy. Książka Mario Escobara nam to ukazuje jak na dłoni. Helene była wspaniałą osobą. Przygotowując przedszkole do otwarcia robiła wszystko, aby zapewnić dzieciom normalność, mile spędzony czas, a co najważniejsze, posiłek. Walczyła jak lwica o swoje małe stado.
"Kiedy życie odbiera nam rzeczy, bez których - jak dotąd sądziliśmy - nie da się żyć, i zostawia nas nagich wobec rzeczywistości, prawdziwą wartość zyskuje to, co do tej pory pozostawało niewidoczne."
Niewątpliwie na rynku czytelniczym jest teraz dużo książek tematyki wojennej, obozowej. Ta książka uważam, że jest wiarygodnym źródłem wiedzy. Książka wzbudza emocje, nawołuje do refleksji i zadania sobie podstawowych pytań o naszym życiu.