Co się zdarzyło w XX wieku? recenzja

Po lekturze tej książki, cytując bohaterkę Orzeszkowej: „czuję nadchodzący globus”.

Autor: @Carmel-by-the-Sea ·4 minuty
2021-05-18
2 komentarze
9 Polubień
Coś musiało pójść nie tak w nowożytnej filozofii, że od dłuższego czasu (od dekad?, od kilku stuleci?) jest w kryzysie. Jej ‘umiłowanie myślenia’ zostało przejęte przez tzw. nauki szczegółowe, które odniosły sukces w opisie świata, a ona sama pozostała w sferze spekulacji okopując się w hermetycznym języku. To nie Bacon, choć nowatorski teoretyk poznania, zapoczątkował systemowo eksperymenty weryfikujące potoczne (i zdroworozsądkowe) sądy, ale Galileusz analizujący równię pochyłą. Arystoteles założył, że mucha ma dwie pary odnóży i nie czuł przesadnej potrzeby do konfrontacji tej tezy z faktami. Lubię filozofów, którzy są uczciwi. To znaczy albo zajmują się światem doznań, potrzeb i interakcji kulturowych człowieka (uzupełniają twórczo pracę historyków i literaturoznawców), albo wpierw podejmują wysiłek zapoznania się z faktami sfery ‘science’, a następnie budują pomost między czystą myślą, a rzeczywistością. Jeśli jednak narracji relatywizującej poddaje się to, co już wiadomo skądinąd, to łatwo o szkody. Postmodernizm, jako próba wielowątkowego opisu zjawisk kulturowych, to jedna z filozoficznych alternatyw. Ona jednak bezrefleksyjnie tę samą technikę opowiadania chce narzucić naukom przyrodniczym, co natychmiast buduje intelektualną karykaturę, a u mnie jako odbiorcy, pojawia się zażenowanie. Takie właśnie przemyślenia i emocje towarzyszyły mi podczas lektury „Co się zdarzyło w XX wieku?” pióra ważnego niemieckiego filozofa Petera Sloterdijka. Niewiele przyswoiłem ciekawych rozważań.

Moją, i tak niską, ocenę nie obniża nawet fakt, że praca filozofa, to zbiór kilkunastu esejów okolicznościowych. Nie lubię tego nie wiedzieć przed lekturą. Tytuł tego nie sugeruje, a całość okazała się zbyt luźno związana z oceną minionego stulecia (chyba, że krytyczna dyskusja o koncepcjach kolegi filozofa wystarczająco wyczerpuje tytuł, jeśli tylko ten kolega żył w XX wieku). Zdecydowanie nie podobała mi się wymowa pierwszych siedmiu tekstów, w których antropocen, globalizacja, przemiany kulturowe współczesności czy zdumiewająco naiwne odczytanie ery astronautyki, budują znaczeniowy nieład. Autor niemiłosiernie kontekstualnie, zapewne spójnie wewnętrznie i poprawnie literacko, przelał na papier własne myśli. Tylko brak w tym powagi formalnej i całościowej wizji wybranych do analizy elementów. Meteorologia i kryzys klimatyczny stanowią element społecznego dyskursu, bo są sugestywne (str. 31-32). Poważne i ludzko niepokojące zjawisko neotenii, rozpływa się w analizie teologicznej zahaczającej o Buddę i Jezusa (str. 55-56), a istnienie inteligencji pozaziemskiej dowiodło (sic!) zbudowanie stacji kosmicznej (str. 196). Starałem się jakoś doszukać w tym sensu - alegorycznego, pokątnego, moralnego, domniemanego, .... Jeśli nawet potraktujemy rozważania, jako czysto literacki tekst, to pozostaje forma bez założonej przez autora powagi. Chyba, że kompletnie rozminąłem się z intencjami filozofa.

Taką ponowoczesną manierę uwypuklania niejednoznaczności, szukania (wbrew faktom) sensu w kolejnych głoskach bez nawiązania do posiadanej przez słowa jednoznaczności operacyjnej, widać bardzo dobrze w poniższych cytatach:

„(…) czas uwidacznia się jako czas dopiero wtedy, gdy jego równomierny upływ ulega zakłóceniu” (str. 15)
„To, że Homo Sapiens, wbrew biologicznej niemożliwości, istnieje – ten tajemniczy stan rzeczy można zinterpretować wyłącznie w kategorii antropologii udomowienia.” (st. 54)
„Kosmos jest wszystko zawierającą kulą: to ustalenie filozofii przyrody stanowi faktyczny początek globalizacji” (str. 85)
„Globalizacja zaczyna się – wymaga to bliższego rozpracowania – jako rewolucja geometryzacji myślenia, a ściślej jako rewolucja uranometryczna.” (str. 87)
"Nowoczesność można zrozumieć tylko jako epokę walki o nowe określenie sensu rzeczywistości." (str. 112)
"Sam filozof wszak nie może stać się sofistą, by nie utracić swojego ontologicznego prymatu." (str. 341)

Już same te sformułowania (ostrożnie wybierałem takie, które są jednoznacznie przekonaniami autora, a nie referowaniem sądów innych myślicieli), wystarczyłyby na ocenę ich autora jako hochsztaplera, pseudo-naukowca. Na szczęście byłaby to krzywdząca ocena, jeśli czytelnik zapozna się z resztą esejów. Choć wciąż połowa książki orbituje w rejony pozwalające ocenić Sloterdijka jako niefrasobliwego ignoranta w kwestii nauk przyrodniczych. To już nie uchodzi, szczególnie gdy kolejne raporty IPCC(*) jednoznacznie alarmują, a siłą polityczną istotną w Niemczech są Zieloni.

Zdecydowanie lepiej odebrałem te rozważania filozofa, w których opowiada o psych-społecznej kondycji człowieka (mocne słowa o prekariacie, materializmie i ujmująco szczerym oddawaniu się lenistwu - str. 135-137). Autor bardzo trafnie podsumowuje sens starań 'człowieka sytego', który nieuchronnie ciąży ku bezruchowi (str. 145):

"(...) każdy wysiłek ma tylko prowizoryczny charakter; sens wszystkich wysiłków polega na dążeniu do wolnej od wysiłku homeostazy. Jestem po raz ostatni cierpliwy, bym wreszcie, po wielkim znalezisku, nigdy więcej nie musiał być cierpliwy. Najżarliwszym marzeniem Europy jest bezrobocie wynikające z dobrobytu."

Z jednej strony, im dalej w tekst, tym lepiej się czytało, ale z drugiej strony niewiele pozostawało w jakimkolwiek związku z podsumowaniem wieku XX-tego. Jest dość pokrętny tekst o Heideggerze i 'wisienka na torcie' o Logosie (z której pochodzi autodemaskatorski, według mnie, cytat przywołany ze strony 341). Chyba ostatecznie najciekawiej wypadły eseje czysto literackie - o podstawach renesansu odczytanego znaczeniem "Dekameronu" i o archetypiczności podróży Odysa. Piękne to było, choć niemal pozbawione odniesień do specyfiki ubiegłego stulecia. W związku z tymi odczuciami, zdecydowanie trafniejsze byłoby nazwanie książki: "Zbiór rozłącznych w wymowie przemyśleń z XX-wieku i o XX-wieku".

Książka Sloterdijka jest słaba, nie tylko jako 'przesadnie wysłowiony synonimicznie' wielowarstwowy tekst, w którym oczywista płaszczyzna zbyt często pozostawała w zapomnieniu (nie do końca wiem, w jakim celu), ale i w jednoznacznie chybionych (dalece niepełnych) przesłaniach wprost dla człowieka w XXI wieku. Płynność opisu interakcji: 'człowiek z jego kulturą-przyroda' ma swoje granice, niezależnie od poetyckości języka, nawet pełnego mgławicowego rozedrgania. Kazuistyka musi mieć jakiś cel, którego w "Co się zdarzyło w XX wieku?" nie odkryłem. Czytelniczy zawód.

SŁABE - 4/10

-------

* IPCC - Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu

Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-05-18
× 9 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Co się zdarzyło w XX wieku?
Co się zdarzyło w XX wieku?
Peter Sloterdijk
2.5/10

Główny niemiecki filozof-diagnosta czasów współczesnych Peter Sloterdijk (ur. 1947) rozważa w tym tomie najnowszych tekstów zróżnicowaną tematykę skupioną wokół pytania o koniec historii. Pytanie nie...

Komentarze
@almos
@almos · prawie 3 lata temu
Świetna recenzja, widzę, że nie warto czytać tego pana, kolejny bełkot humanistyczny.
× 2
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 3 lata temu
Dzięki. Nie dało się ukryć, że nie lubię postmodernizmu opisującego przyrodę, tak o czasu 'afery Sokala'. U Sloterdijka jest cała grupa postmodernistów: Derrida, Deluza, Lyotard, Rorty., Oni zapewne coś twórczego robią, ale szkodzą komentując przyrodoznawstwo.
Ostatecznie 10% książki była ciekawa, 50% mnie oburzyła, a reszta była nijaka.
× 2
@Airain
@Airain · prawie 3 lata temu
No akurat moim zdaniem Derrida w dziedzinie humanistyki to także hochsztapler. :P
× 3
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 3 lata temu
Derridę znam tylko z książki Sokala, gdzie przywołana jest jego głupia/pusta wypowiedź:

"Stała Einsteina to nie stała, to nie środek. To samo pojęcie zmienności - to w końcu pojecie gry. Innymi słowy, to nie pojecie czegoś - środek, z którego obserwator może opanować pole - lecz samo pojecie gry."
× 3
@Airain
@Airain · prawie 3 lata temu
Większość z tego, co napisał, to takie właśnie mądrości.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 3 lata temu
Świetna recenzja.
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 3 lata temu
Dzięki. Tym razem - nie polecam.:)
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 3 lata temu
I za to dziękuję, gdyż dzięki temu nie nabiorę się na tą książkę.
× 1
Co się zdarzyło w XX wieku?
Co się zdarzyło w XX wieku?
Peter Sloterdijk
2.5/10
Główny niemiecki filozof-diagnosta czasów współczesnych Peter Sloterdijk (ur. 1947) rozważa w tym tomie najnowszych tekstów zróżnicowaną tematykę skupioną wokół pytania o koniec historii. Pytanie nie...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Carmel-by-the-Sea

Niezwykłe zmysły
Wielogłos natury

Sensoryczne zanieczyszczenie spowodowane przez człowieka, to nie tylko brak możliwości obserwacji nieba nocą czy stres zwierząt domowych w wyniku huku sylwestrowego. To ...

Recenzja książki Niezwykłe zmysły
Czarne dziury. Klucz do zrozumienia Wszechświata
„(…) chwila bez jutra (…)”(*)

W zasadzie nie mamy wyboru interesując się czarnymi dziurami, szczególnie jeśli szukamy najgłębszych fundamentów realności. Einstein rozumiał, że jego teoria dopuszcza r...

Recenzja książki Czarne dziury. Klucz do zrozumienia Wszechświata

Nowe recenzje

Nowy dom na Wyrębach II
Grande finale z armią straszydeł
@matren:

Wygląda na to, że do Stefana Dardy dotarły recenzje po drugim tomie „Domu na wyrębach”, a wraz z nimi utyskiwania na ...

Recenzja książki Nowy dom na Wyrębach II
Aquila
Aquila
@Morella:

Tytułowy bohater Aquila samozwańczo określił siebie jako stróża prawa i niczym pomieszanie Robin Hooda, Zorro i muszkie...

Recenzja książki Aquila
Co zrobić z pierwszą żoną narzeczonego?
Była żona
@Gosia:

„Poradnik prawdziwej damy. Co zrobić z pierwszą żoną narzeczonego?” Dianne Freeman to już czwarty tom serii Hrabia Harl...

Recenzja książki Co zrobić z pierwszą żoną narzeczonego?
© 2007 - 2024 nakanapie.pl