Wydaje mi się, że ten, kto lubi przestrzeń, powietrzny żywioł i ceni lotniczy, męski zawód, zawsze nosi w sobie ukrytą iskierkę nadziei, że pewnego dnia poleci jeszcze wyżej, jeszcze szybciej, jeszcze dalej.
Wyprawy kosmiczne i chęć poznania przestrzeni kosmicznej od zawsze budziła w ludziach ciekawość, chęć rywalizacji oraz nieposkromione pokłady nadziei oraz ambicji.
Książka "Cena nieważkości" jest to książka, która opowiada nam nie tylko o kulisach lotu Polaka w kosmos, ale także o wyścigu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Związkiem Radzieckim.
Muszę się zgodzić z tym co było zarzucane tej książce, czyli zbyt duża ilość zagadnień politycznych/historycznych. Czytając tę książkę możemy mieć wrażenie, że więcej tutaj polityki niż samego opisu wyprawy kosmicznej jednak musimy pamiętać, że otoczenie, w którym odbywały się te loty było bardzo specyficzne. Eksploracja kosmosu była związana z niezdrową konkurencją, intrygami oraz decyzjami, które były podejmowane zbyt pochopnie. Wspomniany wcześniej wyścig pomiędzy można powiedzieć dwoma największymi mocarstwami dotyczyły chęci zaznaczenia kto jest lepszy.
Dla Polaka wszystko zaczyna się w dniu, kiedy przychodzi rozkaz, aby każda jednostka wojsk lotniczych wybrała najlepszych pilotów. Z początku projekt, do którego zostali wytypowani piloci jest owiany tajemnicą, ale z czasem staje się on najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem jakie przyszło im wykonać.
Historia pierwszego Polaka, który został dopuszczony do lotu w kosmos jest przeplatana z innymi wydarzeniami/ próbami podbicia kosmosu ze strony Amerykańskiej. Historia Mirosława Hermaszewskiego jest ukazana w bardzo dosadny sposób. Jego droga do Sojuza 30 była pełna przeszkód, niespodziewanych i problemowych decyzji, rywalizacji, zazdrości ze strony innych, stresu, ale także walki o dobre imię.
W książce znajdziemy również wypowiedzi/ historie innych osób, które brały czynny bądź bierny udział w lotach kosmicznych. Najciekawszą osobą, która wypowiadała się w tej książce według mnie jest Profesor Jan Terelak, psycholog, który w bardzo ciekawy sposób stara się pokazać jak loty kosmiczne wpływają na zarówno psychikę jak i poczucie fizyczne danego kandydata. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę jaki stres wiąże się z wykonaniem takiego zadania, jak słaba jest psychika człowieka, który za 10 sekund ma dokonać niemożliwego, który myśli, że wystarczy najdrobniejszy błąd, aby zakończyć misję w tragiczny sposób.
Główne zalety książki:
- powieść jest napisana, mimo poruszanego bardzo trudnego tematu, przystępnym językiem. Wszelkie "techniczne/specjalistyczne" zagadnienia są wyjaśnione w sposób dogodny dla czytelnika, który nie ma nic wspólnego z tą dziedziną,
- ilustracje w tej książce są cudowne! Nadają one książce pewnego rodzaju realizmu. Czytelnik zdaje sobie sprawę, że nie jest to kolejna obyczajowa powieść z elementami kosmicznymi, a jest to powieść faktu!
- krótkie rozdziały, dzięki którym książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Jest to książka, która zdecydowanie zasługuje na 10 gwiazdek! Co więcej, z pewnością jest to książka, która rozpala ambicje, ciekawość oraz wyobraźnię czytelnika i zachęca do poszerzania wiedzy w tym temacie.