Pojęcie lęku recenzja

Pojęcie lęku

Autor: @zuszka60 ·2 minuty
2024-10-24
1 komentarz
19 Polubień
Søren Kierkegaard, duński filozof, teolog i poeta. Uważany za jednego z prekursorów filozofii egzystencjalnej. Prawie nie znany za życia - zainteresowanie jego filozofią zdecydowanie wzrosło po drugiej wojnie światowej.
„Pojęcie lęku” to książka, która pierwszy raz ukazała się w druku w roku 1844. Swoją treścią obejmuje takie zagadnienia jak: lęk, jako założenie dla grzechu pierworodnego i jako wyjaśnienie grzechu pierworodnego, sięgające wstecz ku jego początkom; lęk jako postęp w grzechu pierworodnym; lęk jako następstwo grzechu, które jest spowodowane nieobecnością świadomości grzechu; lęk grzechu, czyli lęk jako następstwo grzechu u jednostki; lęk, który zbawia za pośrednictwem wiary.
Praca ta, to istotne a zarazem trudne dzieło, w którym objawia się niezwykła wielkość i przenikliwość filozofa.
„Pojęcie lęku” to lektura wymagająca uważności w trakcie czytania, lektura w której aż się roi od niełatwych rozważań, intrygujących analiz i wniosków filozofa, z którymi często trudno byłoby polemizować. Aż dziw, że napisanie jej zabrało autorowi tylko cztery miesiące.
Analiza lęku jest w tym dziele niezwykle gruntowna i rozebrana na czynniki pierwsze. Autor wyznaje zasadę, że jeżeli człowiek odważy się na wejrzenie w głąb siebie i otwarcie przyzna do swoich słabości (lęków), to zdobędzie nie tylko zrozumienie samego siebie, ale również każdego innego człowieka.
Dużo miejsca w książce Kierkegaard poświęca zagadnieniu grzechu pierworodnego, rozpatrywanego tu jako dogmatyczny problem. Jedno z jego rozważań w tym temacie kończy konkluzją, że w momencie kiedy stajemy pod presją odpowiedzialności, budzi się w nas niepokój i lęk. Niepokój jest nieodłączną cechą wolności i warunkiem istnienia. Wiąże się z odkryciem wolności i wielu życiowych perspektyw.
Lęk przyciąga i odpycha. Przyciąga nas w szczególny sposób wszystko, czego się boimy, a mimo tego często świadomie robimy krok w kierunku lęku.
Ciekawym spostrzeżeniem autora jest również stwierdzenie, że lęk jest oznaką szlachetności człowieka, gdyż jak sam pisze: „Im mniej ducha, tym mniej lęku”. Całkowite pozbycie się lęku, oznacza pozbycie się człowieczeństwa. Lęk jest świadectwem tego, że żyjemy. Życie w całkowitym poczuciu bezpieczeństwa to śmierć. Lęk jest częścią stawania się człowiekiem.
Kierkegaard przedstawia przykłady, kiedy człowiek zamiast obawiać się zła, obawia się dobra. Tak bywa, kiedy przyjmuje on postawę ofiary. Na dowód tego przywołuje Nowy Testament i zdarzenie, w którym Jezus pragnie pomóc obłąkanemu. Ten jednak odrzuca jego pomoc tylko po to, aby pogrążyć się głębiej w swojej rozpaczy.
Według filozofa to nasza wolna wola wchodzi w lęki i zmusza nas do dokonywania wyborów. Oddanie wolnej woli oznacza wzrost poziomu lęku. Lęk wymusza na nas wzięcie odpowiedzialności za swoją przyszłość.
Analiza lęku prowadzona jest przez Kierkegaarda od strony tego, co lęk objawia i co mówi na temat człowieka. Eksplorację tę przeprowadza w kontekście zarówno filozoficznym, jak i teologicznym.
Książka wnikliwa, skłaniająca do refleksji i własnych analiz. Nie polecam lektury na pierwsze spotkanie z Sørenem Kierkegaardem. Na początek zdecydowanie łatwiejsza może okazać się lektura „Albo - albo”, będąca zdecydowanie mniejszym wyzwaniem czytelniczym.



Moja ocena:

× 19 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Pojęcie lęku
2 wydania
Pojęcie lęku
Søren Aabye Kierkegaard
8/10

Omówione tematy : lęk jako założenie dla grzechu pierworodnego i jako wyjaśnienie grzechu pierworodnego, sięgające wstecz ku jego początkom..., lęk jako postęp w grzechu pierworodnym, lęk jako następs...

Komentarze
@Renax
@Renax · 28 dni temu
Na studiach czytałam na zaliczenie "Bojaźń i drzenie". Chodzilo tam o Abrahama i jego ofiarę z syna. 4 razy to czytałam. Poszlam na to zaliczenie i pan stwierdził, że nic nie zrozumialam z tekstu. Może tam o ten lęk chodziło.
Ale lęk chyba towarzyszy człowiekowi w miarę wrażliwemu. W każdym razie dałas mi do myslenia.
× 3
@zuszka60
@zuszka60 · 28 dni temu
Dziękuję, miło słyszeć, że mogłam podsunąć Ci temat do analizy. Czasami warto sięgnąć ponownie po jakąś lekturę. Życie codziennie uczy nas czegoś nowego i po czasie inaczej je postrzegamy. A filozofia Kierkegaarda jest dla mnie bardzo wartościowa.
× 2
@Renax
@Renax · 28 dni temu
Tę ksiązkę, o ktorej ci piszę, mam gdzies na strychu. Mozliwe, ze teraz, po jakichs doswiadczeniach zyciowych, zrozumiem dylemat Abrahama. Wtedy byłam młoda i glupia. Autor, pamiętam, rozwazał, jak Bog mógl dać taki rozkaz czlowiekowi.
Wtedy lubiłam Camusa i Platona.
× 1
@zuszka60
@zuszka60 · 28 dni temu
Chyba warto powrócić do lektury 🥰
× 1
Pojęcie lęku
2 wydania
Pojęcie lęku
Søren Aabye Kierkegaard
8/10
Omówione tematy : lęk jako założenie dla grzechu pierworodnego i jako wyjaśnienie grzechu pierworodnego, sięgające wstecz ku jego początkom..., lęk jako postęp w grzechu pierworodnym, lęk jako następs...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @zuszka60

Czerwona sofa
Żaden pociąg nie dogoni straconego czasu

Michèle Lesbre, urodzona w 1939 roku pisarka pochodzenia francuskiego, której sławę przyniosła właśnie książka „Czerwona sofa”. Książka ta, to laureatka nagrody Lista Go...

Recenzja książki Czerwona sofa
Bardzo krótkie i nieco dłuższe opowieści
Wielkość rzeczy małych

Roman Brandstaetter (1906-1987) to polski pisarz i biblista. Jego wkład do polskiej literatury to pozostawione przyszłym pokoleniom wiersze, proza i szkice historyczno-l...

Recenzja książki Bardzo krótkie i nieco dłuższe opowieści

Nowe recenzje

Tylko dobre wiadomości
Z optymizmem patrzeć w przyszłość
@Moncia_Pocz...:

Już dość dawno nie sięgałam po książki Agnieszki Krawczyk, choć kiedyś czytywałam je systematycznie. Postanowiłam nadro...

Recenzja książki Tylko dobre wiadomości
Pomiędzy wiarą a przekleństwem
Jestem oczarowana
@stos_ksiazek:

Ależ wyciągnęłam się w tę książkę. Po prostu przepadałam! Nie spodziewałam się, że „Pomiędzy wiarą a przekleństwem” Joa...

Recenzja książki Pomiędzy wiarą a przekleństwem
Wegetarianka
Od wegetarianizmu do choroby psychicznej
@sweet_emily...:

Miałam się zachwycić, a pozostał niesmak, rozdrażnienie i ścisk w żołądku. Podjęcie decyzji, aby zostać wegetarianką w...

Recenzja książki Wegetarianka