Wszystkie głosy w jednym recenzja

Poszukuje nas Miłość

Autor: @jatymyoni ·1 minuta
2020-06-19
Przepiękna i bardzo mądra poezja metafizyczna. Średniowieczny poeta i mistyk perski , wyznawca sufizmu, założyciel bractwa „wirujących derwiszy”, na swych drogach poszukiwał Boga. Był synem znanego teologa i mistyka, autora „Poznania Boga”, które jest kompendium jego nauk duchowych. Wychował się w mieście, w którym były obecne największe religie, oprócz islamu był tam obecny buddyzm, chrześcijaństwo, manicheizm i zoroastryzm. Sam o sobie pisał:

„Gdziekolwiek prowadzi mnie mój wielbłąd
podążam za religią Miłości.
I to jest prawdziwą wiarą.
I to jest prawdziwą religią.”

W innym miejscu pisze:

„Oto, ja , czasem Ujawniony,
czasem nabożny muzułmanin, czasem Żyd i chrześcijanin.
By dotrzeć do każdego serca,
dzień w dzień inną twarz ubieram.”

Zostawił po sobie olbrzymi dorobek literacki, w którym przekazał nam swoje mysli i nie zawsze łatwe wskazówki:

„Tam, gdzie jest cierpienie, pojawia się okazja do wzrostu i zdobycia prawdziwego szczęścia
.” Nie unikaj złych rzeczy w życiu, bo ominą cię dobre.”
„Myślisz, że żyjesz, ponieważ oddychasz powietrzem? Wstydź się, skoro żyjesz w taki ograniczony sposób. Nie pozostawaj bez miłości, to nie będziesz czuł się martwy. Umrzyj dla miłości, a żyć będziesz na wieki”

Ja mogę powtórzyć za tłumaczem Adamem Szyper, że Rumi „zapewnia , że jesteśmy kochani i że poszukuje nas Miłość, i zachęca nas do przyjęcia jej od Tego, który nawet z ludzkiej kropli stwarza ocean.” Jest to poezja, która mówi do nas, ale każdy z nas odnajdzie w niej siebie.
Bo czyż nie są piękne strofy:
„Ci co kochają,
są dla siebie nawzajem jak lustra,
jedno jest wynikiem i przyczyna drugiego.
Póki nie przemienisz się w lustro,
nawet nie wiesz, czym jest miłość.”
/Przemień w lustro/
lub:
„Wiedz, że w religii miłości
nie ma wierzących
i niewierzących.
Miłość obejmuje wszystkich.”
Szkoda, że wiersze tłumaczone są z angielskiego. W sieci można znaleźć dużo poezji Rumiego, jednak przeważa w języku angielskim. Może dlatego, że jak pisze tłumacz Rumi jest jednym z najpoczytniejszych poetów w Stanach Zjednoczonych.
Polecam wszystkim lubiącym dobrą i mądrą poezję, gdyż jest to poeta wybitny i ponad wiekowy.

Ps. Fragmenty wierszy Rumiego wykorzystał Karol Szymanowski w swojej III Symfonii „Pieśń o nocy” op. 27.

Data przeczytania: 2015-12-04

"Rumi"

Wybrane utwory : Ubranie porzucone na brzegu, Rozpuszczający cukier, Psy miłości, Powracaj w sen, Pensjonat, Egipski chleb, Józef, Igła i nitka, Husam, Oczy, Wielka wspólnota

@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · prawie 4 lata temu
„Ci co kochają,
są dla siebie nawzajem jak lustra,
jedno jest wynikiem i przyczyna drugiego.
Póki nie przemienisz się w lustro,
nawet nie wiesz, czym jest miłość.” To brzmi pięknie. I być może się to co niektórym parom zdarza.
@jatymyoni · prawie 4 lata temu
To coś jeszcze z Rumiego:
„Nie jesteś kroplą w oceanie. Jesteś całym oceanem zawartym w kropli”
„Twoje zadanie nie polega na szukaniu miłości, ale zaledwie na szukaniu i znajdowaniu wszelkich barier w sobie, które przeciwko miłości wzniosłeś.”
„I choć wieki już minęły, Słońce ani razu nie powiedziało Ziemi: „Jesteś mi coś winna”. Zobacz, co dzieje się z miłością taką, jak ta: rozjaśnia nasze niebo.”
" Zamknij oczy by spojrzeć innym wzrokiem."
Znalazłam przed chwilą w internecie jego wiersze "Szepty ukochanego" - pdf

@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · prawie 4 lata temu
Piękna liryka.
"Rumi"

Pozostałe recenzje @jatymyoni

Wykop
Proletariat żyje dla entuzjazmu pracy.

Andriej Płatonow gdy wybuchła Rewolucja Październikowa w Rosji miał osiemnaście lat i pracował jako robotnik. Dzięki rewolucji mógł ukończyć technikum, a później oddać s...

Recenzja książki Wykop
Kameliowy Sklep Papierniczy
Każda chwile jest ważne, szczególnie zaś te spędzone z przyjaciółmi.

Wydawnictwo „Tajfuny” należy do moich ulubionych i z chęcią sięgam po wydane przez nich książki. Sięgając po tę książkę, skojarzyłam nazwisko z autorką „Ukochane równani...

Recenzja książki Kameliowy Sklep Papierniczy

Priest
Ksiądz
@guzemilia2:

Słyszeliście już o książce „Priest” i o tym jakie kontrowersje wśród czytelników, ona wzbudziła? Ja przyznam, że dalej...

Recenzja książki Priest
Firma
Prawda czy Fikcja, o to jest pytanie...
@Oliwia_Anto...:

@Obrazek Firma - Lech Kostrzewa Książkę otrzymałam za pośrednictwem klubu Recenzenta z serwisu nakanapie.pl Dziękuję...

Recenzja książki Firma
Żółć
Kolory zła - żółć.
@nowika1:

Żółć. Kolor żółty kojarzy się z ciepłem i słońcem, przez co naturalnie wywołuje pozytywne emocje. Ale żółć ma również z...

Recenzja książki Żółć