Recenzja książki Powrót do Missing

Powrót do Missing

@mad28 @mad28 · 2013-01-14
Abraham Verghese lekarzem i pisarzem mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. Urodził się w Etiopii. Jest autorem trzech książek.
„Powrót do Missing” to powieść, która w USA przez wiele miesięcy była na liście najlepiej sprzedawanych książek. Już dawno planowałam ją przeczytać. Zachęcał mnie opis, to, że jest to saga i jej grubość, bo uwielbiam patrzeć jak posuwają się postępy czytelnicze.
Akcja powieści rozpoczyna się w 1954 roku w Afryce. To tam na świat przychodzą bliźniacy – Marion i Shiva. Ich pojawienie się na świecie jest wielką zagadką. Matka ich jest karmelitką – zakonnicą, która pracuje w szpitalu misyjnym, ojcem jak się potem okazuje lekarz – doktor Stone. Matka bliźniaków umiera podczas porodu, gdyż nie udaje się zatamować krwotoku. Ojciec chłopców wkrótce ich porzuca i wyjeżdża do USA. Ich wychowaniem zajmuje się Hema - hinduska siostra ze szpitala misyjnego. W ich wychowaniu pomaga jej doktor Ghost. Wkrótce stają się oni przybraną rodziną bliźniaków. Dzieci rosną szybko i nie sprawiają problemów. Czy jednak szczęście zawsze będzie gościć w tej rodzinie?
Opowieść o życiu lekarskiej rodziny poznajemy dzięki Marionowi – to on jest narratorem powieści. Losy bliźniaków są fascynujące. Gdy w ich życie wkracza miłość do tej samej kobiety, to już trudno oderwać się od lektury. Książka jednak nie tylko przedstawia nam losy bohaterów powieści. Możemy prześledzić w niej ciężką pracę lekarzy w małym szpitalu. Zmaganie się z przesądami, unikanie lekarzy i stosowanie leczenia przez szamanów to tylko nieliczne problemy na jakie natrafiają lekarze. Wiele jest tutaj opisów typowych zabiegów lekarskich.
Ważne podkreślenia jest to, że autor wspaniale przedstawia tutaj uczucia jakie panują w rodzinie. Wszyscy darzą się miłością i zaufaniem, potrafią ze sobą rozmawiać na wszystkie tematy. Widzimy też jak młodzi mężczyźni zmagają się ze swoimi uczuciami i jak miłość do jednej kobiety potrafiła ich poróżnić. Czuć panujące w powieści emocje.
Autor ma również wspaniały talent do opisywania przyrody. Opisy są tak żywe, że można sobie wyobrazić miejsca do których nas właśnie zabiera.
Bardzo podobali mi się również bohaterzy książek. Tak różne charaktery i złożone osobowości sprawiają, że postaci wydają się bardzo autentyczne. Jakbym znała się z nimi osobiście.
Książkę czytało mi się fantastycznie. Poruszyła moje serce, wzbudziła emocje i pozostała w mojej pamięci – pewnie na długo. Takie powieści bardzo lubię i polecam innym. Dajcie się porwać do Missing – bo warto.

Ocena @mad28:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Powrót do Missing
Powrót do Missing 9.6 /10
Abraham Verghese
Osieroceni przez matkę, hinduską zakonnicę, i porzuceni przez ojca, brytyjskiego chirurga, bliźniacy...
Komentarze

Inne recenzje @mad28

Książka Miasto kości

"Dorastaliśmy w Idrisie. To piękny kraj [...] Pokochałabyś strzeliste sosny, czarną ziemię i lodowate, krystaliczne rzek...

Książka Pierwsza na liście

„Ludzie po prostu przychodzą i odchodzą. I to zwykle ci, na których nam najbardziej zależy. Czasami niektórzy z nich pow...

Nowe recenzje

Książka Tatuażysta z Auschwitz

Wiemy kto stworzył i prowadził obozy, wiemy kto był w obozach umieszczany. Wiemy mniej więcej co się działo za kratami ...

XM
@xmarthx
Książka Gra cieni

Zastanawiałam się, od czego zacząć moją recenzję. Doszłam do wniosku, że od gratulacji dla autora, ponieważ wybrał i op...

XM
@xmarthx
Książka Mroczne Wybrzeża. Tom I

Maarinowie mają jedną zasadę: "Wschód nie może spotkać się z Zachodem". Jako jedyny lud żeglarzy, a więc jedyny zdolny ...

RO
@RosemaryLittletoe

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się