Recenzja książki Niewiedza

Powrót nie byle jaki

@agawska @agawska · 2009-08-10 21:06:19
Po dwóch niezbyt przychylnie przyjętych pozycjach, właśnie rewelacyjną „Niewiedzą" Kundera powrócił na literackie szczyty. To powieść o dwójce emigrantów, którzy po 20 latach decydują się odwiedzić swój kraj. Autor prezentuje nam różne spojrzenia bohaterów na ich własną przeszłość, relacje z innymi. Ich losy są punktem wyjścia do niezwykle interesującej reinterpretacji mitu Ulissesa, przypominającej w swej wymowie „Powrót Odyseusza" Wyspiańskiego.

W czasie lektury tego świetnie napisanego tekstu nie ma czasu na nudę. Jest to bardzo osobista, poruszającą powieść o ważnym dla samego autora doświadczeniu. Kundera w sposób oszczędny, niemal ascetyczny (powieść nie przeraża objętością), pyta o to, czy warto wracać i jakie emocje towarzyszą takiemu powrotowi. Czytelnik powinien przygotować się na zaskakującą szczerość autora, pozbawioną melancholii i ckliwej nostalgii. Pisarz nie waha się przekazać najbardziej bolesnej prawdy o nas samych. To jeden z najpiękniejszych tekstów o kondycji emigranta. Koniecznie!
Ocena @agawska:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Niewiedza
Niewiedza 9 /10
Milan Kundera
W swej najnowszej powieści, uznawanej przez krytykę za najlepszą spośród napisanych przez niego w os...
Komentarze

Inne recenzje @agawska

Książka Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym

Jagielska dała się poznać jako pisarka książek typu "jakich wiele". Które nie bolą w trakcie lektury, ale też nie zapada...

Książka Błysk rewolwru

Utwory małe i jeszcze mniejsze. Varia, zabawki i zabaweczki. Wprawki i prawidełka. Głupotki i sztuczki. Ot, mały tomik w...

Nowe recenzje

Książka Wypowiedz jej imię

O czym jest książka "Wypowiedz je imię" to opowieść o Bloody Mary (Krwawej Mary) i tym, co się dzieje, gdy wyp...

Książka Dziewczyna z gór

O czym jest książka Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w samym środku mrocznego i niemającego końca lasu, z ...

Książka Obecność

O czym jest książka "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Y...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się