Prawdziwa twarz

Recenzja książki Ludzie Lulya

@Krasnoludek@Krasnoludek · 2013-04-02
„To czy ktoś jest uczciwy, zależy po prostu od tego, ile o nim wiemy.”
„Ludzie Lulya” Nadine Gordimer


To co popchnęło mnie do przeczytania tej książki to okładka. Oczy mężczyzny, które hipnotyzują i sprawiają, że człowieka przenikają dreszcze, strach dręczący szczególnie nocą. Które patrzą podejrzanie i zapraszają do przeczytania skrywanej za nimi treści. Do tego, jakże często motywująca informacja o otrzymaniu Nagrody Nobla, przez autorkę opisywanej pozycji.

I jak tu się nie skusić?

Nie wiem. Ja czułam, że muszę ją mieć, skoro zadziałało, aż tyle wabików.

Czy słusznie?

Czy lektura „Ludzi Julya” zniewala i sprawia, iż człowiek jest zadowolony ze spędzonego wraz z nią czasu? Może pozostawia po sobie coś więcej?

Nadine Gordimer to południowoafrykańska pisarka, która w swojej twórczości porusza tematy konfliktów społecznych oraz politycznych targających terenami Afryki. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród w tym Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymała w 1991 roku.

Jak wiadomo do noblistów podchodzę trochę inaczej niż do pozostałych pisarzy. Kryterium ich oceny jest nieco ostrzejsze – w końcu za coś szczególnego musieli to wyróżnienie otrzymać.

Czy Nadine Gordimer słusznie znalazła się wśród osób wyróżnionych Noblem?
Mogłam przekonać się zgłębiając opisywaną pozycję.

Na ile jesteś wstanie komuś zaufać?

Nie przypadkowej osobie. Służącemu, który jest przy tobie przez piętnaście lat. Nigdy cię nie zawiódł. Zawsze stał przy twym boku wykazując się lojalnością i oddaniem. Teraz, gdy nadszedł czas wojny, kryzysu i pełnej mobilizacji przeciwko ludziom twojego pokroju, czy zaufasz tejże osobie? Czy wraz z nią wyjedziesz na nieznane tereny? Nie boisz się, że w innych warunkach, na swoim terenie, wierny służący może okazać się zupełnie innym człowiekiem?

Szczerze mówiąc początkowy zachwyt oprawą graficzną, oklapł jak dętka po przeczytaniu pierwszych stron tejże książki. Z miejsca nie spodobał mi się toporny język oraz zabieg całkowicie nie potrzebny – pogrubiona czcionka. Przez pierwszych pięćdziesiąt stron zdarzało mi się gubić watek, przez co byłam zmuszona powracać do wcześniejszej treści. Zaczynałam już tracić nadzieję na dobrze spędzony czas z lekturą, która rozproszy senność ponurych dni tej wiosny.

Jednakże zanurzając się w treść przedstawianej pozycji dojrzałam jej potencjał. Gdy pani Gordimer prowadzi nas poprzez grząski teren buszu czuć, że doskonale odnajduje się w tych klimatach. Barwne opisy oraz liczne porównania dosadnie poruszają wyobraźnię czytelnika, sprawiając iż na własnej skórze może odczuć ugryzienie komara, czy swędzenie wywołane pchłami.

Autorka na pierwszą scenę wysuwa białe małżeństwo Maureen i Bama – w pełni ukazuje nam targające nimi emocje, poczucie zagubienia oraz sposób próby odnajdywania się w nowym, kompletnie nie znanym im Świecie, jakim jest busz.

Tytułowego Julya poznajemy poprzez ich myśli i odczucia. Widzimy, jaki jest jego stosunek do państwa, jak dba o ich wygodę i bezpieczeństwo narażając się na brak przychylności ze strony pozostałych członków swej rodziny. Dostrzegalna jest też zmiana w jego postępowaniu, ukryte motywy dobroci w stosunku do „pana”.

Również psychologiczna walka pomiędzy Maureen i Julyem składa się na punkt budzący pełne zainteresowanie dalsza treścią.

Wszystko to stanowi wspaniałą ucztę dla naszego rozumowania, którą urozmaicają liczne porównania i zakończenie pełne domysłów.

Niestety oprócz kulawego początku dopatrzyłam się tez paru innych przewinień popełnionych przez autorkę. Mianowicie pani Gordimer zaplątała się lekko w opisywaniu postaci. Mianowicie pewni bohaterowie, nie posiadając początkowo pewnych umiejętności, wykazują się nimi dwa zdania dalej – uważam, iż jest to niedopatrzenie, które nie powinno mieć miejsca.

Tym co zawiodło mnie najbardziej jest brak akcji, pewnego dynamizmu, którego oczekiwałam po zapoznaniu się z opisem książki, mówiącemu iż to pozycja „trzymająca w napięciu”.
Otóż jest wręcz przeciwnie. Bynajmniej mnie w żadnym nie trzymała, jednakże wyczuwałam w niej nikłą nić erotyzmu oraz nerwowego spięcia pomiędzy sługą, a jego panią.Lekturę mogę polecić osobom, które chcą zagłębić się w małe studium psychologii opartym na relacjach pomiędzy rządzącym a rządzonym, nie urozmaiconym żadną wydumaną akcją. To również powieść dla czytelników zainteresowanych systemem plemiennym oraz rozumowaniem ludzi z afrykańskiego buszu, które jest tu ukazane w pewnym stopniu.

Osobiście nie uważam „Ludzi Julya” za pozycję, którą można by przypisać noblowskiej autorce. Nie zachwyciła mnie w żaden zasadniczy sposób, nie zachęciła do refleksji, nie wzbudziła też żadnych skrajnych emocji, pozostawiając po sobie delikatne echo lektury, którą szybko się trawi.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2013-04-02

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Ludzie Lulya
Ludzie Lulya
Nadine Gordimer
{}6.5/10
Książka południowoafrykańskiej noblistki Nadine Gordimer to znakomite, trzymające w napięciu studium psychologiczne o tym jak zmiana otoczenia i relacji, zmienia charaktery „państwa” i „służącego”. Po...
Komentarze
Ludzie Lulya
Ludzie Lulya
Nadine Gordimer
{}6.5/10
Książka południowoafrykańskiej noblistki Nadine Gordimer to znakomite, trzymające w napięciu studium psychologiczne o tym jak zmiana otoczenia i relacji, zmienia charaktery „państwa” i „służącego”. Po...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Przeglądając parę tygodni temu propozycje wydawnicze wydawnictwa M trafiłam na książkę, która mnie zafascynowała. I to z paru powodów. Po pierwsze nie jest już tajemnicą, że zwracam dużą uwagę na okła...

MA
@maggie.p

"Ludzie Julya" to trudna powieść psychologiczna Nadine Gordimer, południowoafrykańskiej pisarki. Jest to laureatka nagrody Nobla, członkini Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W swoich książkach opisuj...

@Sosenka @Sosenka

Pozostałe recenzje @Krasnoludek

Kasika Mowka
kasika Mowka

Książki, w których dochodzi do zadania krzywdy dziecku, które ukazują działanie jego psychiki w sytuacjach odbiegających od przyjętych w społeczeństwie, są mi szczególnie...

{} Recenzja książki Kasika Mowka
Bohatyr. Smocza cesarzowa
"Przyjaźń, honor, walka, życie"

Dawne wierzenia, pogańskie teorie na powstanie świata odchodzą w odmęty niepamięci. Dziadkowie nie przekazują opowieści snutych od wieków, bo kto by ich słuchał, kiedy w ...

{} Recenzja książki Bohatyr. Smocza cesarzowa

Nowe recenzje

Maltańska przygoda
Maltańska przygoda
@Za_czy_ta_na:

Dziś wakacyjne a dlaczego by nie 😉 Czy jest ktoś kto chciałby spędzić urlop na Malcie? Myślę że nikt nie pogardziłby ta...

{} Recenzja książki Maltańska przygoda
Bezczłowiecze
Wśród ludzi - bez człowieka
@potarganerude:

Współczesny świat. Wszystko musi być „naj”. Największe zmieścić w jak najmniejszym. Robić i przesyłać jak najszybciej. ...

{} Recenzja książki Bezczłowiecze
Pod skórą
Pod skórą
@linaewe85:

Znacie to uczucie, kiedy zwiastun okazał się lepszy od filmu, albo gdy recenzje książki wzbudziły większe emocji niż on...

{} Recenzja książki Pod skórą
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe