Recenzja książki Luter. Ciemna strona rewolucji

Prawdziwe oblicze reformacji

Autor: @ladymakbet33 ·1 minuta
2021-03-07 2 komentarze 2 Polubienia
Autor rozważa kim w istocie był jeden z mnichów augustiańskich. Reformatorem? Idealistą walczącym z upadkiem moralnym papiestwa? Człowiekiem poszukującym prawdy?

Co głosił Marcin Luter? Jak wyglądała reformacja? Czy rzeczywiście chodziło mu o uzdrowienie chrześcijaństwa? Dziennikarz w skrupulatny sposób udziela odpowiedzi na powyższe pytania i rodzące się wątpliwości.

Paweł Lisicki dostrzega, że wizerunek niemieckiego teologa uległ zmianie na przestrzeni dziejów. Pewne kręgi czynią zabiegi mające na celu zrehabilitowanie Lutra.Dziś stał się autorytetem duchowym dla wielu osób, w tym dla katolików. Przyczyną takiego stanu rzeczy były wypowiedzi kardynałów: Waltera Kaspera, Kurta Kocha, Karla Lehmanna. Publicysta wskazuje na główną przesłankę: podważanie tezy o nieomylności głowy Kościoła.

Co jest przyczyną tak całkowitej zmiany stanowiska Kościoła? Powody mogą być dwa. Albo odkrycie nieznanych pism reformatora, rzucających światło na jego postawę, albo nowa interpretacja jego nauk. Żadne nowe pisma Lutra się nie pojawiły. Zatem powodem musi być nadanie wystąpieniu Lutra nowego znaczenia.
Dziennikarz cytuje różnych autorów: od protestantów do katolików. Przypomina genezę tego ruchu społeczno-religijnego. Punktuje faryzeizm i podwójną moralność w myśleniu i działalności swojego bohatera. Choćby aprobowanie drugiego małżeństwa Filipa Heskiego. Luter postąpił (akceptując bigamię niemieckiego władcy) podobnie jak ci, których potępiał.

Jeśli papież Franciszek ma rację, że w sporze o usprawiedliwienie Luter się nie pomylił, to znaczy, że w błędzie trwali ojcowie Soboru Trydenckiego. Podobnie dziwnie brzmi twierdzenie papieskie, że Luter nie chciał podziałów w Kościele skoro reformator nazywał papieża Antychrystem i chciał zniesienia Urzędu Nauczycielskiego.
Paweł Lisicki: eseista i tłumacz. Piastował funkcję redaktora naczelnego periodyków: ,,Rzeczpospolita", ,,Uważam Rze". Od 2013 roku jest współwydawcą tygodnika ,,Do Rzeczy". W dorobku tego autora znajdziemy też inne pozycje książkowe, z którymi warto się zaznajomić: Grób Rybaka, Kto zabił Jezusa, Tajemnica Marii Magdaleny.

Czyżby zatem obecny papież i jego najbliżsi współpracownicy byli, jak to logicznie wynika z ich słów, luteranami?

Moja ocena:

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Luter. Ciemna strona rewolucji
Luter. Ciemna strona rewolucji
Paweł Lisicki
7.3/10
Kim był Marcin Luter? Reformatorem, który z miłości do prawdy wystąpił przeciw nadużyciom papiestwa? Czy rebeliantem, prekursorem późniejszych rewolucjonistów? W ostatnich latach obraz Lutra uległ cał...
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 2 lata temu
Myślę, że prawda leży po środku. Wprowadzono liturgię w językach narodowych i tłumaczenie Pisma Św. na języki narodowe. Na część krytyki Lutra odpowiedział już Sobór Trydencki:
  • ujednolicono liturgię,
  • o reformie – dotyczący reformy kleru, a zwłaszcza kumulowania beneficjów
  • nauka i kanony o Najświętszej ofierze Mszy Świętej
  • o reformie – dotyczące zwłaszcza obowiązku rezydencji, udzielania święceń i tworzenia seminariów
  • zasady o klauzurze zakonnej
  • zakazano kumulacji beneficjów.
  • zakazano nepotyzmu – obsadzania stanowisk kościelnych przez krewnych kleru.
  • wprowadzono księgi metryklane (rejestrowano śluby, chrzty, pogrzeby),
  • zobowiązano biskupów do przebywania w diecezjach, proboszczów do przebywania w parafiach, zakazano kumulacji stanowisk kościelnych.
Dlatego nie można jednoznacznie potępić wszystkich poglądów Lutra.
Dla mnie Sobór Trydencki miał jeden minus. Ujednolicając liturgię zakazał innych chorałów gregoriańskich oprócz rzymskiego.
× 2
@gerardyna.wroclawska
@gerardyna.wroclawska · ponad rok temu
Nie, nie i jeszcze raz nie.
To w ogóle nie jest biografia i nie ma nic wspólnego z pisaniem o historii. Ta książka jest po prostu pisaniem o poglądach Lisickiego. Nic mi do poglądów. Natomiast przekręcanie faktów i przeslizgiwanie się nad realiami epoki to kuriozum. Najidiotyczniejsze są dywagacje Lisickiego nad powodami ślubu z Katarzyną von Bora, gdzie Lisicki wie lepiej od Lutra, co myślał Luter. A akurat na to mamy po prostu źródła z epoki. Dziwne, że w bibliografii jest bardzo dobra i rzetelna biografia Lutra Schillinga, bo gdyby ją Lisicki przeczytał, miałby na co się powołać - a tego nie zrobił.
Na półkę z publicystyką (niedobrą), ale na pewno nie z historią.
Luter. Ciemna strona rewolucji
Luter. Ciemna strona rewolucji
Paweł Lisicki
7.3/10
Kim był Marcin Luter? Reformatorem, który z miłości do prawdy wystąpił przeciw nadużyciom papiestwa? Czy rebeliantem, prekursorem późniejszych rewolucjonistów? W ostatnich latach obraz Lutra uległ cał...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Ukraińcy
Polak i Ukrainiec

Obraz naszych wschodnich sąsiadów czy to w literaturze, czy w mediach, jest różnie ukazywany. Często są to skrajne opinie, silnie nacechowane emocjami, i którym niekiedy...

Recenzja książki Ukraińcy
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Człowiek-instytucja

Giuseppe G. Mezoffanti, ponieważ to o nim mowa, zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Żyjący na przestrzeni wieków: XVIII i XIX, kardynał biegle władał kilkoma językami, ...

Recenzja książki Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty

Nowe recenzje

Do cna
Do cna
@wolinska_ilona:

Katarzyna Bonda powróciła do swoich czytelników z kolejną mocną, pełną strachu i mrożącą krew w żyłach powieścią. „Do c...

Recenzja książki Do cna
Śmiertelne kłamstwa
Śmiertelnie niezezpieczne kłamstwa
@Marcela:

"Śmiertelne kłamstwa" Sarah A. Denzil Wydawnictwo: Filia Gatunek: thriller Ilość stron: 376 Rok wydania: 2020 Fab...

Recenzja książki Śmiertelne kłamstwa
Zmory przeszłości
Przeszłość wpływa na przyszłość
@karolina891:

„Przeszłość ma wpływ na wszystkich, ale to od nas zależy, czy pozwolimy jej dyktować, co mamy robić”. -Kristin Cast Li...

Recenzja książki Zmory przeszłości
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl