Recenzja książki Luter. Ciemna strona rewolucji

Prawdziwe oblicze reformacji

Autor: @ladymakbet33 ·{}1 minuta
{} 2021-03-07 {} 2 komentarze {} 2 Polubienia
Autor rozważa kim w istocie był jeden z mnichów augustiańskich. Reformatorem? Idealistą walczącym z upadkiem moralnym papiestwa? Człowiekiem poszukującym prawdy?

Co głosił Marcin Luter? Jak wyglądała reformacja? Czy rzeczywiście chodziło mu o uzdrowienie chrześcijaństwa? Dziennikarz w skrupulatny sposób udziela odpowiedzi na powyższe pytania i rodzące się wątpliwości.

Paweł Lisicki dostrzega, że wizerunek niemieckiego teologa uległ zmianie na przestrzeni dziejów. Pewne kręgi czynią zabiegi mające na celu zrehabilitowanie Lutra.Dziś stał się autorytetem duchowym dla wielu osób, w tym dla katolików. Przyczyną takiego stanu rzeczy były wypowiedzi kardynałów: Waltera Kaspera, Kurta Kocha, Karla Lehmanna. Publicysta wskazuje na główną przesłankę: podważanie tezy o nieomylności głowy Kościoła.

Co jest przyczyną tak całkowitej zmiany stanowiska Kościoła? Powody mogą być dwa. Albo odkrycie nieznanych pism reformatora, rzucających światło na jego postawę, albo nowa interpretacja jego nauk. Żadne nowe pisma Lutra się nie pojawiły. Zatem powodem musi być nadanie wystąpieniu Lutra nowego znaczenia.
Dziennikarz cytuje różnych autorów: od protestantów do katolików. Przypomina genezę tego ruchu społeczno-religijnego. Punktuje faryzeizm i podwójną moralność w myśleniu i działalności swojego bohatera. Choćby aprobowanie drugiego małżeństwa Filipa Heskiego. Luter postąpił (akceptując bigamię niemieckiego władcy) podobnie jak ci, których potępiał.

Jeśli papież Franciszek ma rację, że w sporze o usprawiedliwienie Luter się nie pomylił, to znaczy, że w błędzie trwali ojcowie Soboru Trydenckiego. Podobnie dziwnie brzmi twierdzenie papieskie, że Luter nie chciał podziałów w Kościele skoro reformator nazywał papieża Antychrystem i chciał zniesienia Urzędu Nauczycielskiego.
Paweł Lisicki: eseista i tłumacz. Piastował funkcję redaktora naczelnego periodyków: ,,Rzeczpospolita", ,,Uważam Rze". Od 2013 roku jest współwydawcą tygodnika ,,Do Rzeczy". W dorobku tego autora znajdziemy też inne pozycje książkowe, z którymi warto się zaznajomić: Grób Rybaka, Kto zabił Jezusa, Tajemnica Marii Magdaleny.

Czyżby zatem obecny papież i jego najbliżsi współpracownicy byli, jak to logicznie wynika z ich słów, luteranami?

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Luter. Ciemna strona rewolucji
Luter. Ciemna strona rewolucji
Paweł Lisicki
{}6.7/10
Kim był Marcin Luter? Reformatorem, który z miłości do prawdy wystąpił przeciw nadużyciom papiestwa? Czy rebeliantem, prekursorem późniejszych rewolucjonistów? W ostatnich latach obraz Lutra uległ cał...
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · 9 miesięcy temu
Myślę, że prawda leży po środku. Wprowadzono liturgię w językach narodowych i tłumaczenie Pisma Św. na języki narodowe. Na część krytyki Lutra odpowiedział już Sobór Trydencki:
 • ujednolicono liturgię,
 • o reformie – dotyczący reformy kleru, a zwłaszcza kumulowania beneficjów
 • nauka i kanony o Najświętszej ofierze Mszy Świętej
 • o reformie – dotyczące zwłaszcza obowiązku rezydencji, udzielania święceń i tworzenia seminariów
 • zasady o klauzurze zakonnej
 • zakazano kumulacji beneficjów.
 • zakazano nepotyzmu – obsadzania stanowisk kościelnych przez krewnych kleru.
 • wprowadzono księgi metryklane (rejestrowano śluby, chrzty, pogrzeby),
 • zobowiązano biskupów do przebywania w diecezjach, proboszczów do przebywania w parafiach, zakazano kumulacji stanowisk kościelnych.
Dlatego nie można jednoznacznie potępić wszystkich poglądów Lutra.
Dla mnie Sobór Trydencki miał jeden minus. Ujednolicając liturgię zakazał innych chorałów gregoriańskich oprócz rzymskiego.
{}× 2
@gerardyna.wroclawska
@gerardyna.wroclawska · około miesiąca temu
Nie, nie i jeszcze raz nie.
To w ogóle nie jest biografia i nie ma nic wspólnego z pisaniem o historii. Ta książka jest po prostu pisaniem o poglądach Lisickiego. Nic mi do poglądów. Natomiast przekręcanie faktów i przeslizgiwanie się nad realiami epoki to kuriozum. Najidiotyczniejsze są dywagacje Lisickiego nad powodami ślubu z Katarzyną von Bora, gdzie Lisicki wie lepiej od Lutra, co myślał Luter. A akurat na to mamy po prostu źródła z epoki. Dziwne, że w bibliografii jest bardzo dobra i rzetelna biografia Lutra Schillinga, bo gdyby ją Lisicki przeczytał, miałby na co się powołać - a tego nie zrobił.
Na półkę z publicystyką (niedobrą), ale na pewno nie z historią.
{}
Luter. Ciemna strona rewolucji
Luter. Ciemna strona rewolucji
Paweł Lisicki
{}6.7/10
Kim był Marcin Luter? Reformatorem, który z miłości do prawdy wystąpił przeciw nadużyciom papiestwa? Czy rebeliantem, prekursorem późniejszych rewolucjonistów? W ostatnich latach obraz Lutra uległ cał...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981
Na chwilę przed wprowadzeniem stanu wojennego

W tym roku będziemy obchodzić czterdziestą rocznicę junty wojskowej generała Wojciecha Jaruzelskiego. Ale nie o tym traktuje książka Igora Rakowskiego- Kłosa. Jego rozmó...

{} Recenzja książki Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981
Jak Czytać Etykiety?
'Szlachetne zdrowie...'

Pisał przed wiekami Jan Kochanowski, zwracając nam uwagę, że jest wartością nadrzędną. Niby to wiemy wszyscy, a jak jest w rzeczywistości. Prowadzimy niezdrowy tryb życi...

{} Recenzja książki Jak Czytać Etykiety?

Nowe recenzje

Kocie opowieści
Moja strefa komfortu
@atypowy:

Czy macie ulubionych autorów, na których możecie liczyć w zdrowiu i chorobie? Ja od niedawna zyskałem jednego, a imię j...

{} Recenzja książki Kocie opowieści
Gdziekolwiek spojrzysz
Niepokojąca diagnoza naszych czasów
@atypowy:

Całą serię opisałem tu: @Link Jeżeli nie kojarzycie twórczości Jakuba Szamałka, to warto to zmienić. Ten autor młodego...

{} Recenzja książki Gdziekolwiek spojrzysz
Koniec Mnie
Mnie musi być coraz mniej, a Jego coraz więcej...
@atypowy:

Do przeczytania też na blogu: @Link Wysoka ocena wynika przede wszystkim z tego, że książka ta jest (dosłownie) do...

{} Recenzja książki Koniec Mnie
 • O nas
 • Kontakt
 • Pomoc
 • Polityka prywatności
 • Regulamin
 • © 2021 nakanapie.pl
  Zrobione z {} na Pradze Południe