Homo deus. Krótka historia jutra recenzja

Przyszłość zaczęła się wczoraj

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @Meszuge ·3 minuty
2022-08-17
1 komentarz
19 Polubień
Egocentryk to człowiek oceniający wszystko z własnego punktu widzenia i wszystko odnoszący do siebie. Uważam, że egocentrykiem, w stopniu mniejszym lub większym, jest absolutnie każdy, bo jest on jak najbardziej naturalną postawą rozwojową, zarówno umysłową jak i moralną. Z jakiego niby punktu widzenia miałby świat oceniać człowiek? Z boskiego? No, przecież raczej ze swojego. Właściwie tylko w tym jest pewien problem, żeby nie przekraczać granicy, która przebiega mniej więcej tam, gdzie zaczyna się, albo może zaczynać, krzywda drugiego człowieka.
„Homo deus” zdecydowanie nie jest dla tych czytelników, którzy nie potrafią, choćby na chwilę, czyli na czas czytania tej książki, mocno swój naturalny egocentryzm ograniczyć.

Dlaczego to takie ważne? Bo Yuval Noah Harari napisał o ludzkości, a nie o ludziach. Nawet o narodach bardzo rzadko. O całej ludzkości; obecnej i przyszłej. Jeśli nawet przez moment nie interesuje kogoś ludzkość bez niego samego, to… może lepiej, żeby poszukał sobie innej lektury, bo spekulacje (rozsądne i sensowne) o odległej przyszłości zapewne wydadzą się bezwartościowe.

Według autora, trzy najważniejsze problemy ludzkości, to jest epidemie, głód i wojny, zostały już prawie pokonane. I rozumiem, że w ujęciu globalnym, wojna na Ukrainie w zasadzie niewiele tu zmienia. W rozdziale „Nowy plan ludzkości” Harari napisał:

Oczywiście, że głód, zaraza i wojna nie znikły całkowicie z powierzchni ziemi, więc nie powinniśmy przestać się nimi martwić. Wprost przeciwnie. Przez setki lat ludzie sądzili, że są to problemy nie do rozwiązania, wobec tego bezsensowne są próby położenia im kresu. Modlili się do Boga o cud, ale sami nie podejmowali poważnych starań, by wytępić głód, zarazy i wojny*.

A w rozdziale „Przełamanie prawa dżungli”:

Trzecia dobra wiadomość jest taka, że wojny już nie panoszą się na świecie. W ciągu całych dotychczasowych dziejów ludzie traktowali wojnę jako rzecz oczywistą, podczas gdy pokój był stanem chwilowym i niepewnym. Stosunkami międzynarodowymi rządziło prawo dżungli, zgodnie z którym nawet jeśli dwa państwa żyły ze sobą w pokoju, wojna między nimi zawsze pozostawała możliwa.

Skoro ludzie, powoli, zaczynają radzić sobie z głodem, zarazami i wojnami, to co stanie się kolejnym wyzwaniem ludzkości, jakie cele staną się priorytetowe? Yuval Noah Harari najwyraźniej zna odpowiedź. W rozdziale „Ostatnie dni śmierci” twierdzi:

W XXI wieku ludzie prawdopodobnie podejmą poważną próbę osiągnięcia nieśmiertelności. Walka ze starością i śmiercią będzie tylko kontynuacją uświęconego tradycją zmagania z głodem i chorobą, będzie przejawem przywiązania do najwyższej wartości współczesnej kultury: wartości ludzkiego życia.

Drugim wyzwaniem będzie zapewne odkrycie klucza do szczęścia (i o tym jest mowa w rozdziale „Prawo do szczęścia”). Jednak najważniejszy wydaje się etap trzeci, i o tym głównie traktuje „Homo deus”, to jest przemiana ludzi w bogów. Z rozdziału „Bogowie planety Ziemi”:

Upgrade’owanie ludzi do bogów może się dokonywać na trzech drogach: bioinżynierii, konstruowania cyborgów oraz konstruowania istot nieorganicznych.
/…/
W pogoni za zdrowiem, szczęściem i władzą ludzie będą stopniowo zmieniali najpierw jakąś jedną ze swoich cech, a potem kolejną, jeszcze następną... Aż w końcu nie będą już ludźmi.

Wiadomość, że nie będą już ludźmi, wbrew pozorom i pierwszemu wrażeniu, jest wiadomością dobrą. Starość się Bogu nie udała, o to chyba sprzeczać się nie będzie nikt, więc uwolnienie od słabych, kiepsko działających ciał, jest opcją godną rozważenia. Może nawet bardzo pożądaną.

Z punktu widzenia autora „Homo deus” proces zawłaszczania tego, co bogowie chcieli zachować dla siebie, trwa i to od dawna. Bóg pomieszał ludziom języki, więc każdy translator jest sprzeciwieniem się Jego woli. Porozumiewanie się na bardzo dalekie odległości, jak i latanie w powietrzu, jest próbą sięgania po przymioty boskie.
Transformacje ciała człowieka też już trwają. Na przykład chip wielkości ziarnka ryżu, wszczepiony pod skórę na dłoni, umożliwia, otwieranie drzwi, uruchamianie urządzeń, płacenie za towary… To dzieje się teraz, już, dzisiaj, a nawet wczoraj.

Bez względu na to, czy wizja autora wydaje się pociągająca, czy nie do przyjęcia, warto ją poznać, bo jest prawdopodobna i to w przyszłości wcale nie tak odległej.






---
* Wszystkie cytaty pochodzą z e-booka Yuval Noah Harari, „Homo deus. Krótka historia jutra”, przekład Michał Romanek, Wydawnictwo Literackie, konwersja eLitera s.c.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-08-17
× 19 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Homo deus. Krótka historia jutra
6 wydań
Homo deus. Krótka historia jutra
Yuval Noah Harari
7.3/10

Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku. Tak będzie wyglądała nasza przyszłość! Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów opisywał...

Komentarze
@MLB
@MLB · ponad 2 lata temu
Harari i Pinker zazwyczaj wyciągają mnie z dołka:)
× 2
Homo deus. Krótka historia jutra
6 wydań
Homo deus. Krótka historia jutra
Yuval Noah Harari
7.3/10
Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku. Tak będzie wyglądała nasza przyszłość! Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów opisywał...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Homo deus — Krótka historia jutra, można krótko opisać ją: Zastanawiasz się czasem, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość? Co czeka ludzkość za dzień, tydzień czy za 10 lat? Yuval Noah Harari podejmo...

MA
@madas

"Homo Deus. Krótka historia jutra" Yuval Noah Harari Co nadaje sens naszemu życiu? Co, jeśli któregoś dnia to co daje sens życiu odejdzie? Co wtedy zrobimy? Nadal zastanawiam się nad tymi ważnymi py...

@Darek @Darek

Pozostałe recenzje @Meszuge

Kairos
Tragiczne losy Górnego Śląska

Musiałem przeczytać nieco ponad dwa tomy siembiedowej trylogii, żeby znaleźć właściwe określenie na jego warsztat. Jeśli Nikifor Krynicki był przedstawicielem prymitywiz...

Recenzja książki Kairos
Rondo
Złoty róg rozmieniony na drobne

Książka bardzo dobrze wydana. Solidna, twarda oprawa, czytelna i nie za mała czcionka, przyzwoitej jakości reprodukcje zdjęć – a to ważne, zważywszy na fakt, że fotograf...

Recenzja książki Rondo

Nowe recenzje

Morderstwo w Orient Expressie
Sprawiedliwość wymierzona po latach
@karolak.iwona1:

Uwielbiam klasyczne kryminały Agathy Christie. "Morderstwo w Orient Expressie" to kolejny przykład znakomitego, lekkieg...

Recenzja książki Morderstwo w Orient Expressie
Zeznanie
Czy ręka sprawiedliwości jest odpowiednio długa?
@malgosialegn:

Cóż, i tym razem, Grisham zabrał nas w odmęty wymiaru sprawiedliwości. Klimaty mroczne i niespokojne, skażone nieprawoś...

Recenzja książki Zeznanie
Most na Drinie
Kronika pewnego mostu
@Remma:

Wzniesiony przez Mehmedpaszę most stanowi pretekst do opowieści z dziejów Bośni w latach 1516 – 1914. Most stanowi cent...

Recenzja książki Most na Drinie