Książka pt. “Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”, której autorem jest Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny, odpowiada na pytania o miejsce człowieka we wszechświecie i jego przyszłość. Na dwustu pięćdziesięciu czterech stronach autor dzieli się z czytelnikiem swoim życiorysem i przybliża tematykę fizyki i futurologii. Publikacja ta została wydana w 2018 roku po śmierci Hawkinga. W jej ukończeniu pomogli przyjaciele i rodzina profesora, a także organizacja The Stephen Hawking Estate.
Zdecydowałam się przeczytać tę książkę, ponieważ jej tytuł i forma wydała mi się ciekawa. Zaintrygowały mnie również wszystkie pytania, na które odpowiedzi mogłam uzyskać po bliższym zapoznaniu się z tą pozycją.
Autorem przedmowy jest Eddie Redmayne, który w kilkunastu zdaniach wspomina o pierwszym spotkaniu Stephena Hawkinga, oraz o wcieleniu się w jego postać w filmie “Teoria wszystkiego”. We wstępie Kip S. Thorne - amerykański fizyk teoretyczny i laureat nagrody Nobla opowiada o swojej przyjaźni i współpracy ze Stephenem Hawking’iem. Przed zagłębieniem się we właściwą treść książki, autor dzieli się z czytelnikiem swoim życiorysem i tym jak rozpoczęła i rozwijała się jego przygoda z nauką.
Każdy z dziesięciu rozdziałów książki zaczyna się od pytania “Czy”, na które autor udziela wyczerpującej odpowiedzi rozważając wiele wątków. Stara się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikowi zagadnienia z dziedziny fizyki. Nie są to czysto teoretyczne rozważania ale także przemyślenia poparte własnymi doświadczeniami. Autor poświęca miejsce pytaniom dotyczącym istnienia lub nieistnienia Boga oraz innych istot rozumnych we wszechświecie, możliwości podróżowania w czasie, czy dominacji sztucznej inteligencji nad ludzką. Stephen Hawking omawia też zagadnienia: czarnej dziury, przetrwania ludzkości na ziemi, skolonizowania kosmosu czy ludzkich możliwości kształtowania przyszłości. Nie za wszelką cenę chce aby nowoczesne technologie zdominowały człowieka ale raczej aby on wprowadzał je w życie kierując się mądrością. Zafascynowany Einsteinem tak jak i on wyzwalał kreatywne moce swojego umysłu, który na równi z wyobraźnią był głównym narzędziem jego pracy.
Uważam, że warto przeczytać książkę pt. “Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”, ponieważ w nieskomplikowany sposób przybliża ona kwestie nurtujące każdego człowieka dotyczące zjawisk fizycznych, rozważań teologicznych i przyszłości wszechświata. Język i treść odpowiadają popularnonaukowym założeniom, przez co pozycja ta w cieszy się dużym zainteresowaniem i jest łatwa w odbiorze. Z drugiej strony, niektóre zagadnienia nie są wytłumaczone wystarczająco dogłębnie. Wynika to z formy książki na jaką zdecydował się autor. W tytułowych krótkich odpowiedziach nie ma miejsca na wnikliwą analizę każdego podejmowanego przez autora tematu, a za treścią czasami ciężko jest nadążyć. Popularnonaukowy styl ma wpływ na jakość merytoryczną książki, ale sprawia, że jest ona bardziej dostępna dla masowego odbiorcy. Stephen Hawking podchodzi do wszystkich zagadnień z dystansem i optymizmem. Autor z szacunkiem traktuje treści teologiczne, związane z istotą Boga i powstaniem świata, jednak wyjaśnia wszystko w naukowy i logiczny sposób.
Polecam wszystkim przeczytanie tej książki. Spełni ona oczekiwania zarówno laika, jak i osoby, dla której zagadnienia fizyczne nie są obce. “Krótkie odpowiedzi na wielki pytania” wywarły na mnie pozytywne wrażenia i zachęciły do wykorzystania swojej wyobraźni w wielu dziedzinach życia. W przyszłości chętnie sięgnę po więcej publikacji zarówno Stephena Hawkinga jak i autorów innych książek popularnonaukowych.
Maria Karcz