Recenzja książki Trzej Muszkieterowie

Recenzja książki "Trzej muszkieterowie" - Alexandre Dumas

@Dariaaa @Dariaaa · 2014-06-20
„Trzej muszkieterowie” autorstwa Alexandre Dumas to klasyka gatunku, która jest obowiązkową lekturą każdego pożeracza książek! XVII-wieczna Francja, nietuzinkowi bohaterowie, intrygi i zwroty akcji to wszystko, a nawet więcej czego można oczekiwać po pozycji tak wybitnego pisarza.
Podczas lektury warto skupić się nie tylko na samej fabule, ale także na uczuciach i rozdarciach wewnętrznych głównych bohaterów.
Atos, jako pan wywodzący się z wielkiego rodu, szlachetny i zawsze dumny. Portos niegrzeszący inteligencją, za to władający ogromną siłą, której mógłby pozazdrościć niejeden muszkieter. Aramis – przebiegły poeta, marzący o zostaniu księdzem; w głębi duszy wielki romantyk i flirciarz. Wreszcie D'Artagnan, mieszczanin, najmłodszy z całej czwórki, odznaczający się nieprzeciętnym sprytem i odwagą.
Te tak różne od siebie postacie pokazują czytelnikom jak ważna w życiu jest przyjaźń . Mówiąc o postaciach, nie można zapomnieć o innych fascynujących bohaterach powieści. Przede wszystkim, za bardzo udany uważam wątek rozgrywający się między Anna Austriaczką i księciem Buckinghamem. Według mnie zostało to przedstawione bardzo realistycznie, a czytało się naprawdę lekko i przyjemnie. Postać kardynała Armanda Richelieu wprowadziła bardzo wiele ciekawych sytuacji. Dzięki niemu można odróżnić, kto jest prawdziwą głową kościoła. Aż wreszcie Milady. Jej postać wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony podziwiałam jej przebiegłość i bystrość umysłu, z drugiej gardziłam jej próżnością i egoizmem. Mimo że bohaterka mnie fascynowała to ostatecznie odbieram ją bardzo negatywnie.
Według mnie, najbardziej godną zainteresowania postacią okazał się Atos. Tak szlachetna osoba, przemawiająca z wielką mądrością musi wzbudzić ciekawość w czytelniku.
„Trzej muszkieterowie” to zawarcie w sobie najważniejszych cech powieści płaszcza i szpady. Podobało mi się, że Dumas potrafił połączyć wątki przygodowe, romansu, chwilami nawet thrillera, a zarazem przekazać zajmujące fakty historyczne. Po raz kolejny, powtarzam, że książka naprawdę jest warta poświęcenia kilku godzin. W końcu nie bez powodu znalazła się wśród stu najlepszych książek według listy BBC ! Polecam gorąco !!!
Ocena: 9/10
Ocena @Dariaaa:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{}
{}
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Książka Trzej Muszkieterowie
Trzej Muszkieterowie
Aleksander Dumas
{}8.6/10
"Czterej młodzi ludzie stali się nierozłączni. Dartagnan, który jako przybysz z prowincji nie miał żadnych przyzwyczajeń, przejął natychmiast obyczaje swoich przyjaciół. Dartagnan, choć nie był muszki...
Komentarze

Inne recenzje @Dariaaa

Książka Księżniczka z lodu

Po przeczytaniu trylogii „Millennium” stałam się wielką fanką skandynawskich kryminałów, więc z chęcią sięgnęłam po...

Książka Dopóki mamy twarze

Autor powieści, Clive Staples Lewis większości kojarzy się zapewne z serią książek fantasy – „Opowieści z Narnii”. ...

Nowe recenzje

Książka Kasztanowy ludzik

Kiedy przeczytałam opis ,,Kasztanowego ludzika'' wiedziałam, że muszę mieć tę książkę na półce. Nie dane mi jednak było...

@Iwona_Nocon @Iwona_Nocon
Książka Wybrana przez bogów

"Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to by było, gdyby bogowie istnieli naprawdę? Jak wyglądałoby nasze życie, gdyby t...

Książka Pokój motyli

O Lucindzie Riley naczytałam się samych wzniosłych słów - jakoby malowała, czarowała słowem. Nie mogłam pozostać obojęt...

{}