Recenzja książki Biała gorączka

Są ludzie...

@ewalda @ewalda · 2012-12-21 10:44:53
Są ludzie, którzy przy minus dwudziestu stopniach nie palą w piecu i wystawiają niemowlaki w wózku na dwór, żeby pobyło na dworze. Po prostu przywykli i nie jest im zimno w taką pogodę. Tak jest nad Bajkałem, ludzie się przyzwyczaili. Zimno robi się, gdy temperatura osiąga na słupku minus pięćdziesiąt. Do tego można się przyzwyczaić.

Są ludzie, którym w nocy na syberyjskim pustkowiu zepsuje się samochód. Nikt się nie zatrzyma, bo strach, że to bandy złodziei i bandytów zastawili pułapkę jest większy niż empatia i litość. Mróz zaczyna wtedy działać na kierowcę jak morfina, otula, zabiera gdzieś, wyciąga swoje zlodowaciałe łapy po dusze. Chwila nieuwagi i nie uda się przeżyć nocy. Rzęsy zamarzają, metalowe przedmioty przymarzają do odsłoniętych rąk, myśli zwalniają. Ostatecznym ratunkiem jest podpalenie samochodu, jeśli do rana wystarczy ognia z płonącego wraku, może uda się przeżyć. Do tego nie da się przyzwyczaić.

Są ludzie, którzy wierzą w moc szamanów i są szamani, którzy mają moc. O tym, że zostanie się szamanem wiadomo od dzieciństwa, pewne rzeczy się po prostu wie. Pewne tematy nie podlegają dyskusji ani rozwadze. Jeśli trzeba ratować czyjeś życie lub dowiedzieć się co przyniesie przyszłość – woła się szamana. Oni leczą ludzi, widzą ich dzień następny, ale również karzą – za odejście od wioski, za niewiarę. Do tego się nie przyzwyczaja, w to trzeba wierzyć.

Są kobiety, które były maltretowane i wykorzystywane seksualnie przez tygodnie i miesiące, uciekały lub próbowały się zabić kilkanaście razy. Niestety z marnym skutkiem. Jedna skoczyła z drugiego piętra, ale trafiła w hałdę śniegu. Przeżyła, nie uciekła, nie może chodzić. Gdy opowiadają o swoim losie starzeją się za każdym razem o kilka lat. Do tego nie powinno się nikomu kazać przyzwyczajać.

Są ludzie, którzy pracują w kopalni i są ich żony. Jedna z nich, z dnia na dzień, zaczęła przewidywać, kiedy jej mężowi może stać się krzywda w kopalni. Uratowała go kilkanaście razy, a raz, kiedy nie powiedziała mu o zagrożeniu, jej mąż uratował stu innych. Dlaczego mu nie powiedziała? Bo wtedy tamci by zginęli. Do tego też się da przyzwyczaić.

Są ludzie, którzy zarabiają na miesiąc w przeliczeniu na złotówki ok. 100 zł, a ich emerytura wynosić będzie 45 zł. Od kilkunastu lat głodują, każdego roku, bez przerwy. Sprzedają za granicą swoje nerki za trzy do pięciu tysięcy dolarów, po powrocie mogą kupić samochód i oddać długi, a potem znowu głodują przez kolejne lata. Do tego dało się przyzwyczaić.

A wśród tych wszystkich ludzi znalazła się Jacek Hugo-Bader, który postanowił na swoje pięćdziesiąte urodziny przemierzyć Rosję samochodem z Moskwy do Władywostoku w towarzystwie książki „Reportaże z XXI wieku Michaiła Chwastunowa i Siergieja Guszczewa. Książka ta zainspirowała Hugo-Badera, ponieważ napisana w roku 1957 prorokowała, jak Roska będzie wyglądać za lat pięćdziesiąt. Czy dziennikarze mieli rację, co do swoich proroctw i przewidywań? Reportaż Jacka Hugo-Badera „Biała gorączka” odpowiada na to pytanie. Osobiście jestem zszokowana historią tych wszystkich ludzi, których autor spotkał po drodze, ale też zachwycona opowieścią płynącą z kart książki.
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Biała gorączka
Biała gorączka 9.3 /10
Jacek Hugo-Bader
„Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraz...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Wg "Reportażu z XXI wieku" z 1957 roku, napisanego przez rosyjskich naukowców, obecny wschód miał wyglądać kompletnie inaczej. Samochody smukłe i opływowe jak kropla wody, napędzane elektrycznie, miał...

SK
@skrzatix

Nowe recenzje

Książka Na przekór

Od czasu do czasu staram się dawać szansę polskim autorom, sięgając po mniej znane książki. Choć fanką literatury młodz...

Książka Połączyły ich gwiazdy

Swój wywód zacznę od tego, iż ja - Byk w słońcu, Ryby w księżycu i Rak w ascendencie, lubująca się w romantycznych i ur...

Książka Nowa Ewa. Początek

Młodzieżowe serie science-fiction bardzo często potrafią mnie zaskoczyć. Nie ukrywam, że poznawanie kolejnych, coraz to...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się