Biała gorączka

Jacek Hugo-Bader
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 48 ocen kanapowiczów
Biała gorączka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 48 ocen kanapowiczów

Opis

"Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów.A1 Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon.? Mariusz Szczygieł, reporter ""Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens... W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!"" Mariusz Wilk"
Data wydania: 2009-01-01
ISBN: 978-83-7536-081-3, 9788375360813
Wydawnictwo: CZARNE
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 400
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Jacek Hugo-Bader Jacek Hugo-Bader
Urodzony 9 marca 1957 roku w Polsce
Pedagog z wykształcenia, reporter z powołania. Autor dwóch zbiorów reportaży: „W rajskiej dolinie wśród zielska” i „Biała gorączka”. Specjalizuje się w tematyce krajów byłego ZSRR, w których spędził w sumie cztery lata. Przejechał na rowerze całą Azj...

Pozostałe książki:

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. Audyt Biała gorączka W rajskiej dolinie wśród zielska Dzienniki kołymskie
Wszystkie książki Jacek Hugo-Bader

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Biała gorączka

10.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Rosja zajmuje czołowe miejsca na świecie w liczbie zabójstw i samobójstw. Co roku zapija się na śmierć czterdzieści tysięcy ludzi." (str.179) Spełniając młodzieńcze marzenie Autor wyrusza zimą samochodem z Moskwy do Władywostoku. Tej podróży poświęcona jest pierwsza część książki, w której przybliża nam życie mieszkańców spotkanych na trasie, sw... {} Recenzja książki Biała gorączka

@asach1@asach1 {}× 2

Gorączkowe życie...?

11.03.2013

Wg "Reportażu z XXI wieku" z 1957 roku, napisanego przez rosyjskich naukowców, obecny wschód miał wyglądać kompletnie inaczej. Samochody smukłe i opływowe jak kropla wody, napędzane elektrycznie, miały zapełniać ulice, na których nigdy nie miał zapadać zmrok. Czyste powietrze miało być wręcz przesiąknięte aromatem łąk i lasów, a w rzekach można by ... {} Recenzja książki Biała gorączka

Są ludzie...

21.12.2012

Są ludzie, którzy przy minus dwudziestu stopniach nie palą w piecu i wystawiają niemowlaki w wózku na dwór, żeby pobyło na dworze. Po prostu przywykli i nie jest im zimno w taką pogodę. Tak jest nad Bajkałem, ludzie się przyzwyczaili. Zimno robi się, gdy temperatura osiąga na słupku minus pięćdziesiąt. Do tego można się przyzwyczaić. Są ludzie, kt... {} Recenzja książki Biała gorączka

@ewalda@ewalda {}

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Reportaże Audiobooki

Książka wysłuchana w wykonaniu autora. Słyszałam pochwały na temat tego autora, ale nie sądziłam, że 'Biała gorączka' jest aż tak dobra. Zamierzam wysłuchać albo przeczytać książkę ponownie. Autorowi udało się zawrzeć maksimum treści w bardzo skondensowanych, ale niesamowicie treściwych reportażach. Świat byłego ZSRR to świat surrealistycznych absurdów, rodem w Bułhakowa. Autor w reportażach pokazuje byłe ZSRR oczami ludzi, których spotkał po drodze, ludzi zwykłych, skrzywdzonych przez absurdalny system. Świat na opak, gdzie to co rozsądne jest osadzane w szpitalach psychiatrycznych, uczciwość jest karana albo izolowana.
Najgorsze jest to, że obserwacje autora nabierają aktualności: te o Krymie, o Ukrainie, o Mołdawii, o mafii i wielkomocarstwowości Rosji.
Jacek Hugo-Bader to wybitny reportażysta.

{}× 10 | link |
@Coralen
2021-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane ✅ Literatura faktu, reportaże

"Rosja zajmuje czołowe miejsca na świecie w liczbie zabójstw i samobójstw. Co roku zapija się na śmierć czterdzieści tysięcy ludzi."

Kawał świetnego i mocnego reportażu o rosyjskiej patologii, napisany w lekki ale za to bardzo obrazowy i sugestywny sposób. Wyłania się z niego cała prawda o Rosji, jakiej nie znamy. Alkoholizm, narkotyki, handel żywym towarem i wszechogarniająca korupcja na niemal wszystkich szczeblach władzy, to codzienność.

Czytałam i niedowierzałam. XXI wiek i takie rzeczy się dzieją...Szok.

{}× 5 | Komentarze (1) | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Reportaże i literatura faktu

Straszna opowieść o życiu w byłym ZSRR, co jedna historia to gorsza, bardziej beznadziejna i smutna. Z jednej strony jest mi ich bardzo żal, z drugiej złoszczą mnie swoją biernością, powtarzaniem tych samych schematów zachowań, które nigdy nie przyniosły niczego dobrego i nie mają szans przynieść w przyszłości.
"Biała gorączka" jest depresyjna, dobrze, że czytałam ją latem. Miała być zaledwie preludium do "Dzienników kołymskich", a wizja Rosji tak mnie przeraziła, że boje się sięgnąć po jakąkolwiek następną pozycję Hugo-Badera.

{}× 1 | link |
@frodo
2011-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Opis podróży autora przez byłe Imperium robi duże wrażenie. Jest jakby dopełnieniem Imperium Ryszarda Kapuścińskiego. Opis złych rzeczy, które bohaterowie jego opowieści przeżyli, robi duże wrażenie. Kolos na glinianych nogach, chce się rzec. Alkoholizm, przemoc, narkomania - codzienność Rosji. Książka o dużym rażeniu społecznym. Polecam.

{}× 1 | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam Rosja

Jestem wielka fanka Jacka Hugo-Badera, ale te ksiazke stawiam zdecydowanie na honorowym miejscu posrod innych tego autora!!!!!

{}× 1 | link |
@wodnick
2012-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Nie miałem pojęcia, jaka jest Rosja dopóki nie wziąłem do ręki tej książki. Wspaniała opowieść.

{}× 1 | link |
@staszek89
2011-07-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Domowa biblioteka

Druga książka ,która jest opisem podróży autora i jego kontaktów z ludźmi ,których poznał. Reportaż idealny można byłoby rzec. I śmiało tak napiszę ,bo było w nim wszystko. Czuło się w książce spirytusowy oddech rozmówców, przesiąkający chłód i mróz Syberii i przestrzenie ,które musiał pokonywać autor. Pisarz chciał za wszelką cenę pokazać codzienne życie ludzi w Azjatyckiej części Rosji. Ich problemy, których skala przerasta nasze wyobrażenia, ich przyzwyczajenia. Każdy rozdział wzbudza różne dość skrajne emocje. Jednak chętnie bym powtórzył podróż śladami Hugo- Badera i wyruszył w taką podróż w nieznane. A ta książka jeszcze bardziej mnie w tym uświadomiła. Polecam gorąco

{} | link |
@mono
2010-08-15

Część artykułów znam znam, czytałam w Gazecie Wyborczej. Kiedy na nie natrafiłam w książce, wcale się nie zmartwiłam. Nawet sie ucieszyłam, że mogę ponownie poczytać o bezdomnej reprezentantce Rosji w narciarswie. Książka dobra, choc porażająca. Chyba nam się nie śniło, że coś takiego jak przemoc, korupcja, skrajny alkoholizm istnieje we współczesnym, cywilizowanym świecie. Tytułowa biała gorączka to stan wychodzenia z zamroczenia alkoholowego - alkoholizm to poważny problem społeczeństwa rosyjskiego.

{} | link |
AG
2012-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Voyage, voyage...

Pan Hugo-Bader, kolokwialnie mówiąc, odwalił kawał dobrej roboty. Poznałam to po tym, jak podczas czytania wielokrotnie kręciłam głową lub wybałuszałam oczy z niedowierzania, że w dawnym Imperium mogą mieć miejsce tak skrajne sytuacje. Groteska goni groteskę, a absurdalność jest na porządku dziennym. Obraz Rosji, tej nieco dzikiej i nieokiełznanej do końca przez człowieka, jest przerażający, co tylko potęguje mój podziw dla autora, że odbył taką podróż. Dlatego szczerze polecam lekturę tego reportażu.

{} | link |
@saya
2009-09-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Szokujący reportaż XXI wieku! Przejmujący obraz matki Rosji, który czyta sie z wypiekami na twarzy, często z niedowierzaniem. Jednocześnie włos na głowie się jeży, kiedy pomyśleć, że Imperium jest tak blisko...

{} | link |
SK
2013-03-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Rewelacyjny, sumiennie napisany, fenomenalny i zapadający w pamięć reportaż - gorąco polecam. Zszokuje nie raz i omami czytelnika jak delirium tremens.

{} | link |
@masloprojekt
2010-03-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

...totalnie zaskoczony poczułem pociąg do innych pozycji reportażowych. Rosję z perspektywy psa polecam bardzo. Zgadzam się z tym co napisała saya.

{} | link |
@Archideus
2010-09-11
Przeczytane Polecane

Rzeczywiście, jeśli ktoś nie miał wcześniej styczności z reportażami, to myślę, że to jest bardzo dobra pozycja od której można zacząć.

{} | link |
KA
2013-02-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Wyśmienicie napisana książka a przede wszystkim wszystko przedstawione w bardzo ciekawy sposób, niesamowite historie ludzi. Polecam.

{} | link |
@MarKo
2012-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Panie Hugo-Bader jak ja pana uwielbiam... Tej książki nie da się opowiedzieć! Ją trzeba przeczytać!

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“W ZSRR wyrosło beznadziejnie nieodpowiedzialne, samolubne, okrutne pokolenie bez żadnych zasad, norm, wiary i wstydu. Komuniści zabrali wszystko i nic nie dali w zamian”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl