Skucha

Jacek Hugo-Bader
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Skucha
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Jacek Hugo-Bader przejechał kawał świata, spotkał fascynujących ludzi, ale dopiero teraz opowiada o swojej najpoważniejszej wyprawie, największym wyzwaniu. Kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci. Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze? Żałują, że to nie były karabiny??? „Jedni koledzy w wolnej Polsce błyszczą w polityce, inni robią fortuny, jeszcze inni nie mają co jeść. Wielu robi mniej lub bardziej czyste interesy. Parę osób idzie na emerytury, parę - do kryminału. Raz - za coś, raz - za nic. Parę osób już wie, że zmarnowało życie, zmitrężyli, przebarłożyli dwadzieścia sześć lat, paru chłopaków i parę dziewczyn uważa, że walka o wolność dopiero się zaczyna. Kilkoro kolegów umiera, kilkoro się rozpija, kilkoro rozwodzi, a kilkoro leczy depresję. Niektórzy robili w życiu rzeczy straszne...”
Data wydania: 2017-06-05
ISBN: 978-83-268-2372-5, 9788326823725
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Reportaż
Stron: 320

Autor

Jacek Hugo-Bader Jacek Hugo-Bader
Urodzony 9 marca 1957 roku w Polsce
Pedagog z wykształcenia, reporter z powołania. Autor dwóch zbiorów reportaży: „W rajskiej dolinie wśród zielska” i „Biała gorączka”. Specjalizuje się w tematyce krajów byłego ZSRR, w których spędził w sumie cztery lata. Przejechał na rowerze całą Azj...

Pozostałe książki:

Biała gorączka Dzienniki kołymskie Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. W rajskiej dolinie wśród zielska Strażnicy wolności Audyt Skucha Cała Polska trzaska. Reportaże Gazety Wyborczej 2001-2004 Chłopcy z motylkami Kontynenty nr 1/2012 Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm Szamańska choroba To nie mój pies ale moje łóżko Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie Kraj raj : piszą reporterzy "Gazety [Wyborczej]" Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Polska Rzeczpospolita Ludowa : rekwizyty
Wszystkie książki Jacek Hugo-Bader

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Skucha aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2019-11-21
5 /10
Przeczytane papier

Bardzo smutny reportaż o opozycjonistach walczących na pierwszej linii frontu z komuną - drukarzach, osobach odpowiedzialnych za kolportaż "bibuły", kierowcach, jednym słowem -szeregowych członkach Solidarności, którym nie powiodło się po przemianie ustrojowej, a prywatnie dawnych znajomych autora, przy czym jedyną osobą, która do czegoś doszła w wolnej Polsce, przed laty, okazała się ta, która podpisała lojalkę SB.
Bardzo smutne jest też to, że te historie, zebrane w formie wywiadów nie ruszają czytelnika, nie chwytają go za serce a ich chaotyczność i niechlujność przyprawia o ból głowy a cały czas podczas lektury dominuje uczucie zmarnowanego, potencjalnie świetnego tematu.
Na plus świetne wydanie książki

× 2 | link |
@maslowskimarcinn
2023-01-29
7 /10
Przeczytane


„Skucha” – za PWN (sjp.pwn.pl) «w zabawach dziecięcych: pomyłka, potknięcie powodujące utratę punktów lub dopuszczenie przeciwnika do gry».

Można „Skuchę” czytać jako bolesny reportaż o losach bojowników podziemia demokratycznego, tych, którzy walczyli o wolność za czasów Solidarności, a jak już wydawało im się, że ją wywalczyli, to się okazało, że niczego nie wygrali. I można też, co przychodzi mi z trudem, patrzyć na „Skuchę” przez pryzmat dzisiejszych czasów i wtedy to dopiero wychodzi z tego skucha. Bo gdy opadnie wojenny kurz, kiedy walczących dopada rzeczywistość, gdy wracają do domu z okopów, okazuje się, że powojenny odcień szarości jest zbliżony do tego, który starli się wytrzeć, a nawet dojmująco wyblakły. Że jest gorzej, niż było, a przyjaciele rozeszli się w poszukiwaniu nie wiadomo czego.

Książka powstawała przez dwadzieścia kilka lat, nie jest zatem wynikiem paru rozmów przy kawie. Jej bohaterowie nie są przedstawiani jako herosi – często w tekst Autora wkrada się drwina, pastisz i czarny humor, konfrontowane nagle z gorzkimi doświadczeniami, intymnymi zwierzeniami i niemalże wchodzeniem w pościel i zaglądaniem pod łóżka (alkoholizm, zmiana płci, choroby psychiczne, uzależnienia wszelakie, zdrady i współpraca ze służbami, nieumiejętność nawiązania poprawnych relacji z dziećmi…). Wykorzystując tytuły rozdziałów książki: od szwoleżerów po trumnę. Opisując dalsze dzieje swych Kolumbów, Bader ukazuje pierwsze lata de...

| link |
TO
@Tolpynia
2020-06-16
7 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-15
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Skucha. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl