Recenzja książki Sen winowajcy

Sen winowajcy - krótki kryminał

@m_silakowska @m_silakowska · 2019-09-12
Nadrzędnym atutem książki jest jej niedługość. Nie niedługość, a raczej krótkość. Jest to dość krótki kryminał popełniony przez Pana Gustawa Strukowskiego. Lubię krótkie powieści. Jednak w przypadku tego kryminału czuję lekki niedosyt.

Autor unika i pisze wprost w narracji, że nie będzie opisywał szczegółów dotyczących miasta, jakim jest Bolesławiec - główne miejsce akcji. Jak sam pisze: “[...] malowanie słowem pejzażu miejskiego - a ujmując rzecz precyzyjnie: weduty - jest zbędne [...]”. Tłumaczy to tym, że empiryczne odczucia czytelnika, co do miejsca, mogą być antagonistyczne wobec opisu w książce. Pachnie mi to pójściem na łatwiznę. Bo proszę sobie wyobrazić np. “Cień wiatru” Zafóna bez tych smaczków dotyczących zakamarków Barcelony. A czy są one fikcją, czy prawdą, w sensie, czy dane ulice, domy istnieją, to już naprawdę nie jest takie ważne. Liczy się klimat.

“Sen winowajcy” ma coś z ponurości, polskiej, przyziemnej, z problemami alkoholowymi i trupami w tle. Trochę jakbym wróciła do oglądania serialu “Pitbull” i zarazem czytała “Pod Mocnym Aniołem” w dobrym tego słowa znaczeniu.

Niedosyt objawia się również tym, że cała zagadka zbrodni rozwiązuje się w ostatnim rozdziale, który nie zaskakuje językiem literackim w stosunku do poprzednich. A muszę przyznać, tak jak inny jest koniec, tak reszta płynie inteligenckim nurtem z filozoficznymi rozważaniami. I to z ust panów policjantów próbujących rozwiązać kryminalne zagadki w czterdziestotysięcznym mieście. W “Pitbullu” tego nie uraczycie.

Mimo tych paru uwag książka pozostaje w mojej biblioteczce. Tym bardziej że jest to debiut Pana Strukowskiego. Także zachęcam do sięgnięcia po nią.
Ocena @m_silakowska:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Sen winowajcy
Sen winowajcy 7 /10
Gustaw Strukowski
Dwa zabójstwa, jedno narzędzie zbrodni i... mnóstwo pytań bez odpowiedzi. Nikodem Czerniak, zni...
Komentarze

Inne recenzje @m_silakowska

Książka Imperatyw pozornej poprawności czyli budowa domu w PRL

Pan Sałapa – autor książki „Imperatyw pozornej poprawności czyli budowa domu w PRL” pokusił się o ukazanie absurdów sie...

Książka Konstytucja i melancholia

Czemu książka „Konstytucja i melancholia”? Zaintrygował tytuł, niebanalny wprost do wielu innych pojawiających się na r...

Nowe recenzje

Książka Żerca

O trzecim tomie "Kwiatu Paproci" krąży tak wiele skrajnych opinii, że troszkę się bałam sięgnąć po tą część. Czy "Żerca...

Książka Łańcuch

„Łańcuch" wywołał sporo emocji na całym świecie. Jego prosty, zaskakujący i przerażający zarazem pomysł, z całą pewnośc...

Książka Gniew Króla Smoków. Smocza straż. Tom 2

W „Smoczej Straży. Gniew króla smoków” możemy poznać dalsze losy Kendry i Setha Sorensonów. Nie ma chwili, ...

@tylko_ksiazki_w_glowie @tylko_ksiazki_w_glowie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się