Strach ma wielkie oczy...

Recenzja książki Spirale strachu

@blackcurrant@blackcurrant · 2011-04-12
Fanom thrillerów z pewnością nie jest obca twórczość Jeffery`ego Deavera. Oglądaliście może znakomity film jakim był Kolekcjoner kości, z Angeliną Jolie i Denzelem Washingtonem w rolach głównych? Ów thriller powstał właśnie na podstawie książki Deavera o tym samym tytule a ja od tego czasu stałam się wierną fanką autora.

Spirale strachu są zbiorem 16 opowiadań, wyrównanych pod względem poziomu i budowanego napięcia, tak charakterystycznego dla Deavera.

Gdybym miała podać jedną wadę opowiadań, z pewnością byłaby to nierównomierność. Często jedne opowiadania są rewelacyjne, inne tylko dobre a jeszcze inne poniżej przeciętnej. Deavera to nie dotyczy. Autor stanął na wysokości zadania i zaserwował nam sporą dawkę emocji okraszoną klimatem grozy.
W spiralach strachu nie ma miejsca na słabe, nudne opowiadania. To nie jest umilacz czasu czy książka do poduszki. Jeśli jednak szukacie trzymających w napięciu, niespodziewanych zwrotach fabuły opowiadań, to Spirale strachu są dla Was.
I przyznaję, z każdym kolejnym opowiadaniem rozeznałam się w temacie tylko na tyle, by wiedzieć, że nic nie jest tak, jak to wygląda. Reszta stanowiła dla mnie zagadkę a jej rozwiązanie przyniosło nietuzinkowe zakończenie i zupełne zaskoczenie.

Bez Jonathana opowiada historię młodej wdowy Marissy Cooper, która po śmierci swego męża próbuje ułożyć swe życie na nowo. Czy dokona słusznego wyboru?

W opowiadaniu Weekendowicz jesteśmy świadkami napadu rabunkowego na drogerię w Liggett Falls. Roztrzęsieni przestępcy popełniają błąd, w przypływie paniki śmiertelnie ranią kilku klientów i uprowadzają zakładnika. Rozpoczyna się pościg.

W opowiadaniu Należność za usługi poznajemy Patsy Randolph, która u psychiatry wyznaje, że mąż próbuje doprowadzić ją do obłędu. Kobieta jest na skraju nerwowego wyczerpania, słyszy głosy zmarłych bliskich, histeryzuje i zaczyna obawiać się o swe życie.

Piękność opisuje losy Kari Swanson – modelki, która stała się chorym obiektem pożądania Davida Dale. Prześladowana przez bezkarnego wielbiciela Kari decyduje się na desperacki krok…

Frajer opowiada o Carolyn Ciarelli bogatej i bezwzględnej kobiecie, która wynajmuje płatnego mordercę i zleca mu zabicie swego niewiernego męża.

Opowiadanie Punkt widzenia przytacza nam historię dwóch skorumpowanych policjantów, którzy znajdują zrabowane worki pełne pieniędzy. Nie zamieszawszy się z nimi rozstawać chcą wrobić Bogu ducha winnych ludzi.

Trójkąt to opowieść o tym, jak słowo przyjaciel nabiera zupełnie nowego znaczenia.

W opowiadaniu Świat cały jest sceną pojawia się sam William Shakespeare, który przed sądem dopuści się krzywoprzysięstwa.

Bohaterem opowiadania Na ryby jest Alex pasjonat wędkarstwa, który w swej pasji odnajduje spokój i wyciszenie. Szykując się do wyjazdu zostaje zatrzymany przez swą córeczkę Jessie, która z płaczem prosi by dziś nie wyjeżdżał. Dziewczynka dzień wcześniej w telewizji przypadkowo obejrzała film o porwaniach i boi się, że to samo spotka jej ojca. Czy jej przeczucie się sprawdzi?

Nokturn to historia o funkcjonariuszu policji Tonym Vincenzo, który staje świadkiem napadu rabunkowego na wybitnego dyrygenta i kompozytora. Łupem złodzieja padły skrzypce warte ponad pół miliona dolarów. Tony dostaje propozycje nie do odrzucenia: w zamian za znalezienie sprawcy otrzyma upragniony awans.

Zarzut mniejszej wagi przenosi nas na salę sądową, gdzie poznajemy Raymonda Hartmana oskarżonego o morderstwo z premedytacją. Choć niezbite dowody świadczą przeciw niemu, Hartman wierzy, iż zostanie uniewinniony.

Pusta kartka opowiada o chorobliwie zazdrosnym mężu. Dennis jest przekonany, że jego piękna żona Mary ma kochanka, w każdym drobiazgu doszukuje się zdrady i oszustwa.

Prezent na Boże Narodzenie to prawdziwa gratka dla fanów Lincolna Rhyme`a. Najlepszy z najlepszych, niepełnosprawny detektyw i policjantka Amelia Sachs próbują rozwiązać zagadkę nagłego zaginięcia Susan Thompson. Dla mnie Rhyme zawsze będzie miał twarz Denzela Washingtona…

Razem to opowieść o miłości, silniejszej niż… no właśnie. Allison i Manko nie mogą być razem, na drodze do szczęścia stanął ojciec dziewczyny, który zakazał mężczyźnie zbliżać się do swej córki. Zrozpaczony Manko obmyślił plan, dzięki któremu złączy się z Allison.

Opowiadanie Wdowa z Pine Creek dotyczy Sandry, która po śmierci męża przejęła rodzinny interes firmę. Niestety firma chyl się ku upadkowi, znikają znaczne sumy pieniędzy. Kobieta postanawia baczniej przyjrzeć się sytuacji panującej w firmie.

Klęczący żołnierz to opowieść o nastoletniej Gwen Ashberry, która stała się obiektem zainteresowania niezrównoważonego psychicznie Harle`a Ebbersa. Bezsilność policji tylko rozjuszyła ojca dziewczyny, który na własną rękę postanowił wymierzyć sprawiedliwość.

Nic nie jest takie, jakim się wydaje w przewrotnym świecie Jeffery`ego Deavera
Autor ostrzega: "w opowiadaniu wszystko może się zdarzyć" ( z okładki)

Pozostaje mi jedynie podpisać się pod tymi słowami i zachęcić Was do zapoznania się z twórczością tegoż autora.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Spirale strachu
Spirale strachu
Jeffery Deaver
{}7.3/10
Pragnąca wrócić do normalnego życia po stracie męża młoda kobieta umawiająca się lekkomyślnie z nieznajomym; zakładnik starający się przekonać porywaczy o niedorzeczności ich pomysłu; piękna modelka w...
Komentarze
Spirale strachu
Spirale strachu
Jeffery Deaver
{}7.3/10
Pragnąca wrócić do normalnego życia po stracie męża młoda kobieta umawiająca się lekkomyślnie z nieznajomym; zakładnik starający się przekonać porywaczy o niedorzeczności ich pomysłu; piękna modelka w...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @blackcurrant

Jutra może nie być
Jutra naprawdę może nie być...

Do napisania tej opinii zabieram się jak pies do jeża, ostrożnie i nieporadnie od kilku dni próbuję przelać wrażenia na papier. Ciężko pisać o książkach, w których człowi...

{} Recenzja książki Jutra może nie być
Dworek pod Lipami
Tu i teraz na przemian z tym, co było

Kiedy w ubiegłym roku szykowałam się do prywatnego tour de France, wrzuciłam do walizki dwie książki z francuskim klimatem w tle. Jedną z nich było „Zamówienie z Francji”...

{} Recenzja książki Dworek pod Lipami

Nowe recenzje

Biblioteka o Północy
Biblioteka o Północy
@very.little...:

„Biblioteka o północy” to jedna z najbardziej magicznych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. I to mimo tego, że nie w...

{} Recenzja książki Biblioteka o Północy
Czas huraganów
W oku huraganu
@mysilicielka:

"Czas huraganów" recenzenci kochają albo nienawidzą. Tutaj forma przesłania treść, dlatego na niej przede wszystkim sku...

{} Recenzja książki Czas huraganów
Złączeni honorem
Złączeni honorem
@cafeetlivre:

"Może miłość jest ryzykiem, ale chcę je podjąć, bo jak powiedziałaś miłość nie jest wyborem. Nigdy nie wyobrażałem sobi...

{} Recenzja książki Złączeni honorem
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe