WYBÓR REDAKCJI

Recenzja książki Oszustka

Świat iluzji i kłamstw

Autor: @gala26 ·4 minuty
2021-08-11 3 komentarze 28 Polubień
„Chodzi o to, by mieć więcej niż inni, tak, ale piękno jest jednak kwestią efemeryczną: zawsze znajdą nowsze, ładniejsze cacka, którymi można zastąpić poprzednie”.

Każdy w swoim życiu gra jakąś rolę, w pewnym sensie oszukuje. Teraz w dobie Internetu to zadanie jest znacznie ułatwione. Każdy kreuje swój wizerunek, jak chce, a czasem przy okazji odsłania swoje życie, narażając się tym samym na bycie obserwowanym. Nigdy do końca nie wiadomo, kto nas obserwuje i w jakim celu to robi. Ta powieść jest thrillerem opartym na erze mediów społecznościowych obecnych w naszym życiu, z których w mniejszym lub większym stopniu korzystamy.

Książka ma intrygujące założenie z przyciągającym uwagę prologiem. Oszustka, to trochę mylący tytuł. W powieści oszustki są, co najmniej dwie. Diana i Vanessa, którym autorka naprzemiennie oddaje głos, z tą tylko różnicą, że jedna wie, że jest oszustką, a druga, chociaż oszukuje wszystkich wokół, za oszustkę się nie uważa.

Jedna z nich stworzyła z oszustw i okradania bogatych, sposób na swoje życie, a ostatnim skokiem mającym zakończyć jej złodziejską karierę ma być obrabowanie rodziny Lieblingów, której członkowie w młodości potraktowali ją podle i rozdzieli z miłością życia na zawsze.

Druga z nich jest znaną influencerką na instagramie i pokazuje publiczności swoje nieprawdziwe oblicze. Prowadzi wspaniałe życie pełne pieniędzy i blichtru. Oszukuje innych i siebie, chyba nawet jej się to do pewnego momentu podoba, ale jednak mimo mnóstwa obserwatorów jest samotna i nieszczęśliwa.

W naprzemiennych perspektywach i liniach czasowych czytelnik poznaje główne bohaterki, oszustkę i bogatą influencerkę. Każda z nich jest wspaniale wykreowana, każda ma swój głos i staje się odrębną indywidualnością. Przedstawienie historii z dwóch punktów widzenia, to był świetny sposób na poprowadzenie fabuły, ponieważ punkty widzenia bohaterek są tak bardzo różne, a ich powiązanie zaskakuje i intryguje.

W pewnym momencie drogi kobiet się krzyżują, a retrospekcje dotyczące ich życia, dają lepsze zrozumienie różnych światów, w których dorastały. Obie mają przeszłość, której nie są świadome, a ich portrety nie są jednowymiarowe. Jedna z nich nie jest do końca wyrachowaną oszustką, a druga sztuczną pozbawioną ludzkich uczuć rozpieszczoną pannicą. Jest też w tym wszystkim mężczyzna, który wikła kobiety w swoje kłamstwa. Żadna z nich nie wie, kim jest naprawdę, która jego twarz jest prawdziwa. Rozpoczyna się swoista gra pomiędzy uczestnikami. Gra pozorów i oszustw. Czytelnik także zostaje w nią wciągnięty. Chwilami wątpi w to, kto jest prawdziwym oszustem i kto kogo tak naprawdę wyprowadza w pole. To samo wydarzenie przedstawione z dwóch punktów widzenia sprawia, że w miarę rozwoju akcji, czytelnik coraz bardziej wątpi w to, co kto mówi i, czy jest to prawdą. Z czasem grono oszustów się powiększa i ta, która początkowo jawi się, jako jedna z największych, zostaje przyćmiona przez resztę uczestników gry.

Wspaniała historia pełna intryg, tajemnic i szokujących incydentów. Ta książka jest powieścią o czasach instagrama i rzeczywistości internetowej. Media społecznościowe, brudne rodzinne sekrety, kłamstwa, tajemnice i przerażająca stara rezydencja składają się na ten psychologiczny, trzymający w napięciu, oparty na postaciach, niesamowity thriller. Niezwykła, psychologiczna gra w kotka i myszkę. Tylko do końca nie wiadomo, kto jest myszą a kto kotem? Trudno ustalić, kto jest złoczyńcą, a kto ofiarą.

Jestem pod wielkim wrażeniem „Oszustki”. Janelle Brown stworzyła wyjątkową, bardzo mądrą i przemyślaną powieść. Podobał mi się sposób, w jaki ta historia się rozwijała, chociaż czasami rozdziały wydawały się nieco powtarzalne, a długie sekwencje retrospekcji były często skomplikowane i nudne, to książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem. Pomimo sporej ilości poruszonych tematów takich jak, ubóstwo, przywileje i choroby psychiczne, wszystko zostało płynnie powiązane i razem tworzą jedną spójną całość.

Oprócz wciągającej fabuły książka jest ostrzeżeniem przed tym, jak długo utrzymujące się, mocno utrwalone przekonania, mogą być błędne i szkodliwe. Mówi również o akceptacji winy za popełnione błędy i dokonywania własnych wyborów.

Piękny, inteligentny i sarkastyczny styl pisania, pozwalający się wczuć w sytuacje bohaterów, którzy mają wiele wad i cierpią z powodu swoich niepowodzeń z przeszłości. Spora ilość przydługich opisów, jest rekompensowanych przez zwroty akcji. Zakończenie trochę wymuszone i naciągane, chociaż nie mogę stwierdzić, żeby nie było satysfakcjonujące.

Na koniec taka moja mała dygresja. Sukces tej książki w Polsce jest zapewne zasługą tłumacza Łukasza Błaszczyka, który wspaniale oddał klimat książki i sprawił, że chciało się ją czytać i czytać.

„To właśnie dał mojemu pokoleniu internet: możemy bawić się w Boga. Możemy stworzyć człowieka na własne podobieństwo, powołać go do życia od podstaw. Jedyne, czego trzeba, to iskierka, która zapłonie gdzieś tam pośród miliardów innych stron internetowych, kont na Facebooku i Instagramie: jeden profil, jedno zdjęcie i jedna biografia, i oto jest: nowy byt żyjący własnym życiem”.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-08-09

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Oszustka
2 wydania
Oszustka
Janelle Brown
7.9/10
Czy na pewno wiesz, kto Cię obserwuje? Bestsellerowy thriller epoki Instagrama! Nina jest błyskotliwą oszustką. Razem ze swoim chłopakiem Lachlanem okrada zepsutych bogaczy z ich drogocennych dzieł s...
Komentarze
@jorja
@jorja · ponad rok temu
Też bardzo mi się podobała!
× 4
@gala26
@gala26 · ponad rok temu
Jest bardzo dobra napisana pięknym językiem, świetnie przetłumaczona. :)
× 2
@kasiarz1983
@kasiarz1983 · ponad rok temu
Nie wiedziałam, że ta książka była w klubie. Chętnie ją przeczytam, lubię thrillery.
× 3
@gala26
@gala26 · ponad rok temu
"Oszustka" pokazuje obraz naszego społeczeństwa, którego życie przeniosło się do internetu i jakie powoduje to konsekwencje. Polecam :)
× 3
@farmerwiththebook
@farmerwiththebook · ponad rok temu
Jestem bardzo ciekawa tej książki!
× 2
@gala26
@gala26 · ponad rok temu
Warto przeczytać. Mnie się bardzo podobała. :)
× 2
Oszustka
2 wydania
Oszustka
Janelle Brown
7.9/10
Czy na pewno wiesz, kto Cię obserwuje? Bestsellerowy thriller epoki Instagrama! Nina jest błyskotliwą oszustką. Razem ze swoim chłopakiem Lachlanem okrada zepsutych bogaczy z ich drogocennych dzieł s...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

To moje drugie spotkanie z twórczością Janelle Brown. Za pierwszym razem było intrygująco i emocjonująco, a za drugim zdecydowanie tajemniczość wiodła prym od samego początku. Kim była tytułowa oszus...

@malgosialegn @malgosialegn

„Oszustka” Janelle Brown powinna mieć zupełnie inny tytuł. Nie zdradzę Wam jaki, bo tym prostym zabiegiem przemyciłabym część fabuły. Vanessa Liebling pochodzi z bogatego rodu. W krótkim czasie st...

@justyna_ @justyna_

Pozostałe recenzje @gala26

Na wieczne potępienie
Morderstwo w pociągu

„Ludzie pozbawiali innych życia kierowani zazdrością, chęcią zysku, pragnieniem zemsty, a także z powodu urażonej dumy lub zawodu w miłości. Napędzani silnymi emocjami”....

Recenzja książki Na wieczne potępienie
Legenda ludowa
Seryjny wilkołak z Wisłowic

„[...] Przecież to podobno we wsi zamknięta jest cała mądrość narodu” Zawsze zarzekałam się niczym żaba wody, że nie czytam, książek fantasy, bo nie lubię takiej liter...

Recenzja książki Legenda ludowa

Nowe recenzje

Sieć Alice
Sieć Alice
@asach1:

„ Nasza praca nie jest szczególnie szanowana nawet przez tych, którzy polegają na naszych sprawozdaniach. Nie przynosi ...

Recenzja książki Sieć Alice
Zepsute królestwo
Book Coffee Cake
@bookcoffecake:

Cześć! ♟️ Ava Harrison w swojej książce “Zepsute królestwo” poruszyła motyw dobrze nam znany - porwanie związane ze sp...

Recenzja książki Zepsute królestwo
Wybrany dla niej
Book Coffee Cake
@bookcoffecake:

“Nazywam się Adamo Vitto i jestem pierwszy do objęcia władzy w Kansas - cedzę z dumą. - Jestem pi#rdolonym następcą ob...

Recenzja książki Wybrany dla niej
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl